• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Miały 8 i 10 lat. Zdecydowały o przyszłości Gdyni

Michał Sielski
28 maja 2023, godz. 09:00 
Opinie (15)
W pierwszym szeregu matki chrzestne statków - córki Piłsudskiego - Jadwiga i Wanda, a także córka Kwiatkowskiego - Hanka. Za nimi siedzą słynni ojcowie, Józef Piłsudski w mundurze, w centrum, po prawej minister Eugeniusz Kwiatkowski wraz z premierem, pułkownikiem Prystorem. W pierwszym szeregu matki chrzestne statków - córki Piłsudskiego - Jadwiga i Wanda, a także córka Kwiatkowskiego - Hanka. Za nimi siedzą słynni ojcowie, Józef Piłsudski w mundurze, w centrum, po prawej minister Eugeniusz Kwiatkowski wraz z premierem, pułkownikiem Prystorem.

Gdy ważyły się losy Gdyni, a nawet całej Rzeczpospolitej, sprawy w swoje ręce wzięły... dzieci: 8-letnia Jadwiga i 10-letnia Wanda, córki Józefa Piłsudskiego oraz 10-letnia Hanna, córka Eugeniusza Kwiatkowskiego.Znasz ciekawostki z historii swojego miasta?

Początki budowy portu w Gdyni wcale nie były bowiem gładkie. Nawet wtedy, gdy miejsce było już wybrane i zdecydowano na wpompowanie w ten biznes środków z centralnego budżetu. Tylko, że - jak zwykle - pieniędzy było za mało, więc postępy w budowie były znacznie wolniejsze niż zakładano. Było nawet zagrożenie, że z wielkiego projektu zostanie Tymczasowy Port Wojenny i Schronisko dla Rybaków.

Szansa na szybszy rozwój pojawiła się jednak dzięki geopolityce. I to w momencie, gdy wydawało się, że bliżej nam porażki niż zwycięstwa. W 1925 roku wygasł obowiązek bezcłowego importu polskiego węgla do Niemiec, co mieliśmy dotąd zagwarntowane na mocy Traktatu Wersalskiego.

- Zaczęła się więc wojna celna. Ponieważ większość węgla ze Śląska sprzedawano właśnie do Niemiec, sytuacja Polski była tragiczna. Pojawiła się jednak szansa. W 1926 roku Wielkiej Brytanii wybuchł półroczny strajk górników. Brytyjski węgiel w Europie można było zastąpić polskim i odrobić straty, ale potrzebny był port, który ten wywóz obsłuży - wspomina przewodnik po Gdańsku Janusz Czarski, w swojej opowieści na stronie PrzewodnikGdanski.pl.

Węgiel sypali na statki prosto z mostuNie było jednak infrastruktury, by węgiel z Gdyni wywozić. Doszło nawet do tego, że sypano go na statki prostu z mostu w Tczewie, by tylko zachować ciągłość dostaw i wywiązać się z oczekiwać nabywców. Nie było jeszcze torów do Gdyni, więc nie było jak dowieźć "czarnego złota" do portu.

Odpowiedzialny za ten projekt Eugeniusz Kwiatkowski musiał użyć wszelkich środków, by przekonać do niego marszałka Józefa Piłsudskiego. Postanowił więc uderzyć w czuły punkt każdego rodzica - dzieci.

Gdy dotarł do Sulejówka od razu udał się do córek Józefa Piłsudskiego: Jadwigi i Wandy. To im ogłosił, że zostaną matkami chrzestnymi dwóch statków, które otrzymają ich imiona. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że dziewczyny były tym pomysłem zachwycone. Trzeci statek miał otrzymać imię córki Kwiatkowskiego - Hanny.

Córki zachwycone morzem, to marszałek teżs/s Jadwiga - statek, którego matką chrzestną była córka Józefa Piłsudskiego. s/s Jadwiga - statek, którego matką chrzestną była córka Józefa Piłsudskiego.
Przyjazd rodziny Piłsudskich zaplanowano na 1 lipca 1928 roku. Wtedy też odbył się chrzest. Córki były oczywiście zachwycone, a "przy okazji" Piłsudski mógł zobaczyć rozmach inwestycji, jakie w mieście były prowadzone. I nie miał potem problemów z przyznaniem solidnych dotacji.

Statki z imionami dziewczynek nie były wielkimi jednostkami. "Wandę" zatopiono 1939 roku. Wprawdzie potem wydobyto i odremontowano, ale po II wojnie światowej zmieniono jej imię na "Barbara".

"Jadwiga" odbywała natomiast rejsy turystyczne do 1939 roku, ale już w czasie wojny została holownikiem "Polyp" Potem zmieniała imię jeszcze kilkakrotnie, by zostać "Wilkiem", "Anną", "Haliną" czy "Zofią".

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (15)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

Wydarzenia

Przejazd historycznego pociągu z lat 70-tych

30 - 260 zł
spotkanie

Poznaj Gdynię na nowo | Miasto pod ostrzałem

wykład

Poznaj Gdynię na nowo | Gdyńska ziemia święta

spacer

Katalog.trojmiasto.pl - Muzea

Sprawdź się

Sprawdź się

Gdzie w Gdańsku znajdowała się Góra Wisielców?

 

Najczęściej czytane