• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Dawne kino Piast. Co z niego zostało i jak się zmieni

Rafał Borowski
14 lipca 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 

Zwiedź z nami wnętrze dawnego kina Piast

Goplana i Warszawa w Gdyni, Leningrad i Bajka w Gdańsku - wszyscy znali te kina, które swoją świetność przeżywały w latach 80., ale nie dotrwały do naszych czasów. A kto pamięta o kinie Piast zobacz na mapie Gdańska, które działało przez 30 lat? Odwiedziliśmy jego dawną siedzibę z kamerą.Czy pamiętasz kino Piast?

Główna brama dawnych Zakładów Mięsnych przy ul. Angielska Grobla zobacz na mapie Gdańska w dzielnicy Długie Ogrody jest oskrzydlona dwoma budynkami z przełomu XIX i XX wieku. Oba są utrzymane w modnym wówczas nad Motławą stylu neorenesansu niderlandzkiego.

W budynku po prawej stronie przed wojną mieściła się giełda oraz reprezentacyjna restauracja, w której kontrahenci mogli spróbować zakładowych specjałów.

Od początku lat 60. do końca lat 80. znajdowało się tutaj kino Piast, które służyło pracownikom Zakładów Mięsnych w Gdańsku. Było jednym z największych w ówczesnym Gdańsku.

Dzięki uprzejmości obecnego właściciela dawnych Zakładów Mięsnych, firmy Vastint, która buduje tu mieszkania, udało nam się je zwiedzić z kamerą.

- Znajdujemy się w pięknej sali, która była niegdyś kinem Piast. Ale historia tego miejsca nie zaczyna się wcale od kina. Pierwotnie, tzn. przed wojną, była tu giełda oraz reprezentacyjna sala jadalna restauracji, która funkcjonowała na terenach Zakładów Mięsnych. Możemy sobie wyobrazić, że wokół tej sali biegnie antresola. W narożach znajdują się klatki schodowe. Detal tutaj był żeliwny, historyzujący, nawiązujący do wnętrz kamienic mieszczańskich. Bardzo ciekawym elementem wystroju był również sufit: modrzewiowy, lakierowany laserunkowo i niestety niezachowany - opowiada Marcin Naczke z firmy Vastint.

Kino Piast: dobra akustyka i wygodne foteleKino funkcjonowało w przestronnej sali przez ok. 30 lat, od początku lat 60. do końca lat 80. Do czasów współczesnych nie zachowały się niemal żadne elementy jego wystroju, nie licząc zawieszonych pod sufitem resztek konstrukcji podtrzymującej ekran oraz otworów w ścianie, w których znajdowały się projektory.

Oprócz kina, w gmachu przy Angielskiej Grobli, znajdowały się również stołówka pracownicza oraz mieszkania kadry kierowniczej zakładów.

- Po wojnie wnętrze tej sali służyło pracownikom zakładów i zostało całkowicie zmienione. Prawdopodobnie było to związane ze zniszczeniem mansardowego dachu, który spłonął pod koniec II wojny światowej. Po odbudowie zadecydowano o nadaniu tej sali nowej funkcji - kinowej. W związku z tym z wystroju sali restauracyjnej nic się nie ostało. Z naszych informacji wynika, że kino Piast było to jedno z większych kin w ówczesnym Gdańsku. Podobno było bardzo nowoczesne, ponoć nawet nowocześniejsze niż kino Leningrad. Miało bardzo dobrą akustykę i wygodne fotele. Wiemy to z przekazów ustnych, gdyż kiedy przejęliśmy budynek, z wystroju kinowego nic się nie ostało - kontynuuje Naczke.
Zniszczenie mansardowego dachu i odbudowa go w uproszczonej formie to niejedyna różnica w stosunku do pierwotnego stanu gmachu dawnego kina. Budynek stracił również szczyt od strony bramy wjazdowej na teren zakładów. Zyskał natomiast - o ile można tak powiedzieć, bo nie jest ona estetyczna - charakterystyczną dobudówkę od strony ul. Siennickiej.

