• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Morze odsłoniło wrak okrętu podwodnego

VIK
25 maja 2024, godz. 09:00 
Opinie (85)

Bałtyk odsłonił wrak okrętu podwodnego leżącego na dnie na wysokości Rozewia - poinformowali użytkownicy forum Historii Władysławowa i okolic. Prawdopodobnie chodzi o U-Boot typu II, który w 1945 roku zatonął z powodu sztormu. To duża gratka dla miłośników historii.Wrak okrętu leży na dnie, kilkanaście metrów od linii brzegowej w Rozewiu (między wejściem na plażę 17 i 18). Co ważne, nie jest widoczny z plaży. Dlatego my nagraliśmy film z użyciem drona.

Nie ma jeszcze oficjalnych komunikatów popartych badaniami czym jest obiekt, który wyłonił się z dna, ale według uczestników forum Historii Władysławowa i okolic oraz telewizji internetowej powiatu puckiego Bałtycka TV, jest to prawdopodobnie U-boot typu II, czyli niemiecki okręt podwodny.


- [To] U-boot typ II, holowany z Piławy na zachód w 1945. Zerwany z holu w czasie sztormu. Jednostka była pozbawiona silników. Wysadzony, gdyż nie dało się go podnieść z dna w całości. To co zostało, to część rufowa - pisze pan Mateusz, na forum Historii Władysławowa i okolic.
Okręty podwodne typu II były pierwszą niemiecką bronią podwodną powstałą po I wojnie światowej.

Wszystko na to wskazuje, że jeden z nich spoczął na dnie u podnóża klifu w Rozewiu. Może chodzić o jeden z dwóch konkretnych modeli: U-2 lub U-21.


Jednostka zatonęła w 1945 roku z powodu sztormu. Wrak próbowano kiedyś wyciągnąć, ale bez powodzenia. Zerwany z holu U-boot miał spocząć na głębokości 15-20 m, co przeszkadzało miejscowym rybakom w połowach, dlatego podjęto decyzję o jego wysadzeniu.

To, co odsłoniło morze po latach, jest więc tylko fragmentem jednostki.

Jak się dowiedzieliśmy, obiektem zainteresował się już Urząd Morski w Gdyni. Na miejscu pojawili się też nurkowie prywatnie eksplorujący zatopione obiekty.Przypomnijmy, że w centrum Gdyni, przy Muzeum Marynarki Wojennej stanął 350-tonowy kadłub okrętu podwodnego "Sokół". Zostanie on udostępniony do zwiedzania w Święto Morza, pod koniec czerwca.

Okręt podwodny przejechał przez Gdynię

VIK

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (85)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

D-DAY. Okręty Polskiej Marynarki Wojennej w operacji desantowej w Normandii

wystawa

Tajemnice Gdańska. Historie kryminalne. Jak człowiek zostaje zabójcą?

45 zł
wykład / prezentacja, spotkanie, spacer

Spacer z Przewodnikiem: Gdańsk - Droga Królewska i ciekawe zakamarki Głównego Miasta

47 zł
spotkanie, spacer

Katalog.trojmiasto.pl - Muzea

Sprawdź się

Sprawdź się

Kto był autorem projektu Bursztynowej Komnaty?

 

Najczęściej czytane