Niezwykła flaga w Muzeum II WŚ

artykuł historyczny

Zobacz moment oficjalnego przekazania flagi władzom Muzeum II Wojny Światowej


Muzeum II Wojny Światowej otrzymało w środę niezwykły dar. To flaga Polski, która została uratowana przed zniszczeniem po zajęciu Lwowa przez Armię Czerwoną w 1939 r. Darczyńcą rodzinnej pamiątki był architekt prof. Wiesław Gruszkowski.Czy masz w domu pamiątki rodzinne związane z historią II wojny światowej?

oczywiście, moja rodzina posiada wiele takich pamiątek 30%
tak, ale tylko jedną 15%
trudno powiedzieć; nic o nich nie wiem, ale może dalsza rodzina coś ma 43%
na pewno nie, w moim domu nie ma miejsca na żadne starocie 12%
zakończona Łącznie głosów: 291
17 września 1939 roku Związek Radziecki napadł na walczącą z hitlerowskimi Niemcami Polskę. Wkrótce po zajęciu przez Armię Czerwoną wschodnich województw II RP, dla zamieszkujących je Polaków rozpoczął się krwawy, okupacyjny koszmar, którego symbolami stały się m.in. rozstrzelanie polskich jeńców wojennych w lesie katyńskim oraz wywózki polskiej ludności na skutą lodem Syberię.

Flaga oparła się okupacji niemieckiej i radzieckiej

Od tamtych tragicznych wydarzeń minęło już ponad 70 lat. Z każdym rokiem maleje liczba osób, które na własnej skórze doświadczyły piekła okupacyjnej rzeczywistości. W związku z tym władze gdańskiego Muzeum II Wojny Światowej stale zwracają się z apelem o przekazywanie pamiątek związanych z okresem II wojny światowej. Jednym z tych, którzy odpowiedzieli na apel, jest prof. Wiesław Gruszkowski. Pochodzący ze Lwowa gdański architekt przekazał muzeum polską flagę, która w jego rodzinnym domu szczęśliwe przetrwała okres całej okupacji (radzieckiej, niemieckiej i na powrót radzieckiej). Dziennikarzom zebranym w obecnej, tymczasowej siedzibie Muzeum II Wojny Światowej prof. Gruszkowski opowiedział rodzinną historię związaną z przekazaną właśnie flagą.

Milicjant: rozedrzyj polską flagę, ma wisieć tylko czerwona

W pierwszych dniach listopada 1939 roku, wkrótce po bezprawnym wcieleniu Lwowa do Związku Radzieckiego, do domu rodziny Gruszkowskich zapukał sierżant nowo sformowanej milicji. Drzwi otworzyła mu matka późniejszego architekta. Milicjant oznajmił jej, że podobnie jak wszyscy mieszkańcy Lwowa, również i oni mają obowiązek wywiesić na swoim domu sowiecką flagę. Kiedy kobieta odpowiedziała mu, że takiej flagi nie posiadają, sierżant zapytał, czy rodzina ma w domu polską flagę. Kiedy kobieta przytaknęła, milicjant nakazał rozedrzeć jej polską flagę, tzn. oderwać jej białą część i wywiesić czerwoną. Niemal identyczne potraktowanie polskiego sztandaru możemy zaobserwować w pierwszych minutach filmu "Katyń" w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Polska flaga schowana w składzie węgla

Matka Gruszkowskiego nie pozwoliła zbezcześcić biało-czerwonej flagi. Zamiast niej wywiesiła więc jakąś czerwoną poduszkę czy zasłonę. Polska rodzina schowała flagę w domowym składzie węgla i pomimo grożących represji, przechowywała ją tam aż do wypędzenia Polaków ze Lwowa w 1945 roku.

