• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Tak wyglądało Orłowo przed II wojną światową

Michał Sielski
27 listopada 2022, godz. 15:00 
Opinie (94)
Plaża w Orłowie przed II wojną światową była modnym miejscem. Plaża w Orłowie przed II wojną światową była modnym miejscem.

Przedwojenne Orłowo było miejscem modnym, do którego zjeżdżało się z całej Polski. Piękny mit założycielski dynamicznie rozwijającej się Gdyni i urok nadmorskich krajobrazów ściągał tu co lepiej sytuowanych mieszczan.Na powyższym zdjęciu widzimy spacerowiczów na promenadzie wiodącej w kierunku willi "Mewa" po prawej stronie. Na plaży nie widać parawanów, za to są wiklinowe kosze. W oddali widać drewniane molo pasażerskie Żeglugi Polskiej z pawilonem kas na jego początku. W tle cypel Kępy Redłowskiej.

Promenada Królowej MarysieńkiPromenada prowadzi do pawilonu z szyldami: "Bata" i "Pedicure", po których nie ma już dziś śladu. Dalej, po prawej stronie, znajduje się także nieistniejący już pensjonat "Mewa". Na licznych ławeczkach zawsze chętnie odpoczywali turyści - nic dziwnego, rozciąga się stąd piękny widok na morze.

Plaża w OrłowieJak widać na zdjęciu, po lewej stronie stały punkty usługowe oraz łazienki kąpielowe. Były też usługi - na plaży można było zadawać szyku od razu po wyjściu od fryzjera. Tu także nie brakuje plażowiczów z modnymi przed II wojną światową wiklinowymi koszami. Widzimy również kasy Żeglugi Polskiej, której statki odpływały z molo.

Willa Mewa w OrłowieWidok od strony morza na willę "Mewa". Zaprojektowano ją w 1927 r. Sześć lat później wykonał ją Ludwik Jurkiewicz dla inż. Jerzego Mariańskiego. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że przez lata była to najlepsza miejscówka w mieście.

Most na rzece KaczejMostek nad rzeką Kaczą w Orłowie. On akurat istnieje do dziś, choć oczywiście w zmienionej formie. Tuż obok mieścił się hotel "Orłowo".

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (94)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Spacerowe wtorki z przewodnikiem (1 opinia)

spotkanie, spacer

Sprawdź się

Sprawdź się

Do jakiego zakonu należał Sopot od 1316 roku?

 

Najczęściej czytane