• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Kontrowersyjni Ferberowie

Marcin Stąporek
10 stycznia 2011 (artykuł sprzed 11 lat) 
Opinie (60)
Maurycy Ferber jako biskup warmiński. Kopia zaginionego obrazu z 1535 r., namalowana przez Antona Möllera ok. 1590 r. Maurycy Ferber jako biskup warmiński. Kopia zaginionego obrazu z 1535 r., namalowana przez Antona Möllera ok. 1590 r.
Jedno z historycznych malowideł, umieszczonych w XIX wieku w Białej Sali Ratusza Głównego Miasta, przedstawiało Eberharda Ferbera, otrzymującego wieniec po zwycięstwie w „turnieju majowym” na Długim Targu w 1493 r. Jedno z historycznych malowideł, umieszczonych w XIX wieku w Białej Sali Ratusza Głównego Miasta, przedstawiało Eberharda Ferbera, otrzymującego wieniec po zwycięstwie w „turnieju majowym” na Długim Targu w 1493 r.

Maurycy Ferber patronem gdańskiego tramwaju? Faktycznie, był wybitną osobowością, ale przez tego paliwodę Gdańsk obłożono papieską klątwą.Trwa głosowanie na patronów gdańskich tramwajów. Jednym z kandydatów jest Maurycy Ferber, który, jak dotąd, zebrał około 330 głosów poparcia. Liderujący Jan Heweliusz ma ich ponad 1400.

Maurycy, urodzony w 1471 roku jako dziesiąte dziecko kupca i ławnika Johanna Ferbera - późniejszego burmistrza Gdańska, posiadał aż w nadmiarze cechy przypisywane swej rodzinie - wysokie mniemanie o sobie, gwałtowność charakteru i upór. W 1498 r. wywołał wielki skandal towarzysko-obyczajowy, zaręczając się z młodziutką Anną Pilemann. Pochodziła ona z rodziny równej zamożnością i pozycją społeczną, jednak wrogo ustosunkowanej do Ferberów.

Krewni dziewczyny - wśród których główną rolę grali SuchtenowieFeldstette'owie - stanowczo sprzeciwili się projektowanemu małżeństwu. Do dziś trudno ustalić, czy Anna była początkowo przychylna Maurycemu, a potem zmieniła zdanie pod wpływem perswazji wujów, czy też - jak utrzymywali ci ostatni - wcale nie była zainteresowana, a Maurycy wymusił na niej zaręczyny, grożąc, że w przypadku odmowy "zrobi coś tak strasznego, że jeszcze po 10 latach będzie się o tym mówić w mieście". Dość, że rodzina postarała się dla Anny o nowego narzeczonego, którym został syn burmistrza Henryka Suchtena. Maurycy Ferber skarżył się w tej sprawie do rady miejskiej i początkowo uzyskał korzystny wyrok, jednak rodzina panny wniosła sprawę do sądu biskupiego, który z kolei odmówił Maurycemu praw do ręki dziewczyny.

Młody Ferber nie pogodził się z porażką i udał się aż do Rzymu, gdzie złożył apelację do sądu papieskiego. Rozpoczął się długi i głośny proces. Gdy rzymski sędzia wezwał na świadków rodzinę Angermünde, a ci nie pojawili się w Rzymie, w 1500 r. cały Gdańsk obłożono klątwą kościelną. Zakazano odprawiania nabożeństw, udzielania sakramentów i bicia w dzwony, kościoły zostały zamknięte, co wywołało niezadowolenie mieszkańców. Był to wątpliwy sukces Maurycego Ferbera, który, zabiegając o swoje sprawy osobiste, nie cofnął się przed działaniem na szkodę rodzinnego miasta i choćby z tego powodu nie zasłużył, moim zdaniem, by być patronem czegokolwiek w Gdańsku.

Ostatecznie nie udało mu się zresztą poślubić Anny, która w 1504 r. została żoną młodego Suchtena. W sprawę wmieszał się wtedy nawet król Aleksander Jagiellończyk, który zabronił Ferberowi odwoływać się w tej sprawie do cesarza i papieża.

Zetknąwszy się z wysokimi dostojnikami kościelnymi, Maurycy zapragnął zostać jednym z nich. Pojechał do Italii, gdzie wstąpił na studia prawnicze, został doktorem praw i  szambelanem papieskim. Przez krótki czas piastował stanowisko proboszcza kościoła Najświętszej Marii Panny w Gdańsku i z tym wiąże się jego jedyna zasługa dla miasta. Na własny koszt wzniósł nowy budynek plebanii przy kościele, o czym do dziś przypomina zachowany kartusz z herbem Ferberów i datą 1517. Kilka lat później został biskupem warmińskim. Był to trudny czas dla kościoła katolickiego, mocno zagrożonego w związku z wystąpieniami Lutra i jego uczniów. Zasługą Maurycego Ferbera było utrzymanie katolicyzmu na Warmii, otoczonej ze wszystkich stron przez ziemie protestanckie. W perspektywie wieków przyczyniło się to do silniejszych związków Warmii z Polską, ale o tym w XVI wieku z pewnością jeszcze nie myślano.

