Opuszczona i zrujnowana forteca w Gdyni, która mogłaby posłużyć jako scenografia filmu grozy, wciąż intryguje mieszkańców i pasjonatów historii. O tajemnicach dawnej torpedowni będzie można posłuchać podczas spotkania z historykami i miłośnikami historii, którzy podzielą się też mało znanymi fotografiami tego obiektu.
Stare fotografie z gdyńskiej filii Archiwum Państwowego w Gdańsku oraz Biblioteki Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej w Gdyni, Muzeum Miasta Gdyni i zbiorów prywatnych, fakty znane historykom oraz poszerzony o niepublikowane ujęcia materiał Trojmiasto.pl, w którym można zobaczyć dzisiejsze oblicze owianej tajemnicą gdyńskiej torpedowni, będzie można zobaczyć i posłuchać 30 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Boisko 6

- Na spotkanie "Tajemnice gdyńskich torpedowni" zapraszamy wszystkich: zarówno mieszkańców Obłuża, jak i każdego pasjonata historii i obiektów militarnych - mówi Katarzyna Kulesza z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni.
Spotkanie odbędzie się w ramach projektu "Obłuże kulturalne, twórcze, przyjazne", który od marca 2012 r. realizowany jest w bibliotece miejskiej na Obłużu. Na spotkania z nieznaną, a często bardzo ciekawą historią miasta przychodzą nie tylko mieszkańcy tej dzielnicy, ale często osoby z całego Trójmiasta.
- Często przychodzą osoby, które pamiętają ciekawe i nie zawsze znane szerszej publiczności wydarzenia z historii Gdyni. Jest to ważne i ciekawe dopełnienie oraz inspiracja do kolejnych ciekawych inicjatyw związanych z historią Gdyni - dodaje Kulesza.
Podczas najbliższego spotkania Bartosz Gondek, historyk i dziennikarz, wraz zAndrzejem Ditrichem, architektem i członkiem Sekcji Historyczno Eksploracyjnej Towarzystwa Przyjaciół Sopotu będą opowiadać o hitlerowskim ośrodku badawczym torped, w skład którego wchodziły dwie niezależne od siebie jednostki - Torpedowaffenplatz Hexengrund w Babich Dołach i Torpedo Versuchsanstalt Oxhoft.
Wcześniej już odbyły się spotkania na temat ofiar terroryzmu hitlerowskiego na Obłużu i Oksywiu, automobilistów i ich maszyn w przedwojennej Gdyni czy o gdyńskich dzielnicach biedy w kontekście takich metropolii jak Pekin czy Meksyk.