wiadomości

stat

Dokument o 25 latach Gdyni. Masz zdjęcia z tamtego okresu?

artykuł historyczny
Film o ostatnim ćwierćwieczu miasta ma pokazać przemiany, jakie zaszły w Gdyni w tym czasie. Na zdjęciu wiadukt w ciągu ul. Stryjskiej.
Film o ostatnim ćwierćwieczu miasta ma pokazać przemiany, jakie zaszły w Gdyni w tym czasie. Na zdjęciu wiadukt w ciągu ul. Stryjskiej. fot. Kacper Kowalski/KFP

Brudne plaże, zanieczyszczona rzeka Kacza, komunikacja miejska w rozsypce, problemy z wywozem odpadów - taka była Gdynia w 1989 r. Jej drogę od tamtych czasów do teraźniejszości ma pokazać film dokumentalny o ostatnim 25-leciu miasta.Czy posiadasz fotografie dokumentujące życie miasta na początku lat 90-tych?

tak i chętnie się nimi podzielę 28%
osobiście nie mam, ale wiem, że znajomi lub rodzina takie posiadają 13%
nie, i teraz żałuję, że nie dokumentowałem(am) tamtych czasów 59%
zakończona Łącznie głosów: 285
Dokument będzie gotowy w maju. Ma opowiadać przede wszystkim o przemianach, jakie dokonały się w mieście w ostatnim ćwierćwieczu.

- Gdynia roku 1989 prawie w niczym nie odbiegała od zbankrutowanej reszty PRL. "Prawie", bo jako nadmorska miejscowość miała dodatkowo plaże, tyle że zanieczyszczone do tego stopnia, że sanepid zabraniał nawet rozkładania koca na piasku obmywanym przez morskie fale. Był też zakaz podlewania ogródków wodą z rzeki Kaczej - taka byłą brudna - mówi Małgorzata Sokołowska, współautorka filmu.

W filmie będzie też o ówczesnych problemach z komunikacją miejską. Rozpadające się autobusy i trolejbusy z tamtego okresu jeździły praktycznie bez rozkładów jazdy, bo nie były w stanie im sprostać.

- Tabor był stary, a części zamiennych nie było wcale. W godzinach szczytu przeważnie jeździły pojedyncze wozy, w pozostałych - jak na ironię - przegubowce. Brakowało części zamiennych oraz zwykłej grzeczności. Pokażemy te problemy, by później skupić się na wyborach do Miejskiej Rady Narodowej, a także ukonstytuowaniu się pierwszej rady miasta - dodaje.

O kadencji i zmieniającym się w ekspresowym tempie mieście pod rządami Franciszki Cegielskiej mają opowiadać kolejne minuty filmu, którego zwieńczeniem będzie dokonana przez autorki ocena miasta po 25 latach przemian po 1990 roku.

- W czwartek, 12 marca w godz. 16-18 planujemy spotkanie w Wypożyczalni Centralnej Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Abrahama 60, na które zapraszamy wszystkich chcących udostępnić zdjęcia Gdyni z tamtego okresu. Zależy nam zwłaszcza na fotografiach z przełomu lat 1989/90, pokazujące nieciekawą sytuację miasta. Wbrew pozorom nie ma ich tak wiele, dlatego każda zeskanowana przez nas fotografia może być cenna - kończy Sokołowska.

Opinie (192) 6 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

kalendarz historyczny

1585 Przywilej Stefana Batorego dla Gdańska opis Najpierw cło palowe podniesiono o 100 proc., a potem podział dochodów z niego przeznaczono po połowie dla króla i miasta.

Sprawdź się

Jaki gdański malarz był twórcą portretów książąt pomorskich oraz późniejszych władców Pomorza i Polski?