- Wiedzieliśmy, że funkcjonariusze NKWD są leniwi i prawdopodobnie nie będzie im się chciało przeszukiwać naszego składu węgla. Flagi nie znaleźli, ale, niestety, podczas rewizji mieszkania aresztowali mojego starszego brata, który działał w konspiracji. Dopiero pod koniec lat 90. dowiedziałem się, że na mocy wyroku sowieckiego sądu wojskowego w Kijowie został rozstrzelany w Bykowni w 1940 roku. Moja mama, która odeszła dziesięć lat wcześniej, do końca życia wierzyła, że mój brat kiedyś powróci - powiedział prof. Gruszkowski.
Konsekwencje radzieckiej napaści 17 września 1939 roku

Gruszkowscy zabrali ze sobą flagę do Gdańska, gdzie osiedli po wojnie. Na pamiątkę tych tragicznych wydarzeń nigdy nie zdecydowali się tej flagi wyprać. Biało-czerwony sztandar do dziś nosi ślady węgla, w którym leżał ukryty przez kilka lat.

- Przekazuję moją rodzinną relikwię Muzeum II Wojny Światowej, aby przypominała zwiedzającym o radzieckiej napaści na Polskę 17 września 1939 roku i jej tragicznych konsekwencjach, jakich doświadczyli Polacy mieszkający pod okupacją Związku Sowieckiego - dodał prof. Gruszkowski.
Piotr Majewski, zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej, na ręce którego przekazano flagę, zapewnił, że pojawi się ona na wystawie stałej. Sztandar rodziny Gruszkowskich oraz związana z nim historia zostaną wyeksponowane w specjalnej gablocie.

Opinie (84) 3 zablokowane

 • Sowieckie państwo, imperium zła (20)

  Jeszcze nikt nie zdjął z polskiego masztu białej flagi kapitulacji. Biało-czerwona flaga Polski symbolizuje niepodległość i wszystkie te wartości, o które walczyły pokolenia Polaków. Nawet w czasie zaborów, w czasie okupacji niemieckiej i sowieckiej serca mieliśmy niepodległe. Niestety, wraz z zaakceptowaniem tzw. traktatu lizbońskiego "nasi" decydenci wywiesili białą flagę kapitulacji.

  PS. Związek Sowiecki, imperializm sowiecki, armia sowiecka i obozy sowieckie, ale i ZSRS (Związek Socjalistycznych Republik Sowieckich)... piszemy po polsku! To nie był żaden kraj rad, tylko nieludzka ziemia i nie "radzieccy" żołnierze gwałcili, tylko sowieccy zwyrodnialcy, przybysze z tej nieludzkiej ziemi.

  • 57 23

  • (11)

   "Sowiecki" to nie jest po polsku. To rusycyzm.

   • 17 4

   • (10)

    Po raz kolejny - za g-wnianą gadzinówką - głosisz pochwałę "radzieckiej poprawności", czyli lewackiej poprawności politycznej. Kilku "młodych, wykształconych, z dużych miast" nawet te twoje brednie poparło, tym bardziej warto przypomnieć opinie polskich językoznawców i historyków. Odnośnie języka polskiego to słowo "sowiecki" jest neutralne stylistycznie i ma swoje trwałe miejsce w naszej tradycji językowej. Odwrotnie "radziecka poprawność" - jest to wyraz nowo utworzony przez utrwalaczy władzy ludowej dla celów politycznych i propagandowych na potrzeby nowo utworzonej Polski sowieckiej. Musimy pamiętać, że w powszechnym odbiorze Polski międzywojennej, w czasie okupacji i przez czerwonoarmistów "wyzwalania" polski zwrot "Sowiety" miał wydźwięk bardzo negatywny.

    • 4 13

    • (8)

     tak, i ci "utrwalacze władzy ludowej" umieścili nazwę "Związek Socjalistycznych Republik Rad" na mapie wydanej w Polsce1938 roku. Tak daleko sięgały ich macki!

     Podobnie wydawnictwo Trzaska, Ewert i Michalski na mapie samochodowej Polski z tegoż 1938 r. napisało, o ZGROZO, "ZSRR"!!

     • 12 2

     • ZSRS to polska nazwa sowieckiego państwa - Związek Socjalistycznych Republik Sowieckich. (7)

      "Poprawna" nazwa w rosyjskim alfabecie - CCCP. Jej odpowiednikiem w alfabecie łacińskim jest SSSR oraz pełna nazwa Sojuz Sowietskich Socialisticzieskich Riespublik (być może to jest z błędem, ale chodzi o słowa). W polskim dosłownym tłumaczeniu oznacza to zatem "Związek Socjalistycznych Republik Sowieckich" i taka nazwa była powszechnie używana w Polsce niepodległej. Ewentualne wyjątki nie zmieniają istoty.

