• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kolejne zabytki wrócą do Bazyliki Mariackiej

Aleksandra Nietopiel
12 grudnia 2022, godz. 18:00 
Opinie (39)
Niektóre zabytkowe szaty liturgiczne prezentowane są w Lubece od kilku lat, pozostałe są przechowywane w specjalnych kartonowych pudłach. Niektóre zabytkowe szaty liturgiczne prezentowane są w Lubece od kilku lat, pozostałe są przechowywane w specjalnych kartonowych pudłach.

Średniowieczne paramenty, czyli szaty i przedmioty do sprawowania liturgii wrócą do kościoła Mariackiego w Gdańsku. Gwarantuje to list intencyjny podpisany przez Bazylikę i Unię Kościołów Ewangelickich w Niemczech. Dokument parafowano kilka dni temu w Hanowerze. - To historyczne porozumienie - komentuje proboszcz Bazyliki.Czy bywając w kościele Mariackim dostrzegasz zmiany w jego wyposażeniu?

To kolejny wielki powrót elementów wyposażenia kościoła Mariackiego, które w czasie wojny zostały wywiezione i ocalone przed zniszczeniem. W 2020 roku odzyskano ołtarz św. Trójcy w typie Pietas Domini.

- Miasto i archidiecezja gdańska bardzo się cieszą, że po Ołtarzu Trójcy Świętej, który w 2020 roku po 78 latach pobytu w Berlinie powrócił do kościoła Mariackiego w Gdańsku, wkrótce do domu wróci także skarb paramentów - mówił abp Tadeusz Wojda podczas podpisania listu intencyjnego.

Historyczne porozumienie  • Większość zabytkowych tkanin przechowywana jest w specjalnych kartonowych pudłach (widocznych także po lewej stronie).
  • Większość zabytkowych tkanin przechowywana jest w specjalnych kartonowych pudłach (widocznych także po lewej stronie).
Podpisanie listu intencyjnego odbyło się 8 grudnia w Hanowerze w siedzibie Unii Kościołów Ewangelickich. Obie strony - UKE i kościół Mariacki - wyraziły zamiar przeniesienia w najbliższych latach własności tzw. skarbu gdańskich paramentów z UEK na kościół Mariacki w Gdańsku, a tym samym powrotu paramentów liturgicznych do miejsca ich pochodzenia.

- To, co wydawało się kiedyś niemożliwe, stało się faktem - podkreśla proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, ks. Ireneusz Bradtke.

Z Gdańska do Lubeki i z powrotem do Gdańska  • List intencyjny ws. przeniesienia własności tzw. skarbu gdańskich paramentów podpisany został 8 grudnia w Hanowerze.
  • List intencyjny ws. przeniesienia własności tzw. skarbu gdańskich paramentów podpisany został 8 grudnia w Hanowerze.
Zabytkowe, późnośredniowieczne tkaniny liturgiczne z kościoła Mariackiego w Gdańsku zostały pod koniec II wojny światowej zabrane przez członków ówczesnej ewangelickiej kongregacji kościoła Mariackiego w celu zabezpieczenia ich przed zniszczeniami wojennymi. Spora część trafiła do Niemiec Zachodnich.

- Zostały najpierw zgromadzone w kościele Mariackim w Lubece, a następnie na stałe wypożyczone do Muzeum św. Anny w Lubece przez Ewangelicki Kościół Unijny, jako prawnego następcę nieistniejącego już ewangelickiego zboru mariackiego w Gdańsku, właściciela paramentów. Niewielka kolekcja przechowywana jest w Germańskim Muzeum Narodowym w Norymberdze - wyjaśnia proboszcz.

Zabytki do wypożyczeniaNiektóre zabytkowe tkaniny, w tym hafty z kościoła Mariackiego prezentowane są w Lubece. Niektóre zabytkowe tkaniny, w tym hafty z kościoła Mariackiego prezentowane są w Lubece.
Zamysł jest taki, by w przyszłości zabytki były eksponowane nie tylko w Gdańsku, ale także w Lubece i Norymberdze (gdzie znajdują się teraz) jako wypożyczenia z kościoła Mariackiego Gdańsku. Dzisiaj w Lubece przechowywane są 103 pozycje z kościoła Mariackiego, kilka jest też w Norymberdze.

- Ich właścicielem w świetle prawa jest UKE, bo to oni są spadkobiercami pruskich gmin luterańskich, m.in gminy luterańskiej z kościoła Mariackiego. Doszliśmy do porozumienia, że oni zrobią kwerendę i razem, czując się współgospodarzami tego miejsca, będziemy zabiegać o to, by kościół Mariacki był na powrót piękny. Stąd powrót tych elementów wyposażenia - zaznacza ks. Bradtke.

Szaty na wystawie 100-lecia Diecezji Gdańskiej.Średniowieczne zabytki wrócą do Gdańska prawdopodobnie za kilkanaście tygodni, ale prezentowane będą później. Powołana zostanie specjalna rada, w skład której wejdą muzealnicy, która zajmie się między innymi kwestią przechowywania i eksponowania odzyskanych eksponatów.

W Lubece niektóre z nich są prezentowane od siedmiu lat. Większość jednak przechowywana jest w specjalnie przygotowanych kartonach. Są tam m.in. szaty, stuły, haftowane elementy tkanin. Zabytki pochodzą z XIV, XV i XVI wieku.

Zabytkowe szaty liturgiczne i inne tkaniny pochodzą z XIV, XV i XVI wieku.  Zabytkowe szaty liturgiczne i inne tkaniny pochodzą z XIV, XV i XVI wieku.

Część szat z kościoła Mariackiego znajduje się także w Muzeum Narodowym w Gdańsku, ale nie są eksponowanie.

Wystawa prezentująca odzyskane średniowieczne paramenty liturgiczne planowana jest na 100 rocznicę powstania Diecezji Gdańskiej, która przypada w 2025 roku.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (39)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Poznaj Gdynię na nowo | Gdynia niezaistniała, czyli miasto z marzeń

wykład

Co poszło nie tak? Historyczne awarie w budowlach w Gdańsku

spotkanie

Poznaj Gdynię na nowo | Dawna Aleja Kuracyjna, Kurhaus

spacer

Sprawdź się

Sprawdź się

Co trzymała w dłoniach „Natasza” - dziewczyna z pomnika Braterstwa Polsko-Radzieckiego w Gdyni?

 

Najczęściej czytane