- Wraz z nadaniem budynkowi nowej funkcji, w latach 60. zmieniono nieco układ przestrzenny tego budynku poprzez m.in. dobudowanie zewnętrznej, oddzielnej klatki schodowej od strony ul. Siennickiej. Ma ona charakterystyczną, półokrągłą konstrukcję. Prowadziła do projektorni. W ten sposób zadbano o to, by widzowie i obsługa poruszali się po gmachu odrębnymi drogami - wyjaśnia Marcin Naczke.
Jak widać na zdjęciu z początku XX stulecia, gmachy oskrzydlające bramę główną zakładów tworzyły spójną całość. Jak widać na zdjęciu z początku XX stulecia, gmachy oskrzydlające bramę główną zakładów tworzyły spójną całość.

Otwarte osiedle za cztery lataVastint kupił większość terenów dawnych Zakładów Mięsnych w roku 2016. Na powierzchni ok. 6,5 ha powstanie osiedle mieszkaniowe. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze efekty inwestycji powinny być widoczne za cztery lata. Budynek dawnego kina Piast będzie jednym z pierwszych, który zostanie kapitalnie odremontowany i przystosowany do nowych funkcji.

- Obecnie jesteśmy w trakcie uzgadniania planu miejscowego z wojewódzkim konserwatorem zabytków i Biurem Rozwoju Gdańska. Wstępnie mogę powiedzieć, że planujemy budowę otwartego osiedla mieszkaniowego z usługami, które będą służyć nie tylko mieszkańcom osiedla, ale całej okolicy. Zależy nam na tym, aby nasza inwestycja miała charakter miastotwórczy.
Obiekty zabytkowe, w tym dawne kino, zostaną poddane pracom budowlanym w pierwszej kolejności. Ponieważ jednak opracowanie nowego planu miejscowego, stworzenie projektu budowlanego czy wreszcie uzyskanie pozwolenia na budowę są czasochłonne, rozpoczęcie prac nastąpi nie wcześniej niż za dwa lata.

- Szacujemy, że potrzebujemy około dwóch lat, by ruszyć z budową. Dodając kolejne dwa lata na prace budowlane można spodziewać się, że za cztery lata zostanie zrealizowany pierwszy etap naszego projektu - wylicza Marcin Naczke.
Firma Vastint planuje odtworzyć w budynku dawnego kina Piast szczyt (po lewej) oraz dach z lukarnami. Firma Vastint planuje odtworzyć w budynku dawnego kina Piast szczyt (po lewej) oraz dach z lukarnami.

Odtworzenie niezachowanych detali budynkówGmach dawnego kina Piast zostanie najprawdopodobniej zaadaptowany na biura i usługi, także kulturalne. Właściciel nieruchomości planuje zrekonstruować niezachowane do czasów współczesnych zewnętrzne elementy architektoniczne: szczyt od strony bramy głównej na teren Zakładów Mięsnych oraz spadzisty dach.

- Jeśli chodzi o te budynki z przełomu XIX i XX wieku, będziemy chcieli odtworzyć je i nadać im ten reprezentacyjny charakter. W budynku dawnego kina Piast możemy spodziewać się funkcji usługowych, biurowych, a także związanych z kulturą. Być może znajdą się tu także apartamenty na poddaszach. Reasumując, planujemy, by był to budynek wielofunkcyjny. Jednocześnie planujemy odtworzyć jego wygląd, który zachował się na przedwojennych zdjęciach, np. poprzez odtworzenie dachu mansardowego z lukarnami. Naszym celem jest to, by ten gmach dawnego kina wraz z drugim gmachem przy bramie wjazdowej były najbardziej reprezentacyjne i by były piękną wizytówką tego miejsca - zapewnia nasz rozmówca.
Przekrój dawnej restauracji Przekrój dawnej restauracji

Co z betonową dobudówką?Na razie nie podjęto jeszcze decyzji o losie charakterystycznej dobudówki od trony ul. Siennickiej.

- Ona funkcjonuje w pewnym kontraście do reszty budynku z okresu przełomu wieków. Znam ludzi, którym się ona nie podoba i chcieliby ją wyburzyć, ale i takich, którzy są zwolennikami jej zachowania. Ostateczna decyzja w tej kwestii będzie przedmiotem naszych rozważań. Zostanie ona podjęta nie tyle na podstawie względów estetycznych, ale przede wszystkim funkcjonalnych. Innymi słowy, decyzja będzie zależeć od tego, czy dobudówka będzie pasować do przyszłej funkcji historycznego gmachu - kwituje Naczke.
Prośba do czytelników: jeśli ktokolwiek z was posiada materiały - przede wszystkim zdjęcia - dokumentujące historię budynku dawnego kina Piast, prosimy o podzielenie się nimi, a my przekażemy je właścicielowi budynku. Mogą one przyczynić się do możliwie wiernego odtworzenia pierwotnego wyglądu gmachu.