      • 5 7

      • (6)

       Ewentualne wyjątki zadają kłam stwierdzeniu, jakoby to "władza ludowa" wymyśliła i narzuciła określenie "sowiecki".

       • 6 2

       • (5)

        Przed wojną pisało się o sowietach. Skojarzenie Polaków było do tego słowa negatywne i Kreml nakazał używać słów "radzieckich". My dzisiaj pisząc terminem "radziecki" nadal zgadzalibyśmy się na naszą podległość sowieckiemu światopoglądowi, choćby nieświadomie. Pamiętajmy, że Sowieci więzili, gwałcili, torturowali, mordowali... miliony osób deportowali konfiskując dobytek pokoleń.

        Media lewackie nie używają słów takich jak ZSRS, a nawet podkreślają jako napisane z błędem. Nie dajmy się zwieść.

        • 2 7

       • "My dzisiaj pisząc terminem "radziecki" nadal zgadzalibyśmy się na naszą podległość sowieckiemu światopoglądowi, choćby

        Nieprawda.

        • 3 0

       • Lewaków metodą na "PRAWDA" jest doktryna mówiąca, że "kłamstwo tysiąc razy powtarzane staje się prawdą" (3)

        My dzisiaj pisząc terminem "radziecki" nadal zgadzalibyśmy się na naszą podległość sowieckiemu światopoglądowi, choćby nieświadomie.

        Dla przykładu nazwa miasta Kaliningrad - patronem sowiecki ludobójca. Po polsku Królewiec, Obwód Królewiecki. Ma ten spór znaczenie? Ma. I prędzej czy później miasto to na wszystkich mapach zaznaczone będzie jako Królewiec.

        • 1 5

       • (2)

        Biedni wydawcy przedwojennych map, już w końcu lat trzydziestych "nieświadomie antycypowali podległość sowieckiemu światopoglądowi" :D:D:D

        • 5 2

       • W ramach bolszewickiego światopoglądu życie i los człowieka nie miały wartości ani znaczenia (1)

        Ale oszukani nową ideologią niektórzy Europejczycy o tym nie wiedzieli. Oni popierali nowy ustrój społeczny, władzę dla robotników i chłopów, sprawiedliwość... Spośród sympatyków tego nowego państwa do bolszewickiej Rosji pojechało z Europy Zachodniej otumanionych wielu, by w tym "raju" zamieszkać. Oni wszyscy określali to państwo jako 'kraj rad". Chyba wszyscy zostali zamordowani i z dobytku ograbieni. Ale zanim wyjechali, mieszkali w swoich ojczyznach. W Polsce międzywojennej tacy stworzyli np mapy nanosząc na nie nazwę państwa tak, jak uznali za stosowne. Był to kraj wolny, nikt nie cenzurował wydawnictw. Wiem, że zniewolonym sowieckim światopoglądem dawnym milicjantom trudno to zrozumieć.

        • 1 6

       • Zabrakło argumentów, to do obelg przechodzisz? Żal mi Ciebie.

        Zmień swoje postępowanie.

        • 4 0

    • JUŻ???

     Kupka poszła czy dalej ciśnie???Nie spinaj się dziadek bo hemoroidów dostaniesz heheeh.

     • 0 0

  • Sowiecki (5)

   "Sowiet" po rosyjsju znaczy dokładnie po polsku "rada". Dlaczego zatem piszesz Związek Socjalistycznych Republik Sowieckich, a nie Sojuz Sowietskich Socjalisticzeskich Riespublik? Przecież to bez sensu. Albo piszemy po polsku, albo po rosyjsku. Nie można jednocześnie.

   • 12 3

   • (3)

    Odnośnie tematu polski historyk pisze - W prawdziwym, przedwojennym słowniku Szobera nie ma hasła "radziecki", dlatego że w naszym języku literackim, poprawnym, brak przymiotnika od "rada". Władcy Polski z nadania sowieckiego kazali nam używać słowa "radziecki", zamiast "sowiecki", nie bacząc, że tworzą brzydki, bo kojarzący się ze zdradą (jest tu zresztą coś na rzeczy) neologizm. Nie wolno było w Polsce i na Ukrainie publicznie w odniesieniu do ówczesnej Rosji posługiwać się określeniem "sowiecka", podczas gdy w językach zachodnich nie tłumaczono owych rosyjskich "sowietów", czyli "rad", na własne języki, natomiast tworzono z tego słowa oficjalną nazwę państwa sowieckiego, to znaczy kraju rad: Union Sovietique, Soviet Union itp.

