• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jan III Sobieski będzie jak nowy

bra
17 maja 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
  • Pomnik króla Jana III Sobieskiego wraz z cokołem zostanie poddany renowacji.
  • Pomnik króla zdobi skwer na Targu Drzewnym w centrum Gdańska.

Pomnik króla ma już 120 lat, a od ponad 50 zdobi Targ Drzewny zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku. Ostatnia jego renowacja miała miejsce w 1996 roku, więc nic dziwnego, że potrzebuje remontu. Na szczęście figura Jana III Sobieskiego na koniu jest w dobrym stanie, w nieco gorszym zaś cokół, na którym stoi.



Skwer, na którym znajduje się pomnik Jana III Sobieskiego jest często w centrum różnych wydarzeń. To tam, co roku kończy się listopadowa parada niepodległości, której uczestników król obserwuje z góry. To miejsce upodobali sobie również różnego rodzaju manifestanci, którzy zbierają się pod figurą, by poskarżyć się władcy, co ich boli.

Pomnik jest wiekowy, bo liczy sobie już 120 lat. Dlatego wymaga remontu, szczególnie, że ostatnia renowacja odbyła się w 1996 roku. Elementem, który najbardziej wymaga prac jest kamienny cokół z piaskowca.

- Występują na nim liczne zniszczenia o różnym stopniu zaawansowania. Dotyczą one łuszczenia się powierzchni kamienia, które prowadzą do jego dezintegracji. Spowodowane są one czynnikami atmosferycznymi, intensywnymi wysoleniami, a także uszkodzeniami mechanicznymi - wyjaśnia Magdalena Kiljan, rzecznik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. - W kilku miejscach widoczne są też ślady dewastacji pomnika, m.in. zacieki po farbie. Cokół monumentu nie oparł się również negatywnemu oddziaływaniu czynników biologicznych - na fragmentach powierzchni znajdują się mchy oraz porosty. Cokół pokryty jest ponadto zanieczyszczeniami - kurzem oraz pyłem.

Nowe fontanny i zdroje powstaną w Gdańsku


W lepszym stanie znajduje się figura króla, która została wykonana z brązu. Postać monarchy siedzącego na koniu nie posiada poważniejszych uszkodzeń. Figura pokryta jest za to licznymi zaciekami zanieczyszczeń i związków chemicznych - siarczków, chlorków i tlenków miedzi.

Działania konserwatorskie i restauratorskie obejmą m.in. oczyszczenie powierzchni pomnika z zanieczyszczeń, odsolenie części kamiennych cokołu, naprawę pęknięć i ubytków, a także dokonanie korekt i poprawek po nieprawidłowo wykonanych pracach renowacyjnych w przeszłości.

Dzięki tym zabiegom, pomnik odzyska autentyczną kolorystykę powierzchni brązu z oryginalną, charakterystyczną patyną.

Renowacja potrwa przynajmniej przez cztery miesiące, ale tempo prowadzenia prac będzie uzależnione od warunków pogodowych.

W planach jest stworzenie fontanny z dwoma nieckami wodnymi wokół pomnika. W planach jest stworzenie fontanny z dwoma nieckami wodnymi wokół pomnika.
Na przyszły rok przewidziana jest naprawa kamiennych schodów, na których stoi pomnik. Z kolei GIWK planuje stworzyć wokół pomnika fontannę.

Przypomnijmy, pierwotną lokalizacją pomnika był Lwów, zaś po II wojnie światowej, kiedy miasto znalazło się w granicach ZSRR, obiekt został przetransportowany do Polski. Od 1950 roku stał w parku w Wilanowie, a w 1965 roku trafił ostatecznie do Gdańska.
bra

Miejsca

Opinie (69) ponad 10 zablokowanych

  • Piękny pomnik, należy o niego dbać

    • 6 0

  • zaknąć rondo - oddać ten plan ludziom

    Uważam że pomysł wjazdu na targ węglowy od strony ronda jest do bani. Ten teren az do Sobieskiego powinien być zamknięty dla większości pojazdów. Powinny być kafejki i miejsca gdzie można usiąść i odpocząć a nie ten cyrk. Won z samochodami z centrum !

    • 1 0

  • Lwów jest Polski !!!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Katalog.trojmiasto.pl - Muzea

Sprawdź się

Sprawdź się

W oczekiwaniu na jakie wojska schronił się w Gdańsku król Polski Stanisław Leszczyński?

 

Najczęściej czytane