wiadomości

stat

Odnaleziono szczątki obrońcy Westerplatte

artykuł historyczny
Najnowszy artukuł na ten temat

Znaleziono trzeci szkielet obrońcy Westerplatte

Podczas kolejnego etapu badań archeologicznych na Westerplatte odkryto szkielet młodego mężczyzny, zachowany od pasa w górę. Należał on do obrońcy polskiej placówki we wrześniu 1939 roku. Szczątki zostaną poddane badaniom genetycznym w celu ustalenia tożsamości. Po zakończeniu badań, zostaną one uroczyście złożone na tutejszym cmentarzyku.Czy warto gruntowanie przebadać archeologicznie cały teren dawnej składnicy?

tak, w ziemi wciąż zalegają relikty obrony we wrześniu 1939 r. 85%
trudno powiedzieć, to zależy od ich kosztów 10%
nie, dotychczas przeprowadzone badania wystarczą 5%
zakończona Łącznie głosów: 2539
Tydzień temu rozpoczął się piąty etap badań archeologicznych na terenie dawnej polskiej składnicy, prowadzonych przez Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Celem badań jest zlokalizowanie i przebadanie miejsca, w którym tymczasowo pochowano poległych obrońców skrawka Polski na terenie Wolnego Miasta Gdańska.

W styczniu 1940 roku ich szczątki zostały ekshumowane przez jeńców cywilnych pod nadzorem Niemców, po czym zostały wywiezione i ponownie pochowane w nieustalonym do dziś miejscu. Historycy spekulują, że prawdopodobnie chodzi o cmentarz przy dzisiejszej ulicy Chrobrego na Zaspie.

Po lewej widoczne fragmenty polskiego umundurowania, które odnaleziono obok szkieletu westerplatczyka.
Po lewej widoczne fragmenty polskiego umundurowania, które odnaleziono obok szkieletu westerplatczyka. fot. Rafał Borowski/Trojmiasto.pl
W trakcie trwających wykopalisk dokonano sensacyjnego - i nie jest to określenie użyte na wyrost - odkrycia. Podczas zdejmowania kolejnych warstw ziemi, oczom archeologów ukazał się szkielet, a właściwie jego część od pasa w górę. Przy szczątkach odnaleziono fragmenty polskiego umundurowania. Biorąc pod uwagę ten fakt, a także miejsce odnalezienia kości, nie ulega wątpliwości, że należały one do polskiego żołnierza, który zapewne zginął podczas zniszczenia pobliskiej Wartowni nr 5.

- Podejrzewaliśmy, że ekshumacja zimą 1940 roku została przeprowadzona przez Niemców bardzo pobieżnie i niestarannie. Stwierdziliśmy, że warto sprawdzić, czy nie zachowały się tutaj jakieś szczątki obrońców Westerplatte. Właśnie otrzymaliśmy potwierdzenie. Odnaleźliśmy obrońcę Westerplatte, a właściwie jego dobrze zachowane szczątki od pasa w górę. Po dokonaniu badań DNA pod kątem ustalenia tożsamości, odbędzie się godny pochówek na tutejszym cmentarzyku obrońców Westerplatte - mówił podczas spotkania z dziennikarzami Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.
Uczestnicy spotkania z dziennikarzami ws. odkrycia szczątków. Od lewej: dyrektor Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 Mariusz Wójtowicz-Podhorski, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin oraz kierownik badań archeologicznych Filip Kuczma.
Uczestnicy spotkania z dziennikarzami ws. odkrycia szczątków. Od lewej: dyrektor Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 Mariusz Wójtowicz-Podhorski, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin oraz kierownik badań archeologicznych Filip Kuczma. fot. Rafał Borowski/Trojmiasto.pl
Odnaleziony westerplatczyk będzie trzecim, który zostanie pochowany na wspomnianej nekropolii. Dotychczas złożono na niej 1 września 1971 roku szczątki majora Henryka Sucharskiego oraz 1 września 1992 roku kaprala Andrzeja Kowalczyka, który został odnaleziony przypadkowo podczas prac ziemnych przy poszerzaniu kanału portowego w 1963 roku. Do czasu uroczystego pochówku na Westerplatte, kpr. Kowalczyk był pochowany na cmentarzu Srebrzysko we Wrzeszczu.

Szkielet westerplatczyka to nie jedyne odkrycie, jakiego dokonano w wykopie na terenie tymczasowego miejsca pochówku polskich żołnierzy. Archeolodzy natrafili również na ok. 200 fragmentów różnych kości, np. obojczyka, miednicy czy kręgosłupa, które również należały zapewne do poległych w katastrofie w Wartowni nr 5. Po gruntownych badaniach, te szczątki również zostaną złożone w symbolicznej mogile na wspomnianym cmentarzyku.

W wykopie odnaleziono także aż ok. 200 fragmentów kości, które zapewne także należały do ofiar zniszczenia Wartowni nr 5.
W wykopie odnaleziono także aż ok. 200 fragmentów kości, które zapewne także należały do ofiar zniszczenia Wartowni nr 5. fot. Rafał Borowski/Trojmiasto.pl
Warto zaznaczyć, że wspomniany budynek został doszczętnie zniszczony, a jego ofiary zmasakrowane. Niemiecka bomba lotnicza doprowadziła do zawalenia się konstrukcji Wartowni nr 5 oraz wybuchu zgromadzonych w niej zapasów amunicji.

Podczas przeprowadzonych dotychczas badań archeologicznych na Westerplatte, archeolodzy wykopali z ziemi ponad 50 tys. artefaktów, z czego prawdopodobnie kilkanaście tysięcy zostanie wyeksponowanych na wystawie w Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

kalendarz historyczny

1947 Batory wyruszył w rejs do Nowego Jorku opis Polski transatlantyk M/s Batory wyruszył z kompletem pasażerów na pierwszy po II wojnie światowej rejs do Nowego Jorku. Była to pierwsza morska trasa pasażerska w powojennej Polsce.

1895 Nowe ujście Wisły opis W Gdańsku Świbnie otwarte zostało nowo zbudowane ujście Wisły. Śluza w Przegalinie połączyła Gdańsk z największą polską rzeką.

Polecane wydarzenia

Sprawdź się

Ilu mieszkańców zakładał plan zabudowy Gdyni, stworzony w 1925 roku?

 

Najczęściej czytane