    • 6 5

    • (2)

     Jedyny język, który się nie zmienia, to język martwy. W przedwojennym słowniku nie ma zapewne wielu słów, które są dziś w powszechnym użyciu.

     • 3 1

     • Polskojęzyczni prowokatorzy są wśród nas (1)

      Potem wielu Polaków ma mętlik pojęciowy.

      Sługusy Moskwy zakazywali używania takich słów jak sowiety czy Katyń.
      Teraz idzie nowe i lewacy teraz zakazują używać w dokumentach słów tata i mama. Ma być partner 1 i partner 2.
      Wiedzą czemu chcą zmienić znaczenia słów, język.
      Jak na to pozwolimy, będziemy narodem martwym.

      • 1 4

      • ile ci putler przelewa z łubianki za jeden taki wpis?

       • 0 0

   • połączenie wyrazów słowiańskich jeszcze jestem w stanie

    zaakceptować.Natomiast łączenia ich z wyrazami germańskimi lub anglosaskimi niestety już nie.

    • 2 1

  • Odnośnie "poprawności radzieckiej" - czy w Polsce mamy cenzurę? Niby jest zakazana, tymczasem polski historyk po otrzymaniu egzemplarza autorskiego stwierdził, że w jego opracowaniu zamieniono bez jego wiedzy i zgody skróty "ZSSR" i "ASSR" na "ZSRR" i "ASRR", przymiotnik "sowiecki" na "radziecki", oraz nazwy "Związek Sowiecki" i "Sowiety" na "Związek Radziecki". Zmiany te wprowadzono zarówno w historyka tekście, jak i w dokumentach przytoczonych w opracowaniu, takich jak na przykład depesze gen. Sikorskiego.

   • 2 3

  • Nic po twoich morałach skoro nie akceptujesz zachodniej odpowiedzi na II WŚ,

   jaką jest UE. Po to powstała, aby nie było konfliktów. Bo oprócz narodowości jesteśmy ludźmi i powinniśmy szukać wspólnych łączących nas wartości a nie dzielących. Tą wartością jest właśnie UE.

   • 2 3

 • Chwała i cześć bohaterom! (5)

  • 66 6

  • Znowu te faszystowskie hasła i okrzyki? (4)

   • 1 18

   • a dlaczego patriotyzm mylisz z faszyzmem? (2)

    Przecież to dwie różne rzeczy tak samo jak komunizm i socjalizm.

    • 9 0

    • To ci patrioci mordowali Żydów w Jedwabnem i niewinnych ludzi po wojnie? (1)

     • 0 6

     • Nie znasz historii - tego mordu dokonali faszyści z SLD

      • 0 0

   • tvn mòzg Ci wyżarł czy Wyborcza?

    • 7 0

 • Piękna historia, prawdziwi patrioci i bohaterowie podczas wojny i prl (10)

  A dzisiaj poprawność POlityczna nie pozwala na umieszczanie polskich flag na ulicach podczas świąt narodowych na Dlugiej w Gdansku czy Monciaku w Sopocie przez władze tych miast.
  Nawet w okresie komuny na każdej latarni na tych ulicach były bialoczerwone, teraz peowcy się obawiają eksponowania polskości?

  • 30 29

  • (6)

   Dlaczego kłamiesz?

   • 17 4

   • (5)

    Kłamacz jest tylko jeden peowski, a flag bialoczerwonych na Monte i Dlugiej wladza nie zawiesza podczas świąt państwowych taka jest prawda! Nie mówię o pojedynczych flagach umieszczamych przez mieszkańców ale o flagach za ktore odpowiada miasto

    • 7 10

    • Na każde święto flag wywieszanych jest mnóstwo w całym mieście. Więc polecam maść na ból zada.

     • 14 2

    • (3)

     Dlaczego kłamiesz? Na święta państwowe całe miasto jest w białoczerwonych flagach.

