• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Pasjonaci odtwarzają wyjątkowy plan dawnego Gdańska

Michał Stąporek
2 października 2022, godz. 09:00 
Opinie (83)
Zrekonstruowane przez pasjonatów nieistniejące już gdańskie budynki umiejscowione na planie Buhsego. Zrekonstruowane przez pasjonatów nieistniejące już gdańskie budynki umiejscowione na planie Buhsego.

Grupa pasjonatów historii planuje stworzyć aksonometryczny plan historycznego centrum Gdańska tuż przed jego zniszczeniem w 1945 roku. - Mamy już 600 obiektów, ale prace wciąż trwają - zapewnia pomysłodawca projektu, Dariusz Kuchta.Czym jest plan aksonometryczny? To plan odwzorowujący przestrzeń i znajdujące się w niej budynki z wykorzystaniem prostokątnego układu osi. Ich twórcy dążą do zachowania prawdziwych wymiarów rzutowanych obiektów przynajmniej w jednym kierunku.

Dziś aksonometryczne plany miast są codziennością, a w przypadku Gdańska można je obserwować np. na stronie gdansk.ukosne.pl.

Kiedyś takie plany były znaczne trudniejsze do stworzenia, ale znaleźli się twórcy, którzy takie wyzwanie podejmowali i to z sukcesem.

Mapy Gdyni, Gdańska i Sopotu z początków XX wiekuPlan Sztokholmski, czyli Street View z XVII wiekuPlan Sztokholmski to wykonany piórem rysunek aksonometryczny Gdańska, który powstał w latach 1600-1601. Jest na tyle precyzyjny i obfitujący w szczegóły, że do dziś wykorzystywany jest przez historyków i popularyzatorów historii Gdańska do opisywania codzienności miasta sprzed ponad 400 lat.

Plan Sztokholmski Gdańska z lat 1600-1601. Jego precyzja pozwala na poznanie kształtu i lokalizacji budynków, które wieki temu zniknęły z przestrzeni miasta. Plan Sztokholmski Gdańska z lat 1600-1601. Jego precyzja pozwala na poznanie kształtu i lokalizacji budynków, które wieki temu zniknęły z przestrzeni miasta.
Według większości badaczy autorem planu jest Anton Möller. Był malarzem, grafikiem oraz rysownikiem. Urodził się około 1563 r. w Królewcu, ale osiadł Gdańsku w 1587 r. Zmarł w styczniu, a pochowany został w dniu 1 lutego 1611 r. w gdańskim kościele św. Trójcy.

Jego unikalne dzieło zrabowali Szwedzi podczas potopu. Od tej pory plan znajduje się w zbiorach sztokholmskiego archiwum, stąd też jego nazwa.

Nowy Plan Sztokholmski na XXI wiekGrupa miłośników historii Gdańska, związana ze stroną Fotomemoria, postanowiła powtórzyć wyczyn Möllera i po ponad czterech wiekach, wykonać nowy plan miasta w formie rzutu aksonometrycznego.

Cały nowy Plan Sztokholmski ma powstać w oparciu o zmodyfikowany plan Buhsego.

- W ramach projektu, w pierwszej kolejności odtworzymy Główne Miasto, następnie Stare Przedmieście, Dolne Miasto i Wyspę Spichrzów. Dążymy do odtworzenia stanu zabudowy do momentu zagłady miasta w 1945 r. Dzięki temu, w przyszłości, będziemy wykonywać rekonstrukcje wsteczne sięgające np. XVII wieku - tłumaczy Dariusz Kuchta ze stowarzyszenia Fotomemoria.
Możliwy będzie również kierunek przeciwny tzn. poprzez eliminację obiektów można pokazać
bardzo dokładnie miasto zniszczone w 1945 r. oraz przedstawić kolejne fazy jego odbudowy.

600 obiektów już zrekonstruowanychDariusz Kuchta zaznacza, że najważniejszym etapem prac jest stworzenie bazy zrekonstruowanych
obiektów. Obiekty te, wykonane i utrwalone w uniwersalnym formacie, mogą służyć do stworzenia bardziej zaawansowanych projektów, np. w formacie 3D.

- Dokładamy wszelkich starań, aby rekonstruowane obiekty były wiarygodne historycznie.
Jeśli jest to możliwe, czyli zachowała się na ich temat ikonografia, odtwarzamy stan obiektów w okresach wcześniejszych.

Pasjonatom udało się odtworzyć już ok. takich 600 obiektów.

Przykłady zrekonstruowania pojedynczych budynków

 • Różne etapy kształtu kamienicy przy ul. Piwnej 13.
 • Tak na przestrzeni niespełna wieku zmieniał się budynek stojący przy Targu Węglowym.
 • 200 lat zmian bryły kościoła św. Bartłomieja w Gdańsku.


Przykłady rekonstrukcji całych pierzei

 • Zrekonstruowana pierzeja ul. Garbary, posesje od 1 do 7.
 • Pierzeja ul. Tkackiej, posesje 1-15.
 • Posesje tworzące pierzeję Targu Węglowego, numery od 6 do 22.


Udało się także zrekonstruować całe kwartały zabudowy:Poszukiwany grafik do kolorowania obiektówPraca trwa jednak dalej. Pomysłodawcy chcieliby, aby nowy-stary plan aksonometryczny Gdańska był kolorowy. Dlatego poszukują pomocy w kolorowaniu opracowanych już brył. Graficy, którzy chcieliby zaangażować się w projekt proszeni są o kontakt z Dariuszem Kuchtą pod adresem dariusz.kuchta@fotomemoria.pl

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (83)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Muzea

Sprawdź się

Sprawdź się

Jaka waluta obowiązywała w Gdańsku w 1924 roku?

 

Najczęściej czytane