• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Nieznane dokumenty i zdjęcia z Westerplatte trafiły do Muzeum Gdańska

on
20 marca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (8)
Przekazane dokumenty zostaną wkrótce oddane do pracowni konserwatorskiej. Przekazane dokumenty zostaną wkrótce oddane do pracowni konserwatorskiej.

Kroniki, sprawozdania i osobiste dokumenty Koła Związku Bojowników o Wolność i Demokrację z Nowego Portu trafiły do Muzeum Gdańska. Kolekcje pamiątek przekazał placówce kolekcjoner militariów Karol Liszyk. Zbiory są tym cenniejsze, że znajdują się w nich także informacje dotyczące Obrońców Westerplatte.Czy masz w swoim domu stare albumy i dokumenty o historii twoich bliskich?

Przekazane dokumenty dotyczą Koła ZBoWiD z Nowego Portu a także Szkoły Podstawowej im. Henryka Sucharskiego w Rypinie. Najwcześniejsze materiały pochodzą z 1945 r. Ostatnie wpisy pochodzą z lat. 80 i 90. XX w.

"To dla nas cenny dar"Materiały, które trafiły do muzeum, to łącznie 5 teczek, kronik i albumów. To łącznie 100 zdjęć i około 700 stron dokumentacji.

Przekazane dokumenty zostaną wkrótce oddane do pracowni konserwatorskiej. Przekazane dokumenty zostaną wkrótce oddane do pracowni konserwatorskiej.

- Kroniki, sprawozdania, dokumenty osobiste członków Związku Bojowników o Wolność i Demokrację są tym cenniejsze, że obejmują również obrońców Westerplatte. To właśnie z inicjatywy westerplatczyków powstała w Wartowni nr 1 pierwsza placówka muzealna na terenie byłej Wojskowej Składnicy Tranzytowej, która funkcjonowała jako izba pamięci od 1974 r. - mówi dr Janusz Marszalec, zastępca dyrektora Muzeum Gdańska.

Zabytek ukryty przed oczami przechodniów- Nasza instytucja pełną odpowiedzialność za Wartownię nr 1 przejęła, zgodnie z wolą westerplatczyków, w 1980 r. To wspaniały i cenny dar, który wykorzystamy w nadchodzącym czasie - dodaje zastępca dyrektora.

Jak zaznacza dr Marszalec, część tych materiałów przygotowała Halina Wróblewska-Ufnowska, która była kronikarką koła ZBoWiD. Po 1990 r. działała w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Jej grób znajduje się na Kwaterze AK.

 • Przekazane dokumenty zostaną wkrótce oddane do pracowni konserwatorskiej.
 • Przekazane dokumenty zostaną wkrótce oddane do pracowni konserwatorskiej.

Materiały wcześniej nie publikowaneMuzealnicy podkreślają, że już pierwsze zapoznanie się z podarowanymi dokumentami pozwala sądzić, że mamy do czynienia w znacznej części z materiałami nigdy dotychczas niepublikowanymi.

- Najciekawsza z tej perspektywy jest Kronika Koła ZBoWiD Nowy Port, datowana na 1945 r. Warto też pamiętać, że cztery lata później ZBoWiD wchłonął 11 organizacji kombatanckich, w tym Związek Obrońców Westerplatte. Materiały uzupełniają naszą wiedzę o funkcjonowaniu Westerplatte jako miejsca pamięci po II wojnie światowej i samych westerplatczykach - mówi Mateusz Jasik z Muzeum Gdańska, kierownik Wartowni nr 1 na Westerplatte. - Przekazane materiały są też kapitalnym zbiorem źródeł do badań komunistycznej polityki historycznej i ówczesnej propagandy - dodaje.
Po opracowaniu oraz digitalizacji materiały będą udostępnione cyfrowo i zaprezentowane podczas wystaw czasowych. Przekazane dokumenty zostaną wkrótce oddane do pracowni konserwatorskiej. Przedmioty podarował gdańszczanin, Karol Liszyk, który od lat kolekcjonuje militaria.
on

Miejsca

Opinie (8) 2 zablokowane

Wszystkie opinie

 • Historia

  Po co pisać o czymś jak ma się pewność że zostanie usunięty to co napisał.najgorsze jest to że nie używałem obraziliwych słów i nie hejtowalem

  • 8 3

 • Opinia wyróżniona

  Dziwna sprawa, bowiem źródła podają , że zbowid działał od 1949 - tj. wpisu do rejestru (1)

  Związek Bojowników o Wolność i Demokrację (ZBoWid) został utworzony 2 września 1949 r. w następstwie wymuszonego przez władze komunistyczne zjednoczenia 11 dotychczas istniejących organizacji kombatanckich oraz zrzeszeń więźniów obozów hitlerowskich. Związek miał zrzeszać byłych żołnierzy z regularnych formacji wojskowych, organizacji zbrojnych walczących o niepodległość Polski (począwszy od 11 listopada 1918 r.), organizacji konspiracyjnych walczących w okresie II wojny światowej, więźniów obozów koncentracyjnych, żołnierzy Wojska Polskiego a także działaczy komunistycznych, robotniczych, funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej. Ponadto członkami mogli również zostać członkowie najbliższej rodziny (wdowy, sieroty) po zamordowanych lub poległych.
  Wielu dawnych żołnierzy Armii Krajowej i innych antyradzieckich oddziałów zbrojnych nie zostało przyjętych do ZBoWiD, a był to jedyny sposób aby uzyskać prawa i przywileje kombatanckie....

  • 15 0

  • im dalej było od wojny, tym więcej było zbowidowców

   przywileje chciał mieć każdy

   • 3 0

 • zbowid to komunistyczny twór

  do którego wcielano wszystkich . Zapomniano o patriotach walczących z russką okupacją i jej kolaborantami. Tych mordowano w katowniach . Nie było oporów przed przyjęciem zomowców zasłużonych pałami na ulicach Polskich miast na usługach jaruzelskiego, gomółki. bieruta

  • 19 3

 • ZBoWiD- em gardzono i z niego szydzono. Jak w tym dowcipie: (1)

  Dziecko przychodzi do ZBoWiDu i mowi, ze chce sie do niego zapisac. A co robiles w czasie wojny? Nosilem jesc partyzantom. A co oni mowili? Danke schon. Ale to przeciesz byli Niemcy! Tak, ale ci z NRD.

  • 14 0

  • Nosze z Westerplatte juz tam sa.

   • 0 0

 • Czyli ta komunistyczna organizacja tyle czasu przetrzymywała dokumenty

  • 6 2

 • Najwięcej mają do powiedzenia ci co g..wiedzą. W Gdańsku nie było partyzantki ale na Kielecczyźnie do ZBOWiDu należały setki AK-owców. Dzięki nim zbudowano pomniki w Iłży , na Wykusie, w Michniowie , Wielkiej Wsi ...ale czy wy wiecie co? Wam w głowach tylko wyklęci.

  • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

D-DAY. Okręty Polskiej Marynarki Wojennej w operacji desantowej w Normandii

wystawa

Tajemnice Gdańska. Historie kryminalne. Jak człowiek zostaje zabójcą?

45 zł
wykład / prezentacja, spotkanie, spacer

Spacer z Przewodnikiem: Gdańsk - Droga Królewska i ciekawe zakamarki Głównego Miasta

47 zł
spotkanie, spacer

Sprawdź się

Sprawdź się

Co to za ulica w Gdyni?

 

Najczęściej czytane