• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Przejęte przez rząd Westerplatte wraca do Gdańska?

Ewelina Oleksy
17 września 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
aktualizacja: godz. 17:54 (17 września 2021)
Dzisiejsza informacja to kolejny zwrot akcji w sprawie Westerplatte.
Dzisiejsza informacja to kolejny zwrot akcji w sprawie Westerplatte.

Na mocy ubiegłorocznej decyzji wojewody pomorskiego Pole Bitwy na Westerplatte stało się własnością Muzeum II Wojny Światowej, które reprezentuje Skarb Państwa. Teraz, wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego, teren znowu wraca w posiadanie miasta. Tak twierdzą miejscy urzędnicy. Przedstawiciele Muzeum II WŚ zupełnie inaczej interpretują ten wyrok i zapewniają, że nadal pozostają właścicielem terenu. To kolejny zwrot akcji w sprawie toczącego się od lat sporu między władzami Gdańska a stroną rządową.



Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni
Pobierz aplikację: Android iPhone


Aktualizacja, godz. 17:50

Miasto reaguje na oświadczenie Muzeum II Wojny Światowej dotyczące wyroku NSA nakazującego powrót terenu Westerplatte w zasób nieruchomości gminy. Poniżej publikujemy oświadczenie mec. Cezarego Chabla, pełnomocnika miasta Gdańska, który odnosi się do słów dyrektora MIIWŚ i który brał udział w ostatnim posiedzeniu sądu.

W nawiązaniu do oświadczenia Muzeum II Wojny Światowej z dnia 17 września 2021 roku informuję, że:

Po pierwsze, NSA nie uznał, że wniosek muzeum jest prawidłowy. Takie zdanie podczas ogłoszenia wyroku nie padło.

Po drugie, nie jest prawdą, że żaden argument gminy nie został potwierdzony skoro od początku gmina miasta Gdańska zarzucała naruszenie warunków technicznych, a organy - czyli Wojewoda i Minister - to bagatelizowały.

Po trzecie, Muzeum II Wojny Światowej nie posiada umowy użytkowania, ponieważ nie ma (została uchylona) decyzji odpowiedniego ministra.

Po czwarte, skoro żaden z zarzutów gminy nie został potwierdzony to czemu uchylono prawomocnie decyzję ministra?

To kolejny przykład lekceważenia rozstrzygnięcia sądu i bagatelizowania nakazu sądu, aby prace na Westerplatte były prowadzone zgodnie z przepisami prawa. Po raz kolejny przedstawiciele muzeum przekonują, że mimo niekorzystnego dla nich wyroku sądu nic się nie stało. Można więc odnieść wrażenie, że sprawę wygrali.

Wyrokiem NSA uchylono decyzję Ministra Rozwoju, a tylko w oparciu o tę decyzję rozstrzygnięcie wojewody staje się ostateczne. Ponieważ nie ma więc ostatecznej decyzji wojewody (a tylko na takiej podstawie mogła przejść własność) teren nie przeszedł na rzecz skarbu państwa. Skoro nie nastąpiła zmiana właściciela, teren jest w dalszym ciągu miasta Gdańska.


mec. Cezary Chabel, pełnomocnik miasta Gdańska


Aktualizacja, godz. 14:45

Przed godz. 15 swoje oświadczenie w tej sprawie wydał szef Muzeum II Wojny Światowej. Władze placówki wyrok NSA rozumieją zupełnie inaczej niż władze Gdańska i twierdzą, że to muzeum nadal pozostanie właścicielem terenu na Westerplatte.

Poniżej publikujemy całe oświadczenie dyrektora Muzeum II WŚ:

"W odniesieniu do wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku pozostaje pełnoprawnym posiadaczem nieruchomości oraz kontynuuje na niej działania inwestycyjne związane z budową Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Sąd uznał, że wniosek złożony przez Muzeum jest w całości prawidłowy. Żaden z zarzutów Gminy Miasta Gdańska skierowanych do wniosku nie został przez sąd potwierdzony.

W związku z wydaniem 16 września 2021 r. wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczącego decyzji o zezwoleniu na realizację części inwestycji budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku informuje, że jako inwestor jest nadal uprawnione do prowadzenia działań inwestycyjnych na terenie działki nr 68 obręb 0062 Gdańsk na terenie historycznego pola bitwy na Westerplatte.

Decyzja Wojewody Pomorskiego zezwalająca na realizację przez Muzeum przedmiotowej inwestycji nie była przedmiotem rozważań NSA i pozostaje nadal w mocy. Muzeum tym samym pozostaje pełnoprawnym posiadaczem nieruchomości oraz kontynuuje na niej działania inwestycyjne.