Daleko bardziej znaczący w dziejach Gdańska był jego osiem lat starszy brat, Eberhard Ferber, choć i jego trudno oceniać jednoznacznie. W młodości, stosownie do ambicji rodzinnych, przygotowywany był do życia rycerskiego i przebywał na dworze książąt meklemburskich. Kilka lat później wziął udział w ataku floty hanzeatyckiej na Flandrię. Poślubiwszy w Gdańsku posażną pannę, miast zająć się rodzinnymi interesami, przyłączył się do księcia pomorskiego Bogusława X w pielgrzymce do Ziemi Świętej i w 1497 r. u grobu Chrystusa został ponoć pasowany na rycerza.

Po powrocie do Gdańska zaczął robić karierę polityczną jako ławnik, rajca, a w końcu burmistrz. Jego zasługą było ujęcie po kilkuletnich staraniach przywódcy rozbójniczej bandy, Szymona Matterna (przeczytasz o nich w artykule Krwawi bracia na gdańskim gościńcu). Nawiązał kontakty z dworem Zygmunta Starego, brał udział w kilku zjazdach dyplomatycznych. Reprezentując Gdańsk na forum Hanzy, przeciwstawiał często interesy miasta dążeniom dominującej w Hanzie Lubeki, proponując nawet, by liga hanzeatycka uznała króla polskiego za swego protektora. W uznaniu zasług, Zygmunt Stary podniósł Eberharda w 1515 r. do godności szlacheckiej.

Ważnym dokonaniem Eberharda Ferbera był udział Gdańska w ostatniej wojnie z Krzyżakami i skuteczna obrona miasta, które w listopadzie 1520 r. zostało oblężone przez zaciężne oddziały niemieckie (później wiązano z tym wydarzeniem legendę o trzech świńskich łbach, wystrzelonych z armaty w kierunku wrogich pozycji). Były to już ostatnie lata jego potęgi: przeciwnicy, wśród których były zarówno od dawna zwaśnione z Ferberami rody patrycjuszowskie, jak i mniej zamożni mieszczanie, oskarżyli go o nadużycia, pozbawili urzędu i wygnali z miasta. Zajęty likwidacją państwa krzyżackiego Zygmunt Stary interweniował na korzyść swojego faworyta dopiero w 1526 r. Eberhard zrezygnował jednak z powrotu na stanowisko burmistrza i pozostał w Tczewie, gdzie dzierżył z królewskiego nadania starostwo.

Potomkowie Eberharda żyli i piastowali w Gdańsku wysokie stanowiska niemal do końca XVIII wieku. Wśród wielu związanych z nimi pamiątek można wymienić renesansową kamienicę przy ul. Długiej 28 (wzniósł ją syn Eberharda), wielkie epitafium z 1656 r. w Bazylice Mariackiej (przeczytasz o nim w artykule Zagadka spadajacego dziecka), którym jeden z prawnuków Eberharda uczcił pamięć zmarłego brata, czy funkcjonującą jeszcze do 1945 r. nazwą zajazdu "Trzy świńskie łby" w Lipcach.

Wielopokoleniowy ród Ferberów z pewnością zapisał się w dziejach Gdańska, jednak wśród jego członków trudno wskazać osoby, z którymi nie wiązałyby się jakieś kontrowersje. Pewnie dlatego przedwojenni gdańszczanie nadali jednej z ulic Wrzeszcza nazwę "Ferberweg" (dzisiejsza ul. ks. Miszewskiego), rezygnując ze wskazania konkretnej postaci, która mogłaby zostać w ten sposób uhonorowana. Może podobnie powinno się postąpić z gdańskimi tramwajami?

O autorze

autor

Marcin Stąporek

- autor jest publicystą historycznym, prowadzi firmę archeologiczną. Pracował w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku i Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Gdańsku. Obecnie jest pracownikiem Biura Prezydenta Gdańska ds. Kultury.

Opinie (60) 6 zablokowanych

 • Dziękuje Panu Panie Stąporek (5)

  I wszystko jasne:) Ferber tak ale nie Maurizio... Ale Budyń i jego ZKM wiedzą najlepiej

  • 37 7

  • najlepszy byłby Lendzion

   Polak, który walczył w obronie Gdańska

   • 5 3

  • (3)

   Jan z Kolna ( nie z kolana :) )-wybitny Polak zasłuzony dla Gdańska
   Konrad Leczkow wybitny Gdańszczanin -burmistrz
   Takich wybierajcie a nie fryców i czosnków

   • 4 2

   • moherek

    moherek uciska-widać ześ zza Buga kmiotku:)

    • 0 4

   • (1)

    Ja tez przejde do historii jako pilot z danii

    • 0 0

    • wiec klade klatwe na klamcow

     • 1 0

 • "Może podobnie powinno się postąpić z gdańskimi tramwajami?" (1)

  Też tak właśnie pomyślałem. Zresztą, dowolny inny Ferber byłby lepszy niż Maurycy. Wybór akurat Maurycego niesamowicie dziwi. Czyżby kolejna próba podlizania się Kościołowi przez gdańskich radnych?

