• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sekrety 180-letniego albumu Feyerabendów

Rafał Borowski
20 stycznia 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Ponad 20 grafik przedstawiających gdańskie zabytki zawiera XIX-wieczny album, który trafił do Muzeum Gdańska. Jego zakup sfinansował Browar Amber z Bielkówka. Ponad 20 grafik przedstawiających gdańskie zabytki zawiera XIX-wieczny album, który trafił do Muzeum Gdańska. Jego zakup sfinansował Browar Amber z Bielkówka.

Liczy blisko 200 lat i zawiera ponad 20 grafik. Niektóre z nich przedstawiają bardzo rzadkie ujęcia, prezentujące zakątki znacznie oddalone od centrum miasta. Do zbiorów Muzeum Gdańska trafił właśnie pamiątkowy album z 1836 r. W czwartek w Ratuszu Głównomiejskim odbędzie się wykład poświęcony dziejom nowo pozyskanego zabytku. Udział w spotkaniu bezpłatny, ale należy wcześniej się zarejestrować.



Czy zbierasz albumy ze zdjęciami lub grafikami historycznymi?

Na pierwszy rzut oka nowy nabytek Muzeum Gdańska nie wyróżnia się niczym szczególnym. To niewielki wolumin, oprawiony w czerwoną, dość prosto zdobioną okładkę, na której wytłoczono skrót "W.L.F." i datę 18 stycznia 1836 r.

Jednak po otwarciu albumu oczom odbiorcy ukazują się unikatowe grafiki, które będą zaskoczeniem nawet dla największych miłośników historii Gdańska. To nie tylko widoki Drogi Królewskiej czy Długiego Pobrzeża.

- Album zawiera ponad 20 grafik przedstawiających widoki Gdańska i okolic. Część z wizerunków przedstawia powszechnie znane miejsca, ale pojawiają się również rzadsze ujęcia, np. Nowego Portu czy Brzeźna. Na papierowych kartach znajdują się także znaki wodne dwóch gdańskich papierni - informuje dr Andrzej Gierszewski, rzecznik prasowy Muzeum Gdańska.
  • Zakup albumu sfinansował Browar Amber z Bielkówka.
  • Zakup albumu sfinansował Browar Amber z Bielkówka.
  • Zakup albumu sfinansował Browar Amber z Bielkówka.
  • Zakup albumu sfinansował Browar Amber z Bielkówka.
Skrót na okładce jest związany z dawnymi właścicielami albumu. Ich rodzina przez blisko dwa stulecia trudniła się zaopatrywaniem gdańszczan w zagraniczne alkohole.

Co ciekawe, zakup albumu na rzecz Muzeum Gdańska również sfinansowała firma działająca w podobnej branży - Browar Amber z Bielkówka.

- Album należał do rodziny Feyerabendów, która w 1747 r. założyła firmę "Daniel Feyerabend", zajmującą się importem wina z Europy Zachodniej i zaopatrującą w trunki gdański handel detaliczny oraz lokale gastronomiczne. Mimo zmieniających się właścicieli firma działała pod tą nazwą aż do 1945 r. Znamy osobę, która zleciła przygotowanie albumu, ale nie jesteśmy całkowicie pewni, komu został podarowany. Efektownie oprawiony został złożony z przyciętych, luźnych druków, które wówczas krążyły na rynku - mówi dr Janusz Dargacz z Muzeum Gdańska.
Warto przypomnieć, że nazwę Café Feyerabend (od nazwiska restauratora, Gustava Feyerabenda) nosiła otwarta w 1903 r. restauracja, która mieściła się przy dzisiejszej al. Zwycięstwa. Już jednak po kilku latach (prawdopodobnie w 1907 r.) zmieniono jej nazwę na Café Halbe Allee (niem - "Połowa Alei").

Zobacz także: Zabytkowy lokal Połowa Alei (Halbe Allee) odzyska dawny blask.

Powstała na początku XX wieku restauracja kawiarnia Halbe Allee w Gdańsku początkowo nosiła nazwę Café Feyerabend. Powstała na początku XX wieku restauracja kawiarnia Halbe Allee w Gdańsku początkowo nosiła nazwę Café Feyerabend.
To tylko jedna z ciekawostek, która dotyczy nowo pozyskanego zabytku. Więcej będzie można usłyszeć w czwartek, 23 stycznia. W godz. 17-19 w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównomiejkiego odbędzie się wykład dra Janusza Dargacza oraz Marty Krzyżowskiej, którzy opowiedzą o dość zaskakujących dziejach albumu.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny, ale wcześniej należy się zapisać na listę gości. Rezerwacje są przyjmowane pod adresem e-mailowym kasa.ratusz@muzeumgdansk.pl lub na facebookowej stronie wydarzenia. Limit wynosi 150 miejsc.

Wydarzenia

Tajemnice albumu Feyerabendów

wystawa, wernisaż

Miejsca

Opinie (27) 3 zablokowane

  • Miasto i tak tych miejsc nie odbuduje -- deweloperzy będą mieli pierwszeństwo.