Z 8 zarzutów sformułowanych pierwotnie w skardze Gminy Miasta Gdańska do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie 7 zostało odrzuconych - tylko w jednym przypadku sąd nakazał uzupełnić decyzje o informacje dotyczące części warunków technicznych. Sąd uznał, że wniosek złożony przez Muzeum jest w całości prawidłowy. Żaden z zarzutów Gminy Miasta Gdańska skierowanych do wniosku nie został przez sąd potwierdzony.

Wyrok nie wpływa w żaden sposób na uprawnienia Muzeum do prowadzenia działań inwestycyjnych budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Wydana przez sąd decyzja nie wpływa także na plany Muzeum co do przyszłości nieruchomości.

Dr hab. Grzegorz Berendt, prof. UG
p.o. Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku"



Kto powinien zarządzać Westerplatte?

Przejęcie Westerplatte przez stronę rządową było możliwe na mocy specustawy z 2019 r. autorstwa posłów PiS.

Zakładała ona wywłaszczenie miasta Gdańska i Muzeum Gdańska z terenu Westerplatte za odszkodowaniem. Dawała też zgodę na powstanie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, które będzie oddziałem Muzeum II Wojny Światowej.

Autorzy specustawy argumentowali, że teren miastu trzeba odebrać, bo pod opieką władz Gdańska jest zaniedbany i zaśmiecony.

Projekt wzbudził stanowczy sprzeciw gdańskich samorządowców, którzy nazywali go "zawłaszczeniem Westerplatte przez rząd". Mimo to w sierpniu ubiegłego roku Skarb Państwa, reprezentowany przez Muzeum II Wojny Światowej, teren przejął. W efekcie miasto podczas ostatnich obchodów rocznicy 1 września było gościem, a nie gospodarzem uroczystości.

Przez ostatni rok Westerplatte było pod zarządem Muzeum II Wojny Światowej. Przez ostatni rok Westerplatte było pod zarządem Muzeum II Wojny Światowej.
Decyzja ws. odebrania Westerplatte została przez miasto zaskarżona. W piątek, 17 września, władze Gdańska poinformowały, że sprawę wygrały, a teren wraca w posiadanie gminy.

Miasto wygrywa w sądzie, decyzja jest prawomocna



- Decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego w tej sprawie jest prawomocna i ostateczna. Zgodnie z tym stanem prawnym przyszłoroczną uroczystość upamiętniającą bohaterską obronę Westerplatte będzie mogło zorganizować ponownie Miasto Gdańsk - podkreśla Daniel Stenzel, rzecznik prezydent Aleksandry Dulkiewicz.
Miejscy prawnicy, kwestionując decyzję o odebraniu Westerplatte, wskazywali na ewidentne błędy oraz niewypełnienie wszystkich zobowiązań, jakie na inwestora nakłada tzw. specustawa. Podobnymi wadami prawnymi obciążone miały być decyzje wydawane kolejno przez: wojewodę pomorskiego, a następnie ministra rozwoju.

- Ten wyrok oznacza, że urzędnicy rządowych instytucji nie stosowali się do zapisów własnej ustawy, która została przyjęta w błyskawicznym tempie i na podstawie której została przejęta działka z pomnikiem. Na tej podstawie Ministerstwo Obrony i minister Mariusz Błaszczak organizowali uroczystości w 2020 i 2021 roku. Okazuje się, że było to działanie, które w obliczu dzisiejszego rozstrzygnięcia NSA miało bardzo wątpliwe podstawy prawne - mówi Maciej Buczkowski, zastępca dyrektora Biura Prezydenta Gdańska.

Druga sprawa w toku



Równolegle toczy się druga sprawa o działkę, na której Muzeum II Wojny Światowej ma w ciągu najbliższego roku wybudować nowy cmentarz.

Zobacz też:

Wybrano projekt cmentarza Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte



- W tej sprawie Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał już wyrok usuwający rozstrzygnięcie ministerstwa z obiegu prawnego i jest wysoce prawdopodobne, że NSA to rozstrzygnięcie podtrzyma - mówi Stenzel.

Tegoroczne obchody rocznicy 1 września na Westerplatte

Miejsca

Opinie (985) ponad 100 zablokowanych

  • To czyje było te złe słowo? (1)

    Ogólnie kabaret.
    Jestem za tym aby to było rządowe bo miasto i tak ma sporo wydatków.
    Upieranie się aby przejąć płatności nie jest rozsądne.
    Co do ostatecznej decyzji sądu to dopuki jest dana partia u władzy mogą wszystko przegłosować włącznie z włączeniem terenu do parku krajobrazowego a miasto czyli my gdańszczanie niepotrzebnie traci pieniądze na prawników.
    Coś na zasadzie robienia sobie na złość zupełnie bez celu.
    Może już wystarczy?

