• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Port Gdynia świętuje 100 lat. A brano pod uwagę Tczew

Michał Sielski
23 września 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Dziś Port Gdynia jest prężnie działającym przedsiębiorstwem. Szacuje się, że wraz z portem w Gdańsku zapewnia ok. 10 proc. wszystkich przychodów państwa z podatków, ceł i akcyz. Dziś Port Gdynia jest prężnie działającym przedsiębiorstwem. Szacuje się, że wraz z portem w Gdańsku zapewnia ok. 10 proc. wszystkich przychodów państwa z podatków, ceł i akcyz.

Dzieci uczą się w podstawówce o zaślubinach Polski z morzem w Pucku. Tymczasem powinny się dowiadywać, że taka ceremonia najpierw odbyła się w Gdyni. To najlepiej pokazuje, jak wielką nadzieją dla II Rzeczypospolitej był planowany port w Gdyni. Dziś instytucja świętuje 100-lecie istnienia.



To prawda, oficjalne zaślubiny Polski z morzem odbyły się 10 lutego 1920 r. w Pucku w obecności gen. Józefa Hallera. Mało kto jednak wie, że dzień wcześniej lokalna ceremonia miała już miejsce w Gdyni. Uczestniczyli w niej m.in. mieszkańcy tej największej wtedy w okolicy Gdańska wsi. Już wtedy wiadomo bowiem było, że niebawem to Gdynia będzie oknem na świat dla II Rzeczypospolitej.

Gdynia? Tu powstanie port wojenny



Zaczęło się bowiem zgodnie ze znakiem czasów - od planowania obronności. Pierwszą myślą było więc jak najszybsze postawienie bazy przyszłej Marynarki Wojennej. Najpierw miała być w Gdańsku, ale gdy został on wolnym miastem, obstawiano Tczew - z dobrym dostępem przez Wisłę. Z przyczyn logistycznych najlepiej jednak było lokować porty nad morzem, stąd pomysł, by znaleźć na to całkiem nowe miejsce, bo trudności piętrzone przez Gdańsk sprawiały, że korzystanie z jego portu było ekonomicznie i politycznie nieopłacalne.

- Polska bez własnego wybrzeża morskiego i bez własnej floty nie będzie nigdy ani zjednoczona, ani niepodległa, ani samodzielna gospodarczo i politycznie, ani szanowana w wielkiej rodzinie państw i narodów, ani zdolna do zabezpieczenia warunków bytu, pracy postępu i dobrobytu swym obywatelom - wyliczał wicepremier, minister przemysłu i handlu, minister skarbu II Rzeczypospolitej Eugeniusz Kwiatkowski, dziś uważany za budowniczego portu i pośrednio stworzenie Gdyni, jaką obecnie znamy.
Początkowo nikt nie myślał bowiem o porcie handlowym. Chodziło przede wszystkim o bezpieczeństwo nadwątlonego przez I wojnę światową kraju. Gdy Kazimierz Porębski z Departamentu Spraw Morskich zlecał w maju 1920 r. Tadeuszowi Wendzie wybór miejsca na polskim wybrzeżu na port, mowa była oczywiście o porcie wojennym.

Tadeusz Wenda. Dziś bohater, kiedyś na cenzurowanym



Co ciekawe, nie mieliśmy wtedy żadnej floty. Były jedynie plany zakupów okrętów oraz oczekiwanie na modernizację przejętych niemieckich torpedowców. Pół żartem, pół serio można stwierdzić, że od tego czasu niewiele się zmieniło...

Gdynia najlepsza, choć były wątpliwości



  • Gdy prace się już rozpoczęły, trwały na okrągło. Nawet zimą, kiedy instalowano dźwigi w chłodniach.
  • W latach 1930-1939 Port Gdynia rozwijał się najszybciej w Europie.
Gdynię wybrano dlatego, że charakteryzowała się niezamarzającą zatoką, która jednocześnie wraz z klifem stanowiła osłonięcie od silnych wiatrów. Nie bez znaczenia była odpowiednia głębokość wód zatoki, a także względy logistyczne: blisko było do linii kolejowej, a jednocześnie dość daleko do ówczesnych granic Polski.

Rząd przyjął propozycję Eugeniusza Wendy i w październiku 1920 roku oficjalnie rozpoczęto przygotowania do budowy "Tymczasowego Portu Wojennego i Schroniska dla Rybaków", mimo że ekspertom sen z powiek spędzały wątpliwości dotyczące głębokości torfowisk. Zagęszczanie gruntu nie było wtedy tak profesjonalne, jak obecnie, więc obawiano się, że znacznie zwiększy to koszty budowy, a być może w niektórych fragmentach ją wręcz uniemożliwi.

Udało się jednak pokonać te przeciwności i port szybko powstał, bez większych protestów po drodze przekształcając się w handlowy.

Torpedowce obok kutrów rybackich



Prace nie były jednak łatwe. Zaczęto od doprowadzenia bocznicy kolejowej, która działała już w maju 1921 roku. Po roku był już nawet kapitanat, który miał jednak niewiele wspólnego z dzisiejszym, okazałym budynkiem. Była to po prostu drewniana wieżyczka z drabiną. Na jej szczycie dumnie spoczywał napis "Kapitanat Portu Gdynia".

Pierwszy budynek Kapitanatu Portu był drewnianą szopą z wieżyczką, na którą wchodziło się po drabinie. Pierwszy budynek Kapitanatu Portu był drewnianą szopą z wieżyczką, na którą wchodziło się po drabinie.
Prace postępowały tak szybko, że wiosną 1923 r. odbyło się uroczyste otwarcie. W porcie cumowały obok siebie kutry rybackie oraz kanonierki i torpedowce. Już 13 sierpnia 1923 r. w Gdyni zacumował pierwszy pasażerski parowy statek oceaniczny o tonażu 7 tys. ton - SS Kentucky.

Zaledwie kilka lat później był największym portem na Bałtyku i jednym z największych portów Europy. W pokonanym polu zostawił m.in. Amsterdam, Neapol, Bremę, Kopenhagę czy Triest.

O tym, że port miał być wojenny, szybko zapomniano. Powstał mi.in. dworzec morski, z którego w 1933 r. można było dopłynąć do Nowego Jorku regularną linią pasażerską transatlantykami MS Piłsudski i MS Batory. W 1934 r. Port Gdynia stał się największym portem na Bałtyku pod względem wielkości przeładunków.

Gdynia rozwijała się błyskawicznie. W grudniu 1936 roku miała już 102 tys. mieszkańców. Większość mieszkała jednak w ledwie skleconych barakach, którymi obrastały dzielnice biednych robotników: Pekin, Meksyk, Stara i Drewniana Warszawa, Budapeszt. W 1939 roku w Gdyni mieszkało już 130 tys. osób.

Niemcy rozkradli i zniszczyli Port Gdynia



Zatopione w porcie okręty usuwano jeszcze kilka lat po wojnie. Zatopione w porcie okręty usuwano jeszcze kilka lat po wojnie.
Port przetrwał morderczą II wojnę światową, bo najeźdźcy zdawali sobie sprawę z jego ogromnego potencjału. Zwłaszcza, że we wrześniu 1939 roku Gdynia była pod okupacją niemiecką, a jej nazwę szybko zmieniono na Gotenhafen, jednocześnie wywożąc niemal całą polską ludność. Liczba mieszkańców Gdyni w czasie II wojny światowej zmniejszyła się prawie o połowę i w 1945 roku wynosiła 74 tys. osób.

Port nadszarpnęły dopiero naloty aliantów w 1944 roku, bo właśnie wtedy pełnił swą pierwotną rolę portu wojennego, ale wykorzystywany był przez niemieckich okupantów. Był bazą okrętów podwodnych. To właśnie dlatego, uciekający w popłochu Niemcy zatopili na wejściu portu pancernik "Gneisenau", który dodatkowo zalali betonem. Nie chcieli bowiem, by marynarka radziecka zyskała łatwą bazę wypadową na Bałtyk.

W porcie zatopili 30 innych jednostek. "Zahrungen" zatopiony został w poprzek wjazdu do portu wewnętrznego, transportowiec "Gravenstein" blokował wejście do Basenu Prezydenta, a pogłębiarka Basen Jachtowy. Przy Nabrzeżu Rumuńskim z wody wystawał zatopiony "Schleswig-Holstein" - ten sam, który rozpoczął II wojnę światową.

W efekcie tych wszystkich działań całkowitemu zniszczeniu uległo 40 proc. budowli hydrotechnicznych i 25 proc. magazynów. Trzeba też było naprawić 54 proc. nabrzeży i falochronów. Niemcy zdążyli też ukraść 30 proc. urządzeń przeładunkowych, a kolejne 30 proc. zniszczyć. Powysadzali też wiadukty dojazdowe do portu.

Szybkie zmartwychwstanie Portu Gdynia



Po II wojnie światowej wszyscy zdawali sobie sprawę z tego, że im szybciej Port Gdynia zacznie działać, tym szybciej Polska stanie na nogi. Dlatego już 18 lipca 1945 roku z Gdyni wyszedł pierwszy statek załadowany węglem - "Suomen Neito". W 1945 roku po wojnie do portu zawinęło w sumie 517 jednostek.

Wrak pancernika "Schleswig-Holstein" usunięto jednak dopiero w 1947 roku. Pancernik "Gneisenau" usunięto dopiero cztery lata później, a rozminowywanie trwa de facto do dziś, bo niemal co miesiąc odkrywane są nowe niewybuchy.

Skupiono się bowiem na przebudowie falochronów, nabrzeży i placów. Dopiero rok 1964, kiedy przekazano do eksploatacji Nabrzeże Beniowskiego, uważa się za zakończenie usuwania wojennych zniszczeń w Porcie Gdynia. Dopiero w 1965 roku powtórzono wielkość przeładunków sprzed wojny, głównie dzięki przeładunkom zboża.

Hartwig, Baltona, Morska Agencja Gdynia



Lata 50. i 60. XX wieku to ekspansja takich firm, jak C. Hartwig, który przejął obsługę logistyczną czy Baltona, która zajmowała się zaopatrywaniem statków. Powstała też Morska Agencja Gdynia, która przejęła interesy firm prywatnych.

Pod koniec lat 60. szybko zaczęły się już rozwijać dostawy kontenerowe. Dlatego w 1972 roku powstała pierwsza tymczasowa baza kontenerowa przy Nabrzeżu Polskim, a potem terminal kontenerowy przy Nabrzeżu Helskim.

15 stycznia 2005 roku przeładowano w Gdyni 500-milionową tonę ładunku w powojennej historii portu. W tym samym roku zakończono też budowę estakady i rampy do załadunku TIR-ów na górne pokłady promów. W 2006 roku nastąpiła inauguracja przeładunków burtowych w Gdynia Container Terminal.

Miejsca

Opinie (84) 4 zablokowane

Wszystkie opinie

  • Port Gdynia może się już zwijać (17)

    Teraz, gdy w końcu mamy już kanał na miarę Kanału Sueskiego (Suskiego?) przez mierzeję, większość ruchu pójdzie przez Elbląg.
    Wiem, bo widziałem kontenerowiec płynący przez Przekop w tvpinfo.

    • 50 32

    • Pewnie był z kartonu (6)

      • 5 1

      • slychac wycie? znakomicie - kodomici (5)

        psychicznie pokręceni z zalu ze Polska sie rozwija, niemiecko - ruscy agenci

        • 12 16

        • (3)

          Polska się nie rozwija tylko rządzona przez miernoty i fanatyków bez pojęcia o ekonomii i gospodarce marnuje pieniądze, na które ciężko pracowali jej obywatele. Jako Polaka szlag mnie trafia jak widzę taką niegospodarność.

          • 18 11

          • heh a wskaźnik bezrobocia i PKB mówią o tym najlepiej (2)

            i trochę są sprzeczne z tym co piszesz

            • 6 11

            • (1)

              Jesteś bardzo krótkowzroczny, jak większość fanów pisowskiej władzy.
              Patrzysz na wskaźniki pokazujące co jest tu i teraz.
              Popatrz na wzrosty liczby zamykanych firm, inflację i poziom długu publicznego, bo to są parametry, które pokazują co będzie za chwilę.
              A idzie armagedon gospodarczy.

              • 8 9

              • kazdy widzi...

                To co lubi i co mu pasuje...
                Inni tez widzieli pusty budzet i "piniendzy nie bylo"... Zalezy dla kogo...

                • 4 5

        • na to są tabletki, są miejsca gdzie pomagają chorym na nienawiść. Spróbuj.

          • 5 1

    • Natomiast ja widziałem eskadrę naszych okrętów podwodnych też przepływających przez przekop oczywiście w tvp info (2)

      Na czele płynął ,,Orzeł",a potem,pozostałe 3y supernowoczesne wybudowane dla Polski we Francji,Niemieczech i Szwecji

      • 6 11

      • płynęły na remont do stoczni w Radomiu (1)

        • 10 6

        • ORP Lesio i ORP jaro - dwa bliżniacze niszczyciele podwodne wyposażone w samoloty i środki odstraszania propagandowego+

          • 10 5

    • po co ma się rozwijać cokolwiek? mamy port w Hamburgu i Bremenhaven, nie wspominając Rotterdamu (4)

      • 10 8

      • (3)

        Chciałeś być zabawny, ale papugowanie ci nie wyszło.
        Mamy porty w Gdyni, Gdańsku i Szczecinie.

        • 6 7

        • no i co że mamy 3 porty? za dużo? trzeba mieć swoje a nie płacic obcym. za trudne? zbyt polskie podejscie? (2)

          • 5 5

          • (1)

            Myślenie nie jest twoją najmocniejszą stroną, prawda?

            • 3 2

            • Hmm

              Czy sądzisz po sobie czy też jesteś uprzedzony do innego?

              • 0 0

    • hej obudź się, masz pełną pieluchę

      • 0 2

    • Też uważam że tu za mało wyborców jedynej słusznej opcji. Trzeba port zaorać i zbudować jakieś darmowe mieszkania dla tych co nie stać na mieszkanie co wiedzą że władza daje swoje a prywaciarz kradnie moje.

      • 1 3

  • wstyd nawet zadnej imprezy nie robia ? (4)

    w rotterdamie czy hamburgu byloby pelno atrakcji z okazji takiego swieta

    • 29 1

    • Rotterdam i hamburg kontra Elbląg?? na prawde?? (1)

      • 1 2

      • w zakresie imprez

        Dlaczego nie?

        • 0 0

    • wstyd (1)

      jak nie robią imprezy?dla siebie robią

      • 2 0

      • teraz na topie jest objazdowy JAROstand'up-er

        ale na występ wpuszczają tylko na zaproszenie+

        • 2 0

  • Stacja okolicznościowa (2)

    Na pasmach KF oraz UKF z okazji 100-lecia Portu Gdynia rozpoczyna pracę okolicznościowa stacja krótkofalarska.
    Znak wywoławczy 3Z100PG

    • 7 1

    • (1)

      Na jakiej częstotliwości?

      • 2 1

      • Fq

        W zaleznosci pewnie od dostępności pasma

        • 1 0

  • 80 lat rozwoju i 20 "zwijania" Portu Gdynia (6)

    Tak się ma obecna sytuacja portu dzięki bieżącej ekipie rządzącej miastem, która robi z portu dezinwestycje w postaci deweloperki na nabrzeżach, zamkniętych i odludnych enklaw mieszkalnych dla warszawki, brakiem dróg do portu lub ich opłakanym stanie, ucieczką kontrahentów z tej branży portowo, omijane nawet przez inwestycje rządowe jak choćby port zewnętrzny czy instalacyjny.
    Tak wygląda rzeczywistość rządów obecnej ekipy, która zwija to miasto i odwraca się plecami do morza.

    • 61 12

    • Szczur w Gdyni decyduje kto i gdzie i za ile sie wybuduje na terenach około portowych. nawet jak port się zgłasza (2)

      z ofertą zakupu terenów, to dewe ma pierszeństwo..Podaje się głupi arg , że Rotterdam się wyniósł z miasta i zwolnił tereny pod budowe mieszka n, tak, bo miał gdzie a Gdynia to port wew i nie ma gdzie sie rozbudowywać. Polityka miasta powoduje, że firmy portowe wynosza się do Gdańska bo tam z pocałowaniem ręki mają place składowe, nabrzeza i miasto na razie nie wtrynia się do polityki portowej. gdynia oczywiście najpierw widzi koperty

      • 11 4

      • Port Gdynia ma się gdzie rozbudowywać i to na max (1)

        już przed tą wojną powstały plany wykopania portu gdyńskiego na przestrzał aż do Pucka

        • 0 7

        • masz tam trefla, elektrociepłwownie. Ten teren i przekop miał sięgać aż do Mechelinek, które miały być wraz z rewą..wyspą

          dalej za elektro masz domy i domki, także juz teraz nie realne. Nie ciągnij w stronę Rotterdamu

          • 9 0

    • Masz na myśli ekipę z Rządu? (2)

      Bo to Państwu nie magistratowi port podlega. Zmiana sposobu użytkowania starych terenów portowych to normalka na całym świecie. Porty rozbudowują się dalej w morze gdzie bez przeszkód można budować nowe terminale przyjmujące największe statki.

      • 3 5

      • poczytaj sobie o ustawach portowych i jak nielojalna ich strona okazaly sie portowe miasta.

        Szczegolnie agresywnie zaznaczylo sie to wlasnie w Gdyni.

        "Skoro nowy plan zagospodarowania tej części miasta przewiduje, że na terenach po Stoczni Nauta mają powstawać biurowce i lokale usługowe to niby dlaczego mają je budować deweloperzy, a nie zarząd portu? Prominentny przedstawiciel miasta wyraził jednak jakiś czas temu opinię, że nawet gdyby port miał płacić za te tereny złotem miasto mu tam budować się nie pozwoli."

        • 6 1

      • to nie jest normalka

        A na pewno nie jest to normalka w Polsce.
        Tak, porty sie przenosza...
        Ale po wczesniejszym wyczerpaniu istniejacego potencjalu i przygotowaniu nowego miejsca. Przeniesienie jest planowe, bez naruszania ciaglosci operacyjnej.
        Pieniadz musi plynac...

        Model gdynski to wyszarpywanie kawalow zyjacego organizmu, jak napad padlinozercow na oslabionego byka.

        • 5 1

  • Opinia wyróżniona

    (2)

    "jej nazwę szybko zmieniono na Gotenhafen, jednocześnie wywożąc niemal całą polską ludność."

    Polaków, którzy po 1918 roku przybyli na Pomorze z terenów Kongresówki i Galicji.

    Moi pradziadkowie, którzy przybyli przed wojną do Gdyni za pracą, z terenów dawnego zaboru pruskiego - z Bojana koło Gdyni, całą wojnę spędzili w Gdyni - razem ze swoimi dziećmi urodzonymi w Gdyni przed wojną (w tym moją babcią).

    • 20 3

    • Józef T_sk nigdzie nie "przybywał", bo się urodził w Gdańsku przed I wojną św. (1)

      Co waszym uprzejmym protektorom nie przeszkadzało ws@dzić go do Stutthofu, bo pracował na Poczcie Polskiej w WMG oraz był działaczem polonijnym, czyli porządnym Polakiem.

      • 3 2

      • Tusk to volksdeutsch

        • 0 0

  • Kwiatkowski zbudował a morawiecki zrujnował..... (3)

    • 25 17

    • Morawiwcki? pis rządzi od 8 lat a PLO i handlowej floty nie ma od ..30lat (1)

      • 12 1

      • przecież matoołusz sam mówił, że swój bój zaczął w wieku 11lat od kredek i marszczenia krepiny

        pewnie już wtedy łączył swoje nadzieje ze współpracą z TWbalbina

        • 2 4

    • Tak, tak... bo za Gdynię to premier RP odpowiada

      Zaślepieni nienawiścią nie myślą. Interesujące zjawisko.

      • 1 1

  • "...zdolna do zabezpieczenia warunków bytu, pracy, postępu i dobrobytu swym obywatelom" - tak kiedyś mówili polscy patrioci (1)

    Ledwo co Polska po latach niewoli odzyskała niepodległość. Ale co przez ostatnie 32 lata ??

    • 13 1

    • ostatnio to Polska wstała z kolan i poleciała na PiSk

      galopująca poPiSowo już 18% inflacja i wzrost długu o 433miliardy tylko w ostatnie 2lata.

      • 1 3

  • E tam. Nasz port w Elblągu będzie przyjmował wielkie kontenerowce z maseczkami irespiratorami. A nie jakieś tam Gdynie (6)

    czy inne Gdański.
    Ja wam to mówię. A co mówię, to zawsze zrealizuję.

    • 12 11

    • zobaczysz że będą większe jednostki, ponieważ niedaleko stacjonują Amerykanie. Sa tam a nie pod Przemyślem, (1)

      co Suwalszczyzna ma nie naruszone złoża mineralne, warte blm euro...Amerykanie będą mieli po przejęciu Lotosu i PGNiG większe do nich prawa niz Polacy ( 37%) .
      Dodatkowo duda podpisał ustawę, na podst której Amerykanie moga strzelać do ludzi, gdy poczuja się zagrożeni...

      • 4 7

      • łapki w dół widać nie znają ustaw

        • 2 3

    • Po zamknięciu przez rusków cieśniny piławskiej (3)

      przeładunek portu Elbląg spadł o 75%. Obecnie ma potencjał 10% Gdyni, twierdzisz, że to mało?

      • 1 8

      • potencjał niby ma ... ale przeładunków nie ma (1)

        co może wpłynąć do Portu-Elbląg+ tą rzeczką o głębokości metra?

        • 4 2

        • na razie kajaki ale gdy pogłębią tor wodny, własciwy to bedzie więcej opcji, Nie bój sie Amerykanie wiedzą co nim przewozic

          i wywozic z Polski

          • 1 5

      • Spadły przeładunki w Elblągu

        bo coraz mniej towaru płynie z Kaliningradu.

        • 1 0

  • Port Gdynia budował cały biedny polski naród. Budował trwała kilka lat i były krew, pot i łzy (3)

    Dlatego teraz serce się kraja jak widzę gdy prezydent Gdyni daje deweloperom kolejne zgody na zabudowę nabrzeży i terenów które były rezerwą dla portu blokowiskami.

    • 27 1

    • LOL (2)

      tereny Portu Gdynia należą do Skarbu Państwa ... - wiec twoje poPiSy propagandowe uderzają jedynie w twoją Kacząwładzę

      • 2 7

      • niestety nie do końca masz rację,

        port wiele razy próbował negocjowac z miastem o tereny przy porcie. Zawsze wygrywał PZP korzystny dla dewe

        • 6 1

      • arogancka ignorancja "pozytecznego", co chcial sie wykazac...

        Miasto mialo bardzo duzy wplyw na port i bardzo nielojalnie go wykorzystalo:
        "Co więcej, są przykłady, że gmina nie dość, że nie wniosła swoich terenów aportem do spółki, to poczyniła zakusy na tereny portu. W 2003 r., na wniosek Rady Miasta Gdyni, ówczesny wiceminister infrastruktury (najwyraźniej o małej wyobraźni) pozbawił port gdyński 181 ha, m.in.: terenów Dalmoru, 44 ha na t.zw. międzytorzu i dalszych kilkudziesięciu w okolicach elektrociepłowni oraz od strony Oksywia. Port został więc okrojony prawie ze wszystkich stron co pozbawiło go możliwości terytorialnego rozwoju."

        Zrobiono to podpisem wiceministra z PSL, w ostatnim dniu urzedowania .

        • 3 0

  • "Bez sensu, gdyby natura chciała żeby tam był port, to by był". (2)

    Gdyby tacy rządzili wtedy, to nigdy i nic by w Polsce nie powstało. Z resztą mieli okazję się już wykazać, a ludzie dalej głupi.

    • 20 1

    • port Gdynia

      zatopiony w wejsciu do portu okręt ,,gneisenau" to nie był pancernik ale krążownik liniowy,a to duża różnica

      • 0 0

    • Wtedy też byli tacy ludzie i mówili dokładnie tym samym językiem co dziś. W 1920 roku gazeta bydgoska pisała że "budowa portu to farsa. Ta budowa będzie obciążać roczne budżety miljardami i przeciągnie sie na setki lat. Zatem beznadziejnej budowie portu lepiej dać spokój" Autentyk!

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Majówkowe zwiedzanie Stoczni vol.7

20 zł
spacer

Sprawdź się

Sprawdź się

Jaki jest najstarszy budynek w Gdańsku?

 

Najczęściej czytane