wiadomości

Samolotem z Wrzeszcza do Europy

artykuł historyczny
Najnowszy artukuł na ten temat

Leśna wieża: zapomniany relikt lotniska we Wrzeszczu

Przez gdańskie lotnisko przewijało się przed wojną ok. 1500 pasażerów rocznie.
Przez gdańskie lotnisko przewijało się przed wojną ok. 1500 pasażerów rocznie. fot. Archiwum

Jeszcze w latach 70. XX wieku jadąc kolejką SKM wysiadaliśmy na przystanku Gdańsk-Lotnisko, a nie Gdańsk-Zaspa. Pozostałości po dawnym, ponadstuhektarowym gdańskim lotnisku na północ od ul. Kościuszki na stałe wpisały się już w krajobraz miasta.Uszkodzone skrzydło transportowego junkersa po zderzeniu z małym samolotem sportowym.
Uszkodzone skrzydło transportowego junkersa po zderzeniu z małym samolotem sportowym. fot. Archiwum
Samoloty latały do Gdańska, ale linie lotnicze reklamowały swoje połączenia jako idealny sposób na szybkie dostanie się do Sopotu.
Samoloty latały do Gdańska, ale linie lotnicze reklamowały swoje połączenia jako idealny sposób na szybkie dostanie się do Sopotu. fot. Archiwum
Pomysł, by Gdańsk miał własne lotnisko, narodził się ok. roku 1910. Wtedy to z ówczesnego poligonu wojskowego zaczęły startować pierwsze samoloty - na początku wyłącznie wojskowe. W roku 1912 na Zaspie zbudowano pierwsze hangary. Na zmieniającym się w lotnisko poligonie zaczęły pojawiać się również pruskie sterowce wojenne.

Sytuacja zmieniła się po pierwszej wojnie światowej, gdy powstało drugie Wolne Miasto Gdańsk. Przejęło ono poligon od władz wojskowych i zdecydowało o przekształceniu go w cywilne lotnisko.

Ruszyła intensywna rozbudowa portu lotniczego. Oprócz niezbędnej infrastruktury, na krańcu poligonu powstało osiedle mieszkaniowe. Niewielkie, drewniane domki przeznaczono na mieszkania dla pracowników obsługi portu lotniczego. Część osiedla przetrwała do naszych czasów - znajdziemy je przy al. Hallera nieopodal zajezdni autobusowej.

18 czerwca 1923 roku lotnisko oficjalnie otwarto. W jego skład wchodziło kilkanaście hangarów, budynek dworca z elegancką restauracją, magazyn paliw, warsztaty remontowo-naprawcze i wspomniane już mieszkania dla pracowników portu.

Praktycznie aż do połowy lat 30., częstym gościem na gdańskim lotnisku były również sterowce. Dla tych ogromnych, wykorzystujących do unoszenia się wodór statków powietrznych, przygotowano nawet osobne stanowisko, w dalszej części lotniska. Dlaczego? Chodziło o ich bardzo "wybuchowy" charakter.

Przez pewien czas myślano nawet o uruchomieniu stałego połączenia sterowcowego na linii Gdańsk-Berlin. Po spektakularnej katastrofie sterowca "Hindenburg" w 1937 roku pomysł ten ostatecznie porzucono. Wcześniej mieszkańcy Gdańska wiele razy mogli oglądać je przelatujące nad miastem. Gdy największy z nich, "Graf Zeppelin" pojawił się nad Gdańskiem, pisały o tym wszystkie gazety. Powietrzny gigant miał 236, 6 metra długości. To niewiele mniej niż długość Długiego Pobrzeża od Zielonej Bramy do Żurawia.

Gdańskie lotnisko funkcjonowało bardzo sprawnie. W latach 1929-1935 przewijało się przez nie ponad 1500 pasażerów rocznie, co było bardzo dobrym wynikiem. Na płycie lotniska pojawiały się samoloty wielu towarzystw lotniczych, w tym oczywiście polskiego "LOT-u". Gdańsk utrzymywał stałe połączenia nie tylko z Warszawą, ale Malborkiem, Elblągiem, Królewcem, Olsztynem, Berlinem, a nawet Moskwą. Przez pewien czas istniało także stałe połączenie Gdańsk-Warszawa-Lwów.

Tuż przed rozpoczęciem II wojny światowej Gdańsk był świadkiem dość niezwykłego wypadku lotniczego. Lądującego transportowego Junkersa Ju-52 staranował w powietrzu mały samolot sportowy. W wyniku kolizji najbardziej ucierpiało skrzydło Junkersa.

Gdy Niemcy rozpętały wojnę, na przejętym przez wojsko lotnisku zaroiło się od Messerschmittów i Fockewulfów. Wrzeszczańskie lotnisko miało strategiczne znaczenie w tym rejonie Bałtyku. Kilkakrotnie bombardowali je alianci. W marcu 1945 roku, po ciężkich bombardowaniach zajęli je Rosjanie. Na płycie lotniska stała ich artyleria ostrzeliwująca miasto.