    • 52 10

    • Dokładnie. Utrzymanie całego tego terenu pochłania rocznie mnóstwo pieniędzy. To było idealne rozwiązanie, że terenem zajmie się Państwo. Co więcej zainwestuje tam grube miliony złotych czego miasto najpewniej nie zrobi bo nie ma funduszy. Zwiekszył by się ruch turystyczny i wpływy do lokalnych kieszeni, ale nie Miasto będzie walczyć żeby coś udowodnić. Przecież nikt tego terenu Gdańszczanom nie zabierze i nie wywiezie. Moim zdaniem to słabe rozwiązanie.

      • 4 0

  • Zbychu proszę natychmiast zawiesić sędziego!! (3)

    :)

    • 28 11

    • Pozbawic emerytury za taki wyrok i wykonywania zawodu

      • 1 0

    • Platforma będzie bronić tego sędziego do upadłego (1)

      • 1 0

      • Bo to POtologia ten wyrok

        • 1 0

  • Zawiedziony (2)

    I dalej będziemy mieli syf.... Czy Szanowni Gdańszczanie opowiadający się za wielka niesprawiedliwoscia że strony Rządu zwrócili uwagę co Samorząd zrobił z terenem na Westerplatte?! Ja opowiem - nic... Kostka mająca kilkadziesiąt lat, brak podjazdów na wózki (gdzie mowa o tej tolerancji, widać brak jej dla niepełnosprawnych i rodzin z dziećmi), oświetlenie z lat 90. Wszędzie chaszcze, a toalety? Jeden barak wc z lat 70,80 a toi toje. Brawo Wy oby Miasto Gdańsk ze wspaniałą Panią Dukiewicz dalej mogli zaniedbywać miejsca pamięci...

    • 77 22

    • Przestań huczeć. Pewnie wg ciebie "Rząd" powinien odbudować ruiny po zniszczeniach wojennych. (1)

      Dobrze, że władza tego "Rządu" nie sięga do do Rzymu, bo by im tam jeszcze Koloseum odbudowali.

      • 2 11

      • już kiedyś pisałem ...

        jak to jest że jako "czytelnik", "patriota", "racjonalny" podpisują sie sami idioci ?

        • 4 1

  • Elegancko

    A my swoje!!!

    • 5 21

  • Niech żyje (2)

    Niezależne Miasto Gdańsk!

    • 23 62

    • ale żałość

      • 7 0

    • Niech żyje niezależna Polska

      • 6 0

  • To lipa (4)

    Znowu będzie smietnik i zlot meneli , nawet nie ma tam dodatkowej komunikacji w okresie turystycznym. Ani infrastruktury zachęcającej do wycieczek a to takie przepiękne miejsce. Powinny z yamtad zniknąć unijne symbole itp a pozostawić jasny slad ze to Polskie miejsce i ze zostaliśmy napadnięci przez Niemcy, którzy za zbrodnie nigdy nie odpowiedzieli

    • 124 66

    • Pisowskie farmy trolli. (1)

      Sprzedają się za 50 gr od komentarza. Brak sumienia

      • 14 11

      • Chyba Peowskie

        • 2 6

    • a jak skarb panstwa chce zapewnic tam komunikacje? ZTM PiS?

      • 9 4

    • Co za bzdura. Jest przecież dodatkowa komunikacja - linia 606

      • 0 1

  • Kiedy zbuduja tam osiedle? (2)

    Super, ze wreszcie jakiś developer będzie mógł zbudować tam osiedle. Dobra komunikacja, fajny widok, blisko morze... ten brzydki pomnik się usunie i zbuduje bloczydla jak na Letnicy:-)

    • 57 18

    • Przecież to PiS chciał tam hotel stawiać

      • 3 5

    • Promu niet.........

      • 0 0

  • Pogonili ponurych pisowców!

    Z okazji wybuchu II wojny światowej, władze Gdańska razem z niemiecką delegacją ponownie urządzą "radosny pochód który rozpocznie się nieopodal Teatru Szekspirowskiego. Stamtąd uczestnicy marszu przejdą pod Bramę Zieloną, gdzie zaplanowano koncert, tańce i wspólne świętowanie"

    • 56 21

  • a ponad 200 drzew wyciętych...

    • 20 17

  • Westerplatte (1)

    Miasto Gdańsk celowo zaniedbywało miejsce bohaterskiej walki Polaków z agresorem Niemcami. Sędziowie, jak sami o sobie mówią: nadzwyczajna kasta, wydali wyrok zły dla Westerplatte, niesprawiedliwy

    • 71 21

    • Nasza kasta jest najlepsza

      Pawlowicz & Piotrowicz

      • 9 6

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Majówkowe zwiedzanie Stoczni vol.7

20 zł
spacer

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym roku uruchomiono połączenie kolejowe z Sopotem?

 

Najczęściej czytane