O tym, jak morze ubiera i hartuje charakter

Najnowszy artukuł na ten temat Stracił nos podczas wizyty u fryzjera
Transatlantyk Batory w porcie w Nowym Jorku. Zdjęcie wykonano w połowie lat 30. ubiegłego wieku.
Transatlantyk Batory w porcie w Nowym Jorku. Zdjęcie wykonano w połowie lat 30. ubiegłego wieku. źródło: Pomorska Biblioteka Cyfrowa

Podczas dzisiejszej podróży w przeszłość cofamy się do czerwca roku 1936. Tym razem przeczytamy m.in. o rejsie transatlantyku Batory do Nowego Jorku oraz tłumach wypoczywających na pomorskich plażach. Dowiemy się również o nieuczciwym gdynianinie, który sprzedawał gaśnice własnoręcznie wypełniane... cementem.Czerwiec roku 1936 - jak zresztą każdy czerwiec - jest "pierwszym miesiącem lata" i mimo tego, że do jego kalendarzowego początku nadal pozostaje dni kilkanaście, już teraz fale kusząco "biją o brzeg piaszczysty, słońce przygrzewa, wiatr niesie świeży wiew z dali", ściągając na Wybrzeże tłumy spragnione letniego wypoczynku.

Okazuje się jednak, że "morze, słońce i wiatr" działają jak magnes nie tylko na przybyszów z głębi lądu. To już kolejny rok, gdy "największy na Bałtyku - port Gdynię" tłumnie odwiedzają mieszkańcy sąsiedniego Gdańska. Niestety, "kilkugodzinna wycieczka morska (...) z Gdańska do Gdyni i z powrotem" umożliwia na razie jedynie "zwiedzanie portu od strony morza", czyli "bez prawa opuszczania statku w Gdyni".


I jak tu skorzystać z zaproszenia dyrekcji słynnego cyrku Staniewskich, która "chcąc dać możność widzom z Gdańska zobaczenia wspaniałego programu, dla wszystkich zam. na terenie Wolnego Miasta Gdańska za okazaniem dowodu osobistego" poleca "kasom cyrku wydawanie biletów ze zniżką 25. procentową"? Niestety, przypadek mistrza piekarskiego Golunskiego udowadnia, że nawet posiadacz odpowiedniego paszportu może nie mieć takiej możliwości...


Zanosi się więc na to, że w roku trzydziestym szóstym "pamiątki znad polskiego morza" nie trafią w gdańskie ręce. Nie są to oczywiście tego rodzaju cementowe "pamiątki", które zwykł oferować pewien gdynianin, wzbudzając - w końcu - zainteresowanie miejscowych stróżów prawa.

Gościom z Gdańska nie będzie też dane posłuchać znakomitej "damskiej orkiestry" Zofii Grosman, cieszącej się "niebywałem powodzeniem u gości" reprezentacyjnej kawiarni Europa, ani obejrzeć występów zespołu operetkowego Teatru Wielkiego w Poznaniu. Że nie wspomnimy o całym szeregu innych atrakcji, które w tym czasie zapewnia Gdynia...


Ale przecież nie dla takich atrakcji - które można z reguły znaleźć w każdym większym, polskim mieście - przyjeżdża się nad morze! Nad morze przyjeżdża się przecież... dla morza właśnie, bo "niema to - jak życie na morzu" albo choćby "nad polskiem morzem".

Niestety, już na miejscu bardzo często okazuje się, że nie do końca wiemy, w co się ubrać. Nie każdy bowiem strój pozwoli nam w pełni wykorzystać zalety kremu Pigmenton. Na szczęście, pod ręką mamy duży wybór "materiałów letnich" na każdą okazję.


Nie zapominajmy jednak, że choć dla wielu z nas morze jest tylko źródłem relaksu i wypoczynku, dla wielu ludzi staje się prawdziwym "probierzem charakteru", o czym przekonać możemy się z lektury najnowszej "powieści marynistycznej" Bohdana Pawłowicza, zatytułowanej "Załoga"*.

Załoga jest też bohaterem nie tylko na kartach książki, czego dowodem jest pierwszy udany rejs "Batorego" do Nowego Jorku. Jednak, jak się okazuje, nie wszyscy przemierzający morza i oceany na pokładzie naszych statków z tego morskiego probierza wychodzą zwycięsko...


* Bohdan Pawłowicz (1899-1967) - pisarz, dziennikarz, marynarz oraz podróżnik, który w okresie międzywojennym zyskał znaczną popularność jako autor powieści podróżniczo-przygodowych i marynistycznych, pisanych przeważnie dla młodzieży.

Źródło: "Gazeta Gdańska" nr 124 z 30 maja - 1 czerwca 1936 r., "Dziennik Bydgoski" nr 127 z 31 maja 1936 r., "Ilustracja Polska" nr 23 z 7 czerwca 1936 r., "Światowid" nr 23 z 6 czerwca 1936 r., 24 z 13 czerwca 1936 r. i nr 26 z 27 czerwca 1936 r. oraz "Tygodnik Ilustrowany" nr 26 z 28 czerwca 1936 r. Skany pochodzą z Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej, Kujawsko Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej, Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej, Jagiellońskiej Biblioteki Cyfrowej oraz Biblioteki Cyfrowej Uniwersytetu Łódzkiego.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (22)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Muzea

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym wieku miał miejsce tzw. "złoty okres" Gdańska?