Po usunięciu zniszczeń wojennych lotnisko działało dalej. Oprócz stałej siatki połączeń krajowych, samoloty startowały do Kopenhagi, Sztokholmu, Berlina czy Budapesztu. Wraz z rozbudową miasta pojawiały się jednak trudności nawigacyjne. W latach sześćdziesiątych lądujący mały samolot liniowy zahaczył o budynek stojący dokładnie na rogu al. Hallera (wtedy Karola Marksa) i Kościuszki. Uważny obserwator do dziś zauważy na nim przemurowania ceglanej elewacji w górnych kondygnacjach.

Lotnisko Gdańsk-Zaspa ostatecznie zamknięto w 1974 roku. Pozostał po nim m.in. solidny - dwukilometrowy odcinek pasa startowego oraz kilka hangarów - w jednym z nich w latach 90. powstało i działa do dziś centrum handlowe ETC. 2 maja 1974 roku otwarto lotnisko w Rębiechowie - pierwszy port lotniczy wybudowany od podstaw w powojennej Polsce.

Opinie (142) ponad 10 zablokowanych

 • To Wrzeszcz czy Zaspa ;/';/?

  • 0 2

 • Powróćmy jak za dawnych lat... (2)

  Na ówczesnym pasie startowym uczyłem się jeździć na rowerze. Tato zabrał mnie kiedyś na spacer. Poszliśmy na lotnisko. Tam, na rowerze "Alka", z zamontowanym takim długim kijem z tyłu, przytrzymywany przez Ojca, ćwiczyłem jazdę. Pamiętam jak zostaliśmy zrugani przez jakiegoś ówczesnego "ochroniarza", na komarku, że to nie miejsce na tego rodzaju treningi. Lądowały tam wtedy antonowy 2 i 24. Nad Przymorzem często można było zobaczyć krążące samoloty i wyskakujących z nich spadochroniarzy. Historia zatacza koło i dzisiaj nad Przymorzem znów słychać szum samolotowych silników, ale teraz to już inne latające maszyny krążą nam nad głowami. Najczęściej w biało-różowo-fioletowych barwach. Do dzisiaj mam w pamięci widok łąk zaspiańskiego lotniska śpiew skowronków i zapach traw, i ziół tam rosnących. Ehhhh..... dawno to było.

  • 14 0

  • (1)

   te same wspomnienia mamy

   • 0 0

   • Miło.

    Pozdrawiam.

    • 0 0

 • Extra artykuł. Czytałem z dużym zainteresowaniem.

  • 5 0

 • zabrakło tematów? zleceniodawcy na wakacjach więc zrzynają wpisy z encyklopedji i przewodników

  • 0 8

 • błąd

  ten samolot nie uderzył w narożny dom . on wbił się w budynek przy ul Kościuszki ww. Stadionu Gedani.Tam jest ślad na budynku a ja widziałem go w drodze ze szkoły do domu.

  • 6 0

 • fot: Krzysiek

  A kiedy Krzysiek to zdjęcie zrobił ?

  • 0 0

 • wiecej o lotnisku we Wrzeszczu

  ..link do tego tematu http://sabaoth.infoserve.pl/danzig-online/index2.html

  • 0 0

 • j.w

  Dodam jeszcze ze na tej stronce należy kliknąć (inne informacje)

  • 0 0

 • lotnisko

  w sumie tamto dawne lotnisko zamieniło się w pustke, pola obrośnięte trawą, kilka budek z warzywami, stary wiadukt który miałbyć remontowany wraz z torami w te wakacje.. Może by zrobili spowrotem lotnisko, byłoby fajnie, niż np wydawali kase na kolejne centra handlowe których jest już nadmiar, czy też kupowanie innych niepotrzebnych rzeczy. ;) Gdzie jest syf to ich nie obchodzi a gdzie pieknie jest musi byc jeszcze lepiej eh.

  • 0 1

 • małe sprostowanie (1)

  Przystanek SKM nosił nazwę Gdańsk Wrzeszcz Lotnisko

  • 3 1

  • Sprostowanie mylnego "sprostowania"

   Stacje były w/g kolejności od Gd.Głównego : Gd. Stocznia, Gd. Politechnika, Gd. Wrzeszcz, potem Gd. Lotnisko, Gd. Polanki, Gd. Oliwa, Sopot wyścigi i Sopot...Takie nazwy pamiętam od wielu lat.

   • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

kalendarz historyczny

1932 Poświęcony został kościół Chrystusa Króla opis Zbudowany z polskich składek kościół pod wezwaniem Chrystusa Króla został poświęcony. Budowniczym i pierwszym rektorem został, zaliczany dziś w poczet błogosławionych, ks. Franciszek Rogaczewski, patron przykościelnej ulicy.

Sprawdź się

Syn jakiego króla urodził się w Gdańsku?