  • 28 3

  • Myślę

   że w części masz rację. To tak jakby chcieli podziękować Głodziowi za pochówek w kościele Mariackim Adamowicza ,który powinien być pochowany na cmentarzu komunalnym !

   • 0 0

 • Maurycy nie szczegolna postac

  • 13 1

 • (3)

  mnie to akurat zwisa, moim zdaniem mogli by ponadawac "imiona" i gołębiom bo one nie maja skrupułów s**** na kogokolwiek nie wazne czy to zwykly obywatel czy jakas szycha ;)  jakies takie dziwne to nadawanie imion, bo kumam samoloty rejsowe czy pociagi ale tramwaje ktore powinny jezdzic co 10 min?!?!? jakas bufonada i kretynizm.

  to mapoprostu służyć nam mieszkancom a nie maja to byc jezdzace pomniki, a potem co? za 30 lat beda dalej wnieoplacalne remonty wciskac bo nie wyrzucą/sprzedadzą "HEWELIUSZA" przeciez to wizytowka Gdanska...

  • 42 6

  • własnie, mogą nadawać imiona nawet gołębiom, ale nie jest to zła akcja, skoro zmusza do poznania historii (2)

   • 5 5

   • (1)

    a co Ci powie samo nazwisko z boku tramwaju? nawet moim zdaniem bedzie to upakazajace dla tych osob.
    gdyby na przystankach zamiast reklamy raz na jakis czas dawali sylwetke zasluzonego gdanszczanina to wtedy sa szanse, bo to z nudow czekajac na tramwaj by se czlowiek poczytal. a tak 35 nazwisk nie wiadomo co znaczacych.

    • 10 3

    • Początkowo też uważałam to za idiotyczny pomysł, ale jednak zmusza do poznawania historii.

     Sylwetki gdańszczan z opisem mogłyby by być drukowane na biletach na jakieś imprezy kulturalne.

     • 8 2

 • a tam kontrowersje!

  Jan Heweliusz ma najwięcej głosów, bo każdy wie, że to astronom, a o Ferberach wiedza jest niewielka.
  Trudno tylko wybrać jednego Ferbera i nie wiadomo, czemu wybór padł własnie na Maurycego. Nie chodzi o klątwę, tylko o więcej interesujących postaci.
  Niech będzie ród Ferberów.

  • 13 2

 • biedny biskup, taki wychudzony na portrecie

  tam kościół żył chyba w podobnym ubóstwie jak teraz

  • 28 6

 • papieska klątwa (1)

  hahahaha

  • 12 6

  • No w Gdańsku już w tym roku ....

   • 0 0

 • "Faktycznie, był wybitną osobowością"

  taaa, klecha i "wybitna postać", panie, stąporek

  • 12 17

 • klątwę na Polaków rzucił papież Marcin V (1)

  za zwycięstwo nad zakonem krzyżackim w słynnej bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku. Klątwa ta nie została zniesiona do dzisiaj !

  • 20 3

  • No teraz wszystko jasne...

   Klatwa trwa.-))

   • 6 1

 • oto protoplasta "światłego europejczyka':-) dla prywaty latał po obcych dworach i kalał własne gniazdo (4)

  teraz chłopcem do bicia, następnym po Polsce, są węgrzy
  ich socjaliści, odsunięci od władzy po 8 latach rujnowania kraju, też latają ze skargą na złego orbana gdzie się da i do kogo sie da

  • 9 4

  • (3)

   nie po obcych dworach, tylko do sądu kolejnej instancji

   osobiscie też nie wiem po co, ale miał dwadziescia kilka lat i chodziło o kobietę

   • 1 0

   • to dlaczego król aleksander "zabronił Ferberowi odwoływać się w tej sprawie do cesarza i papieża."? (2)

    myślisz dosłownie
    co prawda wtedy FB nie było, ale były inne sposoby komunikowania się
    papież miał dwór, zdziwiłbyś się jaki:-)

    • 1 1

    • skąd cesarz w tej historii, nie wiem (1)

     Dobrze zrobił król Jagiellończyk, że uspokoił gwałtownika i pieniacza.
     Niemniej burzliwa młodość maurycego mnie nie zraża, bywają gorsze błedy, a przynajmniej teraz jest o co sie spierać ;)

     • 3 0

     • skoro nie wiesz co cesarz robi w tej historii, to znaczy że mało wiesz o dynastii jagiellonów

      chodzi oczywiście o habsburgów

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Jesienne spacery historyczne

spacer

Jesienne spacery historyczne

spacer

Muzea

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym roku Gdańsk otrzymał prawa miejskie?

 

Najczęściej czytane