• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Okręt podwodny zacumuje na skwerze

Michał Sielski
14 listopada 2023, godz. 10:50 
Opinie (185)
aktualizacja: godz. 10:33 (16 listopada 2023)
Najnowszy artykuł na ten temat Okręt Sokół zwiedzimy przed wakacjami
Okręt jest już gotowy do transportu. Okręt jest już gotowy do transportu.

Przed Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni jest już gotowe stanowisko, na którym spocznie okręt podwodny "Sokół". Będzie go można podziwiać z bulwaru NadmorskiegoMapka. Już w piątek 17 listopada 2023 r. zaczyna się spektakularny transport 370-tonowego kolosa drogą wodno-lądową.Zwiedzisz ORP "Sokół"?

Stanowisko gotowe, okręt typu Kobben już po pracach adaptacyjnych w Stoczni Wojennej, pozostaje "tylko" przetransportować go ze stoczni na dziedziniec muzeum w centrum Gdyni.

Transport "Sokoła" ze stoczni do muzeumW czwartek 16 listopada ORP "Błyskawica" została odholowana, by zrobić miejsce, w którym rozładowany będzie okręt podwodny.

- To będzie spektakularna, trudna i kosztowna operacja. Po pierwsze trzeba będzie przenieść okręt z nabrzeża w stoczni na ponton, który zostanie przeholowany do Basenu Prezydenta, w rejon "Błyskawicy". Stamtąd zostanie przeniesiony na specjalne, wieloosiowe platformy, na których przejedzie w poprzek mola Południowego, skweru Kościuszki i poprzez aleję Topolową w to miejsce, które dla niego przygotowujemy - wyjaśnia Aleksander Gosk, zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.


Akcja zacznie się w piątek 17 listopada 2023 r., jeśli warunki pogodowe będą sprzyjające. 19 lub 20 listopada "Sokół" dotrze do Nabrzeża Pomorskiego w Basenie Prezydenta i zajmie miejsce ORP Błyskawica. Dzień wcześniej okręt-muzeum zostanie wyholowany do Portu Wojennego w Oksywiu na czas całej operacji.

Z tego miejsca okręt zostanie przemieszczony na wieloosiowe platformy transportowe i po przygotowaniu trasy ruszy w stronę Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Nie będzie to rajd, a raczej maraton. Jak wszystko pójdzie zgodnie z planem, w piątek 24 listopada 2023 r. "Sokół" spocznie w przygotowanej już betonowej niecce.

Okręt wraz z "wyposażeniem transportowym" będzie ważył ok. 370-380 ton, długość wynosi ok.
47,4 m, szerokość w najszerszym miejscu 4,60 m (ale tymczasowa rama transportowa ma ok. 8 m).

Okręt podwodny zwiedzimy w 2024 r.ORP "Sokół" znajdzie się na wystawie plenerowej przy Bulwarze Nadmorskim. Już dziś jest można tam oglądać jeden z jego silników. ORP "Sokół" znajdzie się na wystawie plenerowej przy Bulwarze Nadmorskim. Już dziś jest można tam oglądać jeden z jego silników.
W przyszłym sezonie letnim okręt ma być już udostępniony dla zwiedzających. Po udanym (oby!) transporcie zacznie się bowiem uzupełnianie jego wyposażenia, które zostało zdemontowane, by się nie zniszczyło i trochę odciążyło 370-tonowego kolosa. Muzealnicy chcą odtworzyć je ze wszystkimi szczegółami. Właściwie jedyna zmiana to wycięcie drzwi, by można było wchodzić do środka.

- Naszą ambicją jest stworzenie atmosfery autentycznego okrętu będącego w służbie. Doprowadzimy do porządku wnętrza, uzupełnimy wyposażenie, które zostało zdemontowane z okrętu, a jest w naszym posiadaniu - mówi Aleksander Gosk. - W efekcie będzie można zobaczyć kambuz, kabinę nawigacyjną czy centralę okrętu z czynnym peryskopem, przez który będzie można oglądać wody Zatoki Gdańskiej i redę portu - dodaje.
Co ciekawe, część okrętu już teraz można oglądać w muzeum. Po demontażu jednego z silników, trafił on już na Ekspozycję Plenerową muzeum.

ORP "Sokół" - 174 zanurzenia, 26 tys. przebytych mil morskich i 16 lat służbyORP "Sokół" to okręt typu Kobben, który został zbudowany w niemieckiej stoczni Nordseewerke dla Królewskiej Marynarki Wojennej Norwegii i zwodowany 2 września 1966 r. Po zakończeniu służby w norweskiej marynarce jednostkę przekazano polskim siłom zbrojnym.

Biało-czerwoną banderę podniesiono na niej 4 czerwca 2002 r. Okręt był trzecim "Sokołem" w historii polskiej Marynarki Wojennej i spadkobiercą zaszczytnych tradycji jednego z najsłynniejszych okrętów podwodnych II wojny światowej. Do jego podstawowych zadań należała obrona, ochrona oraz patrolowanie polskiego wybrzeża.

W czasie 16 lat służby dla naszego kraju uczestniczył on w wielu międzynarodowych ćwiczeniach. Na koncie ma 174 zanurzenia, 26 tys. przebytych mil morskich.

Wyporność: na powierzchni - 459 t, w zanurzeniu - 524 t
Wymiary: długość - 47,40 m, szerokość - 4,60 m, zanurzenie - 4,30 m
Prędkość maksymalna: nawodna - 12 węzłów, podwodna - 18 węzłów
Zasięg: 5 000 Mm przy prędkości 8 węzłów (na powierzchni); 350 Mm przy prędkości 6 węzłów (w zanurzeniu)
Uzbrojenie: 8 wyrzutni torpedowych kalibru 533 mm
Załoga: 21 osób (w tym 5 oficerów)


08:55 16 LISTOPADA (aktualizacjaakt. 11:35)

Błyskawica wychodzi w morze (36 opinii)

Od redakcji: Błyskawica na dwa dni zniknie z nabrzeża, bo w tym miejscu w piątek zacumuje ponton, który przywiezie kadłub ORP Sokół. Okręt podwodny zostanie umieszczony jako atrakcja przed Muzeum Marynarki Wojennej. jego transport zaplanowano właśnie na piątek 17 listopada.
Od redakcji: Błyskawica na dwa dni zniknie z nabrzeża, bo w tym miejscu w piątek zacumuje ponton, który przywiezie kadłub ORP Sokół. Okręt podwodny zostanie umieszczony jako atrakcja przed Muzeum Marynarki Wojennej. jego transport zaplanowano właśnie na piątek 17 listopada.

Wydarzenia

Transport "Sokoła" do Muzeum Marynarki Wojennej (3 opinie)

w plenerze

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (185)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wrzeszcz dla najmłodszych | warsztaty z historii lokalnej

warsztaty

Wrzeszcz dla najmłodszych | warsztaty z historii lokalnej

warsztaty

Poznaj Gdynię na nowo | Drugi gdyński grudzień

wykład

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym mieście Trójmiasta po raz pierwszy w historii zorganizowano pierwszy pokaz wzlotu balonu na rozgrzane powietrze?

 

Najczęściej czytane