     • 11 3

     • (2)

      Kłamiesz jak Kopacz, na Długiej miasto nie dekoruje ulicy białoczerwonymi :(

      • 5 8

      • No nie, zbrodnia po prostu. Całe miasto tonie we flagach, są oficjalne obchody, 11 listopada jest parada, no ale nie ma flag na Długiej. ZDRADA!

       • 8 1

      • Pani Kopacz nie kłamie!!!!!!!!!!!!!

       Ona słucha i pomaga

       • 3 5

  • Wasza pisowska bezczelność sięga już granic. Niby krytykujecie komunistów, (1)

   ale całymi garściami sięgacie po ich techniki propagandowe (kłamstwa, manipulacje, podsłuchy itp.). Co tam, po trupach do władzy.

   • 3 3

   • Złodziej wołający "łapać złodzieja"

    Towarzyszu, chcecie powrotu tych waszych starych metod, wiem, ale zrozumcie, wasz czas już minął.

    • 2 0

  • Muzeum Wojny

   Fajno bredzisz coś koleś ... normalnie chyba z księżyca przyjechałeś...

   • 0 0

 • (7)

  Brawo dla tego Pana.
  Fajnie, że w Trójmieście powstają takie obiekty kulturalne jak Muzeum II wojny światowej, Muzeum Emigracji itp. Na wysokim poziomie przybliżają naszą historię.
  A w Krakowie powstało Muzeum Etotyzmu. Ciekawie, ale bez przesady; )

  • 47 7

  • (4)

   Muzeum Erotyzmu to nic. Jest Muzeum Brudu w Bydgoszczy czy Muzeum Tanich Win w Szklarskiej Porębie.
   Nasze Muzea są świetne, trzeba to przyznać.

   • 9 0

   • (2)

    Muzeum Żaby - Kudowa Zdrój
    Muzeum Siekier - Orzechowka

    Super jest Muzeum Terroru w Budapeszcie

    • 8 0

    • Muzeum zabawek z kinder niespodzianki w Stegnie

     • 5 0

    • Muzeum Guzików w Łowiczu
     Muzeum Chleba w Radzionkowie
     Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli w Złotym Stoku
     Muzeum Dzwonów i Fajek w Przemyślu
     Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy
     Muzeum Dawnych Tortur w Zielonej Górze

     • 2 0

   • tak,w budowaniu i otwieraniu muzeów jesteśmy liderami jak Talar z serialu Dom.300% normy!!!

    Nie róbmy z naszego kraju skansenu,patriotyzm ma być w "sercu i głowie" a nie w budynkach.

    • 0 4

  • (1)

   Bardzo fajnie, że projekt muzeum Westerplatte trafił do śmieci, a teren i obiekty na Westerplatte, które z rąk stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte trafiło w ręce Muzeum II WS. Obiekt jeszcze nie powstał, a stanowiska już obsadzone. Piękne były plany na odtworzenie pola walk, ale wygrało PO i nowoczesne podziemne muzeum... w które pójdzie 400 albo i więcej milionów.Westerplatte niech gnije. Już Mewi Szaniec rozkradli, wielcy gospodarze obudzili się dopiero po fakcie i zgłoszeniu przez ludzi, że złomiarze rozkradają teren. Śmieszne było jak się zapierali, że wartownia nr 4 nie istnieje, a później się okazało, że jest po stronie straży granicznej i jest w całkiem dobrym stanie. Jak stowarzyszenie nie chciało oddać planów i wielu wykupionych i odnowionych eksponatów (za własne pieniądze) to MIIWS stwierdziło, że plany są podrobione, a eksponaty nigdy nie widziały Westerplatte - co jest kłamstwem. Szkoda, że trojmiasto.pl jest pupilkiem jednej i jedynej władzy i nigdy nie wspomną o tych planach wyrzuconych do śmieci i o odnowionych obiektach, które ostatecznie po oddaniu w ręce MIIWS znowu niszczeją. Wy patrioci, którzy tak chwalicie ECSy i podwodne muzea dalej odwiedzajcie Westerplatte tylko i wyłącznie po to żeby zobaczyć pomnik, ponarzekać, że nic tam nie ma i że zabrali jedyną atrakcję czyli czołg.

