wiadomości

stat

Kamienna Góra na początku XX wieku

artykuł historyczny

Dziś Kamienna Góra zobacz na mapie Gdyni w Gdyni jest gęsto zabudowana, a nieliczne puste działki osiągają ceny sięgające 3 tys. zł za m. kw. Ale nie zawsze tak było. Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z okresu, gdy Gdynia i port dopiero powstawały.Na Kamiennej Górze nie brakowało przestrzeni.
Na Kamiennej Górze nie brakowało przestrzeni. fot. archiwum
Zarówno to, jak i wszystkie poniższe zdjęcia pochodzą z książki autorstwa Jerzego Smoleńskiego pt. "Cuda Polski". Widzimy tu początki zabudowy Kamiennej Góry. Nawet wtedy, gdy Gdynia dopiero się rozrastała, plaża już była oblegana, głównie przez mieszkańców. Zdjęcie prawdopodobnie zrobiono w weekend, bo tylko wtedy pracownicy budujący port i miasto mieli czas na odpoczynek - do tego darmowy.

Jedynie potok w Orłowie niewiele się zmienił.
Jedynie potok w Orłowie niewiele się zmienił. fot. archiwum
Na początku XX wieku Orłowo było bardziej kojarzone z Sopotem - głównie ze względu na swój letniskowy charakter, ale też bliskość tej miejscowości, która była znacznie większa i bardziej rozwinięta od wsi Gdynia. Dopiero po dynamicznym rozwoju portu i miasta, Orłowo na dobre zostało częścią Gdyni nie tylko w administracyjnych dokumentach, ale też w świadomości mieszkańców i letników.

W 1921 roku Gdynia liczyła zaledwie 1 tys. 268 mieszkańców. Pięć lat później było ich już 12 tys.

Widok na pierwsze zabudowania
Widok na pierwsze zabudowania fot. archiwum
Początkowo nadmorska zabudowa była bardzo ograniczona. W gruncie rzeczy nikt jeszcze nie wiedział, w jakim kierunku będzie rozwijał się port, a w jakim miasto. Trzeba było więc zaryzykować i jeśli ktoś podjął odważne decyzje, to z czasem wygrał wiele. Potomkowie tych śmiałków do dziś czerpią zyski z nieruchomości w doskonałej lokalizacji.

Widok z okna na port
Widok z okna na port fot. archiwum
Także i port w pierwszej fazie rozwoju nie był zbyt efektowny. Zmieniało się to jednak w mgnieniu oka i w 1934 roku Port Gdynia był już największym w Europie pod względem przeładunków. Jego dynamiczny rozwój przerwała II wojna światowa.

Opinie (31)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

kalendarz historyczny

1351 Powstało w Gdańsku Bractwo Strzeleckie Bractwo Strzeleckie powstało w Gdańsku, za zgodą wielkiego mistrza krzyżackiego Winricha von Kniprode. Od 1813 brało czynny udział w walkach w obronie miasta oraz w ceremoniach miejskich. Istniało do 1945 roku.

Sprawdź się

Jaki gdański malarz był twórcą portretów książąt pomorskich oraz późniejszych władców Pomorza i Polski?