Umbraculum z kościoła św. Mikołaja przechodzi wyjątkowe prace konserwatorskie.
źródło:facebook.com/Dominikanie.Gdansk
Choć konserwacja umbraculum, czyli papieskiego parasola odkrytego w kościele św. Mikołaja, rozpoczęła się w 2020 r., to teraz prace nabrały wyraźnego i widocznego rozpędu. Wyjątkowe i zabytkowe znalezisko zostało już solidnie wyprane i oczyszczone z grubego nalotu pleśni. Czeka je jeszcze wzmocnienie. Dominikanie liczą, że po zakończeniu wszystkich prac będzie to jeden z ciekawszych obiektów całego regionu.
Interesujesz sie historycznymi ciekawostkami z twojego regionu?
Zobacz też: Fragmenty starych włoskich gazet znalezione w papieskim parasolu
- Dzięki dotacji pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków rozpoczęliśmy pierwszy etap długotrwałej i kosztownej konserwacji. Stan zachowania obiektu wymagał pilnej interwencji konserwatorskiej. Jedwabny materiał był bardzo osłabiony i pokryty śladami obecności mikroorganizmów - informują w mediach społecznościowych dominikanie.
Priorytetem było zahamowanie procesów niszczenia, czyli dezynfekcja w specjalnej komorze fumigacyjnej biblioteki Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku. Wykonano też gruntowne oczyszczenie parasola w pracowni konserwacji tkanin zabytkowych.
Umbraculum z Kościoła św. Mikołaja przechodzi wyjątkowe prace konserwatorskie.
źródło:facebook.com/Dominikanie.Gdansk
Czytaj też: Dominikanie szukają archiwalnych zdjęć, bo chcą odtworzyć zabytek
Dotychczas na mokro oczyszczono bryty czaszy parasola. Po zakończeniu procesu prania kolejnym etapem prac będzie całościowe wzmocnienie obiektu - dublaż metodą klejową na nowe podłoże z jedwabiu technicznego.
- Mamy nadzieję, że po zakończeniu konserwacji zabytek ten, wraz z zachowanym tintinnabulum, będzie jednym z ciekawszych obiektów naszego regionu - mówią dominikanie.
Poza parasolem jest też dzwoneczek od papieża
Tintinnabulum to dzwoneczek na drzewcu, który stanowił w bazylikach rzymskokatolickich szczególny wyraz więzi świątyni z następcą świętego Piotra. Ten zachowany w kościele św. Mikołaja, podobnie jak umbraculum, pochodzi z 1928 r.
Tintinnabulum wraz z umbraculum stanowi komplet, który miał służyć procesjom w przypadku wizyty Ojca Świętego w Gdańsku.
źródło:facebook.com/Dominikanie.Gdansk
Renowacja zabytkowej rzeźby w kościele św. Mikołaja. Film z 2018 r.