   • 1 10

   • Minusy świadczą o inteligencji naszego społeczeństwa. Dawajcie się okradać biedaki....

    • 0 4

 • (3)

  Trzeba by odkupic Lwow z wojewodztwem od Ukraincow. Moze poszliby na to?;)

  • 28 12

  • Za co? Kraj e ruinie.

   • 6 2

  • (1)

   odkupują błazny Polacy zdobywają
   tylko gdzie dzisiaj Polacy

   • 6 3

   • jak to gdzie ? w pokoju wielkiego bena.

    • 1 0

 • Mało kiedy zdarza mi się pochwalić redaktorka, ale tym razem mogę. (11)

  Nareszcie nauczyliśmy się rozróżniać "sowiecki", "radziecki", "bolszewicki" od ROSYJSKI. Rosjanie tak jak i reszta Słowian byli mordowani przez pewną mniejszość etniczną, która opanowała władzę w Rosji po 1917 roku i utworzyła narzędzie terroru NKWD, gdzie wszystkie stanowiska funkcyjne obsadzone były jewriejami. Pamiętając o Katyniu, zapominamy np. o wymordowaniu w 1937 - 38 roku ponad 40000 oficerów Rosjan.

  • 25 12

  • (1)

   Mityczni naziści i jak się okazuje są też mityczni bolszewicy, sowieci. Przestanie robić ludziom wodę z mózgu. Przez taka waszą poprawność polityczna historia zostaje zapomniana a świat mówi o polskich obozach

   • 8 8

   • Zauważę drobną różnicę.

    Nazistami byli w czasie wojny praktycznie wszyscy Niemcy, gdyż dostawali oni zagrabione w Europie mienie i chwalili Hitlera po wszystkich odpustach. Z ochotą mordowali Słowian. Zmieniło się wszystko po Stalingradzie. W Rosji mieliśmy inną sytuację. Wojna domowa podżegana przez światowe żydostwo podzieliła Rosjan na aktywnych wrogów bolszewizmu i na sterroryzowanych ludzi "radzieckich". Liczba pomordowanych Rosjan liczy się w dziesiątkach milionów. Wygrała niestety "międzynarodówka komunistyczna".

    • 3 2

  • (1)

   A kim ty jesteś, ze tak pogardliwie odnosisz sie do innych? Redaktorka? Napij sie ziomek zakompleksiony czlowieczku.

   • 5 1

   • Shalom!

    Mazzal tow!

    • 1 1

  • (4)

   Stalin był Gruzinem, Dzierżyński - Polakiem i szlachcicem. Żydem był Trocki, ale jego to akurat Stalin kazał zlikwidować. Więc coś się w Twojej tezie nie zgadza.

   • 1 0

   • Uprzejmie informuję, że Stalin tyle miał do gadania co dzisiaj Tusek. (3)

    W cieniu marionetki Stalina stał równorzędny stanowiskiem Kaganowicz, 100% żyd, a faktyczną władzę sprawowali jego ziomkowie w NKWD i KC. Co do Dzierżyńskiego to taki z niego polski szlachcic jak z "bula" Komorowskiego. Wszystko to tzw. "frankiści", poszukaj co to za jedni.

    • 0 3

    • (2)

     Stalin - marionetką? Szaleju się waść objadłeś? Już w połowie lat dwudziestych Stalin skupił w swoich rękach absolutną władzę. Kaganowicz to mógł co najwyżej polecenia Stalina wypełniać. Oprócz tego w najwyższych władzach bolszewii byli też - dla przykładu - Kirow, Beria i Chruszczow. Żaden z nich nie był Żydem.
     A Dzierżyński był szlachcicem. Herbu Sulima. I nie z żadnych gołodupców, tylko ziemian.

     • 2 0

     • Taką władzę, że ochroniarze NKWD udusili "wodza" poduszką jak kota (1)

      za podniesienie ręki na żydowską władzę (rozstrzelanie żydowskiego KC Czechosłowacji, proces żydowskich lekarzy morderców w Moskwie, próba wsparcia Arabów na Bliskim Wschodzie, itp. grzechy). Kirowa odstrzeliło NKWD, Beria pół żyd gruziński, krewniak Kaganowicza, Chruszczow chachoł, a nie Rosjanin. Co do hołoty, pseudo szlachty "frankistów", sugeruję poszperać w bibliotece.

