wiadomości

stat

Szkielety ze starego cmentarza przy kościele św. Piotra i Pawła

artykuł historyczny

W wykopie przy kościele św. Piotra i Pawła przy ul. Żabi Kruk 3 zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku zostały odsłonięte ludzkie szkielety. I nic dziwnego, gdyż od końca XIV wieku do początku XIX wieku funkcjonował w tym miejscu cmentarz. Szczątki są obecnie badane przez archeologów, a po ich wydobyciu rozpocznie się tutaj montaż instalacji sanitarnej. Najprawdopodobniej, odnalezione kości zostaną złożone na jednym z gdańskich cmentarzy.Co sądzisz o pracy archeologa?

to ciekawe zajęcie, nigdy nie wiadomo na co się trafi 49%
to fajny zawód, ale chyba słabo opłacalny 29%
to cięzki kawałek chleba, praca w trudnych warunkach 22%
zakończona Łącznie głosów: 1096
Z naszą redakcją skontaktował się pan Jarosław, mieszkaniec Starego Przedmieścia. Zaniepokoił go widok, jaki ujrzał obok największej świątyni tejże dzielnicy, czyli górującego nad ul. Żabi Kruk kościoła pw. św. Piotra i Pawła.

- Obok kościoła, a dokładnie na terenie Zaułka Ormiańskiego zobacz na mapie Gdańska, są prowadzone jakieś prace budowlane, związane prawdopodobnie z wymianą rur kanalizacyjnych. W wykopie leżą ludzkie szczątki, dostrzegłem trzy czaszki i jakąś kość. Chciałbym się dowiedzieć, w jaki sposób się tam znalazły oraz co się z nimi dalej stanie - mówi nasz czytelnik.
Informacje przekazane przez pana Jarosława wskazywały, że mowa o nieruchomości, na której znajdował się niegdyś przykościelny cmentarz. Wskazuje na to choćby nazwa ceglanej konstrukcji, która znajduje się pomiędzy wskazanym terenem a ul. Żabi Kruk i przylega do lewego skrzydła świątyni.


Mowa oczywiście o Bramie Cmentarnej. Podobna konstrukcja, która również jest pamiątką po nieistniejącej nekropolii, znajduje się np. przy Bazylice Mariackiej, nieopodal skrzyżowania ulic Piwnej i Kramarskiej. Warto wspomnieć, że od X do przełomu XVIII i XIX wieku większość cmentarzy w całej Europie była zlokalizowana w bezpośrednim sąsiedztwie kościołów.

Obecni w wykopie archeolodzy potwierdzili nasze przypuszczenia. Ich obecność poprzedza niewielką inwestycję, która zostanie niebawem zrealizowana przez spółkę Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna.

- Prowadzimy badania archeologiczne na terenie dawnego cmentarza, który funkcjonował na terenie wokół kościoła od końca XIV do lat 30. XIX wieku. Rozpoczęliśmy je dwa dni temu, są związane z planowanym wykonaniem w tym miejscu instalacji sanitarnej. Nie jestem w stanie precyzyjnie określić, jak długo będziemy prowadzić nasze prace, polegające głównie na udokumentowaniu i zabezpieczeniu ludzkich szczątków - wyjaśnia Robert Krzywdziński z Pracowni badań archeologicznych "Dantiscum". - Nasze zadanie zakończy się, gdy przebadamy teren do rzędnej wskazanej przez inwestora. Na chwilę obecną odsłoniliśmy ok. 10 szkieletów. To najmłodsze pochówki, pochodzące najprawdopodobniej z XVIII lub początku XIX wieku.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, wydobyte szczątki zostaną ponownie pochowane na jednym z gdańskich cmentarzy, być może Cmentarzu Łostowickim. Jednak ostateczny wybór nekropolii, a także koszty pochówku, spoczywają na inwestorze, czyli spółce GIWK.

Opinie (77) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

kalendarz historyczny

1585 Przywilej Stefana Batorego dla Gdańska opis Najpierw cło palowe podniesiono o 100 proc., a potem podział dochodów z niego przeznaczono po połowie dla króla i miasta.

Sprawdź się

Którą z tych dzielnic przyłączono do Gdańska najwcześniej: