• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Osiedle w miejscu wejścia do tajemniczego schronu

Michał Brancewicz
10 lutego 2024, godz. 15:00 
Opinie (249)
  • Prace ziemne związane ze zniwelowaniem skarpy pod budowę osiedla idą pełną parą.
  • Prace ziemne przyczyniły się do odsłonięcia wejścia prowadzącego do schronu ukrytego we wzgórzu.

O schronie ukrytym w morenowym wzgórzu na SiedlcachMapka krąży mnóstwo legend. Do jego wnętrza prowadzi wejście przypominające stary magazyn, które było ukryte między drzewami w drugiej linii ul. Kartuskiej. Teraz zostało odsłonięte za sprawą toczącej się budowy nowego osiedla.Jedna z miejskich legend mówi, że schron połączony jest tunelami z różnymi częściami miasta. O tej i innych teoriach na jego temat pisaliśmy w cyklu Nietypowe Budowle Trójmiasta.

Co kryje wzgórze na Siedlcach? Co kryje wzgórze na Siedlcach?

Co powinno się stać ze schronem na Siedlcach?

Pod tamtym tekstem sprzed blisko 4 lat pojawił się ciekawy komentarz czytelnika, który podpisał się jako Sznurek.

"Tunel ten powstał w 1943 roku, zaraz po tym, jak od strony ulicy Dębinki powstała jego pierwsza część, do której powstało również połączenie prowadzące do willi Forstera. Więźniowie, którzy budowali te obiekty, "zniknęli", jak i cała dokumentacja tej budowli. Ich losów możemy się tylko domyślać.

Tunel miał mieć kilka odnógTunel, według mojej wiedzy, ma około 88 metrów długości i posiadał pionowe szyby prowadzące do dział Flak 88 umieszczonych na szczytach wzniesień. Działa te skierowane były w dół doliny. W miejscu dawnego boiska na Suchaninie, przed budynkiem Kamieńskiego 5Mapka, znajdował się również bunkier, który został zlikwidowany przy okazji budowy nowego osiedla.

Jedna z odnóg tunelu prowadziła w kierunku ulicy Wieniawskiego, ponieważ tam, za domem Wieniawskiego 30DMapka (100 metrów w kierunku wejścia do tunelu), znajdowało się kolejne stanowisko działa Flak 88, którego resztki umocnień i okopów istnieją w krzakach do dzisiaj.

Tunel ma swój koniec (czy też początek) przy parkingu leśnym na ulicy Dębinki na wysokości numeru 4Mapka. I tak jak w przypadku tunelu przy ulicy Kartuskiej jest częściowo zamurowany. Zaraz po wojnie w wejściu od strony Kartuskiej mieszkała starsza kobieta z kozą i wtedy znajdowały się tam jeszcze tory i wagoniki.

Tunel od strony Dębinki na filmie z cyklu Tajemnice PomorzaZamurowanie wszystkich wejśćW końcu lat 40., po kilku wypadkach śmiertelnych przez niewypały, podjęto decyzję o zamurowaniu wszystkich dostępnych korytarzy i tuneli w Gdańsku, stosując zasadę ściana, kilka metrów przerwy i kolejna ściana, aby zniechęcić ewentualnych poszukiwaczy przygód. Jak widać, skutecznie aż do dzisiaj".Jedyne znane, ale zamknięte wejście do tego tunelu znajduje się w podwórku pawilonów handlowych przy ul. Kartuskiej 135Mapka.

Osiedle Scarpa składać się będzie z dwóch budynków, które zasłonią wejście do starego schronu, ale zostanie ono zachowane. Osiedle Scarpa składać się będzie z dwóch budynków, które zasłonią wejście do starego schronu, ale zostanie ono zachowane.
W zeszłym roku rozpoczęły się tam prace ziemne mające na celu częściowe zniwelowanie skarpy, by mogły się zmieścić dwa budynki mieszkalne. Inwestycję Scarpa realizuje deweloper Murapol.

Wejście do schronu zostanie zachowane- Trwają prace budowlane na tym terenie. Czy wejście do tunelu zostanie zasypane? - zapytał w mailu do redakcji zaniepokojony pan Andrzej.
Na szczęście wejście, które i tak pozostaje zamknięte i nie prowadzi głębiej do wnętrza, ocaleje.

- Projekt inwestycji, w tym ścian oporowych, w żadnej mierze nie uwzględnia ingerencji w obiekt ani w jego wejście, które pozostanie w obecnym stanie. Po zakończeniu realizacji inwestycji do obiektu zostanie zapewnione dojście i dojazd poprzez zaprojektowaną na terenie inwestycji drogę - zapewnia Małgorzata Gaborek, dyrektor ds. marketingu firmy Murapol.

Schron ukryty we wzgórzu. Film z maja 2020

Inwestycje

Scarpa

Scarpa

244 ogłoszenia

Murapol

Gdańsk Siedlce, ul. Kartuska Mapa

25.8 do 72.9 m2
Powierzchnia
w budowie
Realizacja

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (249)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wykład Leszka Żebrowskiego "Organizacje Niepodległościowe" (1 opinia)

(1 opinia)
wykład

Ku pamięci Żołnierzy Wyklętych

wykład

III Gdański Marsz Żołnierzy Wyklętych (1 opinia)

(1 opinia)
parada

Sprawdź się

Sprawdź się

Jak naprawdę nazywał się tytułowy bohater "Ballady o Janku Wiśniewskim"?

 

Najczęściej czytane