    • 1 0

  • Zwracam uwagę na grafikę pokazującą okolice Żurawia i Zielonego Mostu (1)

    Ta część Motławy roiła się od dużych statków.
    Tym czasem teraz zostaną one wyrzucone ze względu na, ... No właśnie na co?

    • 1 0

    • na konkurencję wyszynkową dla Wyspy Spichrzów

      • 1 0

  • Takie, tam niescislosci (2)

    W tekscie powielono niescislosc wygenerowana przez "profesora" Januszajtisa. Halbe Allee to nie "Polowa Aleji" lecz Aleja Maxa Halbego, dramatopisarza "prawie " z Gdanska, gdyz urodzonego w pomorskich Kozlinach, autora dramatu "Tkacze" z 1912 roku. Wspomniane grafiki nie sa zadna zadkoscia, gdyz ja sam- skromny zbieracz "danzigianow" posiadam ten albumik (od 1965 roku
    jest w moich zbiorach) Do tego znam historie tej pamiatki i jej wlasciciela sprzed II wojny swiatowej. Wszystko sie zgadza, jak w opisie: sa "przebitki znakow wodnych na kartkach jakby pergaminowego papieru, opisy w jezyku francuzkim i te same ilustracje. Sa zlocenia na okladce, tylko jej kolor jest inny- brazowy.Najciekawszym "sztychem" i najzadszym widokiem wg. mnie jest widok fortyfikacji w poblizu dzisiejszych latyfundiow arcybiskupa Glodzia na Oruni.
    Samego komentarza do tych grafik nie komentuje, nie wchodze w szkode, powiem tylko ze to w wiekszosci historie wyssane z palca i fantasmagorie.

    • 2 3

    • rzadko piszemy przez r i z

      ale ciekawe opowieści, opinia powinna być wyróżniona. Co do Halbe Alee, raczej nie masz racji, należałoby sprawdzić datę zmiany nazwy. Pragnę zaznaczyć, że w artykule nie pada też nazwisko Januszajtisa.

      • 0 0

    • generalnie coś ci dzwoni, ale chyba nie w tym kościele
      btw. jaki francuZki?

      • 1 0

  • Piwo Johannes

    Super, zawsze kupuję to piwo, jest pyszne a poza tym na etykiecie widnieje napis, że czesc pieniedzy idzie na szczytny cel. Teraz wiem ze to prawda. I rowniez Wy mozecie wspierac kulturę, racząc się przepysznym trunkiem. Czyz nie jest to piękne. Brzmi jak reklama, ale płynie prosto z serca:)

    • 8 0

  • brawo amber brawo muzeum (1)

    przydaloby się ujawnienie które eksponaty i za jaka kwote zostały przez ambera kupione. Po co robic z tego tajemnicę?

    • 1 2

    • A kto robi tajemnicę?

      • 0 0

  • Stani- mam ten albumik

    zaczyna sie tak:
    Danzig vom Bischowesberg gesehen
    Danzig von Nordseite
    Das Hohe Thor zu Danzi
    Das neue Gymnasium zu Danzig
    Der kohlen Markt mit dem Schauspielerhause zu Danzig
    Der Paradeplatz mit dem Zeughause zu Danzig
    Das Königl. Gouvernaments Gebäde in Danzig.
    Das Königl. Regirungs- Gebäude mit dem See- Paksofer in Danzig
    Königl. Preufs. Ober-Post-Amt in Danzig
    Das Kaiserl: consulats- gebäude in Danzig
    Das grüne Thor mit der grünen Brücke zu Danzig
    Die grüne Brücke mit einem Theil der langen "Brucke" zu Danzig
    Das Krankhtor mit der langen Brücke zu Danzig
    Ansicht die langen Brücke vom Breitbänkenthor bis zum Johannisthor in Danzig.
    Festung Weikselmünde mit dem fortyficacioner Weichsel bei Danzig
    Neufahrwasser mit dem Seehafen bei Danzig
    Der Lustort die grosse Moll bei Danzig
    Königshal und Heiligenthur am Fuse der Johannisberges bei Danzig
    jeschkenthal bei Danzig
    Oliva vom PFeiererkllammersberg? gesehen?
    Oliva bei Danzig
    Hochwasser bei Danzig
    Siebad Zoppot bei Danzig
    Das Seebad Zoppot bei Danzig
    Das Seebad Zoppot bei Danzig von der Seeseite gesehen
    Das Seebad bei Danzig

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Majówkowe zwiedzanie Stoczni vol.7

20 zł
spacer

Majówka z Twierdzą Wisłoujście

35 zł
w plenerze, wykład / prezentacja, warsztaty, pokaz

Gdynia wielu narodowości

spotkanie, wykład

Sprawdź się

Sprawdź się

Jak nazywa się najstarsza ulica Gdańska?

 

Najczęściej czytane