• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Przepust wodny, który w trakcie wojny był schronem

Patryk Szczerba
1 kwietnia 2024, godz. 15:00 
Opinie (69)

Zobacz jak zewnątrz wygląda miejsce, które być może zostanie upamiętnione.

Przepust naprzeciwko posesji przy ul. Olkuskiej 59Mapka w Małym Kacku wzbudził ostatnio zainteresowanie mieszkańców Gdyni. Okazuje się, że wybudowany w latach 20. XX wieku na skarpie tunel, w czasie II wojny światowej, podczas ostrzałów artyleryjskich, służył jako schron dla okolicznych mieszkańców.Czy podczas świątecznych spacerów szukasz nietypowych miejsc?

Informacja o schronie pojawiła się na jednej z grup w mediach społecznościowych. Obecnie to przepust pod torami, dzięki któremu woda spływa z lasu nie niszcząc torów, pod którymi się znajduje. I taką rolę prawdopodobnie pełnił, gdy był budowany w latach 20 XX-wieku.

Kiedy dokładnie? Nie do końca wiadomo. Na ścianie jest rok 1929, ale wewnątrz tunelu - jak można usłyszeć od mieszkańców - jest data wcześniejsza.Przepust jako schron w trakcie wojnyGdy nadeszła II wojna światowa okolica stała się rejonem intensywnych walk. Na koniec działań wojennych podczas ostrzału artyleryjskiego między Niemcami i Rosjanami okoliczna ludność chowała się tam przed kulami.

- Najpoważniejszy ostrzał był prowadzony w marcu 1945 roku. Konstrukcja służyła jako schron dla nawet kilkudziesięciu osób. Trzeba pamiętać, że rejon był areną poważnych walk, więc takie miejsce było zapełniane bardzo często - mówi Michał Szafrański z Gdyńskiego Klubu Eksploracji Podziemnej.

Zainteresowanie ze strony radnych dzielnicyW ostatnich dniach schronem zainteresowała się Elżbieta Streng, przewodnicząca Rady Dzielnicy Mały Kack. Jak relacjonuje, obiekt został przez nią oczyszczony.

- Udało mi się go posprzątać z wnuczkami. Z opowieści mieszkańców wynika, że co najmniej jedna osoba w trakcie nalotów zginęła chroniąc się tam. Kobiety z Małego Kacka donosiły chroniącym się tam jedzenie. Staram się o upamiętnienie tego miejsca, zgłaszając się do wydziału kultury. Liczę, że pojawi się tam choćby pamiątkowa tabliczka - opowiada Elżbieta Streng.
I zachęca czytelników, by zostawiali opinie pod tekstem.

Quiz Historia trzech miast Średni wynik 62%

Historia trzech miast

Rozpocznij quiz

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (69)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Majówkowe zwiedzanie Stoczni vol.7

20 zł
spacer

Sprawdź się

Sprawdź się

Jaką nazwę nosiła obecna ul. Morska przed 1990r.?

 

Najczęściej czytane