wiadomości

Średniowieczna osada pod Południową Obwodnicą Gdańska

artykuł historyczny
Najnowszy artukuł na ten temat

14 szkieletów odnaleziono na zlikwidowanym cmentarzu w Nowym Porcie

Archeolodzy znaleźli ślady słowiańskiej osady z wczesnego średniowiecza na placu budowy Południowej Obwodnicy Gdańska niedaleko węzła Straszyn.
Archeolodzy znaleźli ślady słowiańskiej osady z wczesnego średniowiecza na placu budowy Południowej Obwodnicy Gdańska niedaleko węzła Straszyn. fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl

Archeolodzy prowadzący badania na trasie Południowej Obwodnicy Gdańska natrafili na pozostałości średniowiecznej osady oraz pamiątki z czasów II wojny światowej.Czy interesują cię znaleziska archeologiczne?

tak, ponieważ interesuję się historią Trójmiasta 46%
tylko wtedy, jeśli dzięki nim dowiadujemy się czegoś naprawdę wyjątkowego 44%
nie, ponieważ historia nie ma dla mnie znaczenia 10%
zakończona Łącznie głosów: 1063
Nie minął tydzień odkąd pisaliśmy o odkryciach, jakie poczynili archeolodzy na budowie Węzła Karczemki, gdy już ogłoszono kolejne znalezisko. Ślady osady z XI-XIII wieku odkryto na terenie rozbudowywanego Węzła Straszyn zobacz na mapie Gdańska, w którym spotkają się dwie drogi ekspresowe - istniejąca Obwodnica Trójmiasta z Południową Obwodnicą Gdańska.

- Nie dalej niż 200 m od stanowiska, które teraz badamy, ok. dwóch lat temu prowadzono prace archeologiczne. Wtedy znaleziono jedynie ślady tzw. strefy zamieszkania. Nikt nie przypuszczał, że będzie to część osady o charakterze otwartym, a więc takiej, której granice trudno wytyczyć. Trudno było przypuszczać, że kilkaset metrów dalej natkniemy się na coś takiego - mówi archeolog Andrzej Bartczak.

To "coś" to ślady po tej strefie osady, w której przetwarzano żywność, a więc m.in wyprażano ziarna, wędzono mięsa. Na obszarze blisko 40 arów archeolodzy znaleźli blisko 58 pozostałości po paleniskach oraz 3,5 tys. drobniejszych rzeczy, takich jak fragmenty naczyń, noże, ostrogę, kości dzikich zwierząt, ostrzałkę kamienną czy kobiece ozdoby - tzw. kabłączki skroniowe, czyli miedziane ozdoby, które kobiety nosiły do opasek na głowie w okolicy skroni.

- Jedno z palenisk, które dopiero będzie eksplorowane, było najprawdopodobniej związane z obróbką żelaza. Może się okazać, że jest to dymarka, albo prymitywny piec do wytopu żelaza. Znajdowało się ono ok. 40 cm pod powierzchnią ziemi - opowiada archeolog.

Kim byli mieszkańcy średniowiecznej osady, przez którą już niedługo pobiegnie droga ekspresowa? - Prawdopodobnie Słowianie, choć Bałtyk już wówczas nie był przeszkodą dla ludności napływowej. To byli prości, wiejscy ludzie, którzy zapewne trudnili się uprawą roli, ale też łowiectwem - o czym świadczą fragmenty kości dzikich zwierząt, np. dzików - wyjaśnia Andrzej Bartczak.

Najciekawszym znaleziskiem, który może pomóc archeologom i historykom zrozumieć co stało się z mieszkańcami osady jest ostroga. -. Jest to nietypowe w tym miejscu znalezisko, bowiem ostrogi przynależały warstwie wyższej, czyli rycerzom. Znaleźliśmy ją uszkodzoną i mocno skorodowaną. To, plus znalezione groty strzał sugerują, że na tym terenie mogły być prowadzone jakieś działania wojenne, które mogły wpłynąć na los mieszkańców osady - mówi Piotr Michalski, rzecznik gdańskiego oddziału GDDKiA. - Więcej dowiemy się po badaniach konserwatorskich.

Poza śladami średniowiecznymi niemal w tym samym miejscu natrafiono na łuski pochodzące z II wojny światowej. - Ich ilość może świadczyć o tym, że było tu stanowisko strzeleckie karabinu maszynowego - mówi archeolog.

O podobnych odkryciach często decyduje ślepy los. Odbywa się to bardzo prozaicznie: najpierw jedzie spychacz, który zdejmuje wierzchnią warstwę ziemi, a za nim idzie archeolog. Może wypatrzyć fragmenty naczyń, ślady palenisk. Wtedy konserwator podejmuje decyzję czy badać teren, czy nie.

-Przy takich znaleziskach zawsze się staramy, by prace archeologiczne nie kolidowały z harmonogram prac budowlanych. Tym razem nam się udało i nie ma ryzyka, że budowa się opóźni przez to odkrycie - zapewnia Piotr Michalski.

Badania archeologiczne potrwają do końca sierpnia. Wydobyte eksponaty trafią do muzeum w Bytowie, a resztę... zasypią buldożery, które wygładzą teren pod budowę obwodnicy.

Opinie (83) 10 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

kalendarz historyczny

1980 Anna Walentynowicz zwolniona ze Stoczni Gdańskiej opis Anna Walentynowicz została bezprawnie zwolniona z pracy na pięć miesięcy przed przejściem na emeryturę. Zwolnienie jej stało się bezpośrednią przyczyną strajku rozpoczętego 14 sierpnia 1980 w stoczni, który doprowadził do powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność".

Sprawdź się

W którym roku otwarto Operę Leśną w Sopocie?