Opinie (182) ponad 20 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Kino Piast (10)

  U mnie zajmowało drugie miejsce po Leningradzie - w Gdańsku.

  • 45 8

  • Tak sięz mienił Gdańsk że często zastanawiam się dokładnie w którym miejscu stał Leningrad? A przecież byłem tam wiele razy..... (8)

   • 5 7

   • na niegdys najbardziej rezprezentacyjnej ulicy Gdanska. (4)

    Peowcy nie pamietaja.

    • 9 14

    • Peowcy pamiętają i dlatego PiSuar zawsze tu przegrywa! To ma być ulica Długa a nie kaczyniaka! (3)

     • 16 12

     • Zero atrakcyjnosci obecnie dla mieszkanców i zwiedzających nie bedacych zwyklymi konsu mentami "piwa". (1)

      Ulica, na ktorą nie warto juz pojsc. Nie ma juz po co. Nie ma empiku, nie ma ksiegarni, kinoteatru i zespolu kin studyjnych, coktailbaru, Pilani soków owocowych i warzywnych. Sklepów z pamiatkami z GDańska. Tu zamienione tereny na hotel wiazaly sie rowniez z usunieciem skladnicy sklepu modelarskiego z saziedztwa Dlugiego Targu..
      Zachowało sie jedynie kulturalne centrum rosyjskie. To jedyne wladzom nie przeszkadzało.
      Chyba, że bali sie podskoczyć putinowi.
      Wszystko co wczesniej wymieniłem przeniesiono na mniej reprezentacyjne rejony miasta. Dziwne, ze jeszcze Neptun stoi.

      • 21 9

      • jak to?

       nie ma juz sklepu modelarskiego?

       • 1 0

     • ja już na Długą nie chodzę, bo po co?

      Niebawem nie będzie poczty - jako jedyne miasto w Polsce pozbędziemy się zabytkowej poczty z centrum.

      • 19 5

   • Na długiej, obok było kameralne! (2)

    • 7 1

    • i helikon i dwie restauracje. dla ludzi. Dlugo by wymieniac. (1)

     • 5 3

     • Sporo filmów obejrzałem w Helikonie, ale......

      Różnie to bywało z jakością, teraz takie rzeczy to już chyba tylko w kinie na molo. W kinie studyjnym człowiek oczekuje jako takiej jakości. Świat idzie do przodu.

      • 7 1

  • O kinie Piast jest spory fragment w filmie "Esej gdański" odc 1

   wystarczy wpisac tytuł na wyszykiwarce i wyskoczy.

   • 6 0

 • mmmm (11)

  bedzie kasa bedzie kasa dla mnie i kasty wszystko wyprzedam to jest nasze miasto nie Polski!

  • 60 112

  • (4)

   czapeczka uciska?

   • 48 16

   • I to jeszcze jak, pitolony pisi moher! (2)

    • 27 11

    • w gdansku bardziej system kastowy.podobny do tego w indiach. (1)

     • 5 17

     • Gdzie kuzyn Prezesa ma budowac wiezowce, przydu*as na posylki jest prezesem PKO i stawia sie na wezwanie z kredytem w zebach

      • 9 1

   • Nie ma co mu uciskać, bo tam nie ma mózgu.

    • 17 1

  • (1)

   A gdzie masz tE kase, skoro ciagle zebrasz i mowisz ze miasto nie ma na to i na to? Wyprzedalas nawet cwierc ulicy powstancow ze szkolami i bursą i nie ma na szkoly? jak to robisz kobieto?

   • 9 12

   • PiS kradnie.

    • 0 0

  • no tak (2)

   nie wasze tylko juz Niemieckie...

   • 8 16

   • wszystko wraca do swoich ,za grosze

    • 3 10

   • Zamilcz, tchórzu

    • 0 0

  • zazdrosć

   Jak widać przysłowiowy Polak.Zazdrosci innym ze mają wiecej odemnie.