      • 0 3

      • Tobie się wydaje, że NKWD robiło to, co chciało? W bolszewii o wszystkim decydowały kadry. A kadrami kierował Stalin i tylko on. Kirowa zabito na polecenie Stalina.
       Frankista zaś to zwolennik generała Franco y Bahamonde. Ale to nie ten kraj i nie ta opcja polityczna.

       • 0 0

  • patryjota polski i polak prawdziwy

   oczywiscie to oprawcy stalina to tak jak 3 rzesza to hitrelowcy mordowali polakow i rosjan

   • 0 0

  • Kto Cie sponsoruje? Putin?

   • 0 0

 • Szkoda że dzisiaj flaga oraz symbole narodowe (5)

  są tak często nadużywane oraz źle eksponowane.Czy wiecie np. że flaga nie powinna wisieć w ciemności, przy silnej śnieżycy, deszczu,mocnym wietrze?
  Szkoda że podczas masowych imprez sportowych, flaga bywa traktowana jako obrus, że używa jest jako zasłona dla tablic pamiątkowych, że pisze się na niej nazwy miast, oraz różne hasła..
  Świetnie że taka pamiątka znalazła się w muzeum.

  • 36 1

  • Ostatnio czytałem o tym i niestety. (3)

   Zasad tych nie opisuje żadna ustawa ani rozporządzenie. Jest tylko opracowany przez weksykologów zbiór zasad ogólnych nie mający podłoża prawnego przez co flaga nie jest "chroniona" i potem wychodzi jak mówisz.

   • 1 0

   • Pewnie masz i racje. Uważam jednak ze każdemu kto czuje się Polakiem, do traktowania flagi z należnym szacunkiem nie potrzeba ani prawa ani przepisów.Kto tego nie rozumie, to powinien brać przyklad z rodziny p. Gruszkowskich.

    • 3 0

   • (1)

    Poszanowania tradycji i zasad oraz, a właściwie przede wszystkim, patriotyzmu nie wpaja się paragrafami i sankcjami karnymi.

    • 0 0

    • masz rację

     Bardziej chodziło mi o, że tak to nazwę, "instrukcję obsługi" jak wywieszać, gdzie stosować a gdzie nie itd. a nie o karanie. W każdym kraju są inne tradycje i dlatego uważam, że powinno się zebrać w jedno opracowanie i przedstawić ludziom.

     • 0 0

  • nazwy piw

   popieram, szczytem braku szacunku do symbolu narodowego, jakim jest flaga, jest umieszczanie na niej nazw piw

   • 3 0

 • KML (1)

  Semper Fidelis Poloniae!

  • 8 3

  • zawsze wierni Polsce!

   • 2 0

 • Lwów zawsze Polski (3)

  Precz z ukraińskimi okupatnatmi

  • 33 19

  • Ukraińcy robili akcje pokazowe przed hitlerowcami jak to oni potrafią bezwględnie mordować Polaków i Żydów.
   Noworodkami grali w piłkę ... tacy to nasi bracia

   • 7 4

  • To oddaj innym co nie twoje. Mąć dalej takimi pretensjami, a wojnom o pędź ziemi

   nie będzie końca. Patriotyzm na czymś takim nie polega, jak u Niemców z lat 1933-45, zwłaszcza u nazistów i innych nacjonalistów. Przecież wszyscy oni uważali się za gorących, niemieckich patriotów. Tfu, po takim "patriotyzmie:.

   • 2 2

  • W taki razie musimy oddać jedną trzecią kraju. Bo przecież nie nasze...
   A Ukraińców i Białorusinów to my sprzedaliśmy w 1920 sowietom. Nie dziwię się, że nas znienawidzili. Ale dziś nacjonaliści ukraińscy są, na szczęście, marginesem.

   • 1 4

 • Pozdrowienia

  Gorące pozdrowienia dla Pana Prof. Gruszkowskiego, wspaniały człowiek z ogromną wiedzą.

  • 30 2

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Muzea

Sprawdź się

Sprawdź się

Co się dzieje w Gdyni w ramach uczczenia pamięci ofiar wydarzeń przy Węźle Ofiar Grudnia '70?

 

Najczęściej czytane