   • 4 2

 • Bardzo dobrze, że ta część Gdańska będzie w końcu "normalna" (1)

  • 90 13

  • a pierwsza czesc jest obecnie "normalna"?

   Mam wrazenie, że dlatego, że ich nie ruszala glupia wladza zachowywaly jeszcze szanse na piekno w naszym miescie. Co sie zaczeło to woła obecnie o pomste do swiatelka do nieba.

   • 9 3

 • Prawda (10)

  Rzeczywiście kino musiało funkcjonować do końca lat 80.
  Doskonale może o tym świadczyć napis w minucie 02:46

  "Sala 10 Zakaz używania telefonów komórkowych"

  Za każdym razem gdy czytam takie teksty jestem zażenowany, tym że osobom przekazujacym takie informacje nie chciało się poznać historii miejsca i mówią po prostu głupoty.
  W 89 roku w Gdańsku nie było sieci telefonii komórkowej.

  Autor też nie zadał sobie trudu żeby napisać, że komórki powszechne stały się po 97 roku, jednak jeszcze nie na tyle aby wprowadzać zakazy.

  • 91 15

  • Autor ma rację. Napis został zrobiony później.

   Doskonale pamiętam kiedy kino zakończyło projekcje. Mieszkałem w tej okolicy. A Ty jesteś mądrala z piaskownicy.

   • 26 2

  • Sherlock z Ciebie (3)

   ale może nie trzeba od razu tak wsiadać na autora. Z drugiej strony przydałoby się wyjaśnienie od Redakcji, skąd ten napis na planie sali kinowej, skoro już od lat kino miało nie funkcjonować w dobie komórek... Ja muszę przyznać, że nigdy o tym kinie nie słyszałem, a jestem stąd... wiec dla mnie artykuł ciekawy

   • 25 0

   • po prostu odpowiedział w tonie poprzedniej wypowiedzi

    • 3 5

   • Też mnie to zastanawia (1)

    Oglądając film też zauważyłem te zakazy palenia i używania komórek, co nie pasuje do lat działalności kina, myślałem, że znajdę w komentarzach odpowiedź, a tu tylko pytania...

    • 2 2

    • Najbardziej logiczne wytłumaczenie

     - ktoś tu kręcił film osadzony w innym czasie, niż rzeczywiste dzieje tego kina.

     • 0 0

  • Żenada to ty, twoja buta i arogancja. POwinies napisam ze jestes żenujący a nie żazenowany. No chyba, ze sobą (1)

   Z tego co piszesz wynika jasno, że nie znasz tego miejsca dluzej niz od 2010 roku kiedy zaczeto likiwdowac kino Neptun. I wiazesz lub mylisz tamto kino z czasami wspolecznymi. Powiem ci tak. Nie, tego kina nie zniszczono nie zlikwidowano za 3-ciej kandencji budynia. na ktorego, jak sadze tacy ignonaranci w sprawie ciaglosci histyrii Gdanska jak ty, glosowali.

   • 3 9

   • Nawet jeśli masz rację, to sposób w jaki się wypowiadasz automatycznie budzi sprzeciw.

    • 1 0

  • Moze poszerz wiedzę wpierw oglądajać film dla tvp gdańsk, pt "Esej gdański".

   i wróc komentować cokolwiek.

   • 4 0

  • zakaz

   no a pozatym, w 89-tym jak ktoś w kinie zapalił, to nikt nie robił afery:-)

   • 1 0

  • Na pewno...

   Farba odłazi, tynk się sypie, ale dwa paski taśmy malarskiej trwałe są, niczym rzymski beton.

   Próbowałeś coś przykleić na taką taśmę? Jak długo wisiało?

   • 0 0

 • wszystko ładnie pięknie aż tu pewnego dnia przyjdzie pożar i całe obietnice, plany zostaną wytransferowane w chmurę...

  • 53 12

 • Sprzedać i zrobić tam Biedronkę albo apartamentowce! (4)

  aha, ratusz to też świetna lokalizacja na apartamentowce premium

  • 42 37

  • Zastanów się zanim coś napiszesz. (2)

   • 17 7

   • (1)

    Zastanowił się i napisał, boli prawda co?

    • 7 12

    • Ty w Pcimiu mieszkasz w pałacyku ,

     • 0 0

  • Chemia z biedry w akcji....

   • 1 3

 • (1)

  Niezłomny wiking i Wikingowie z Kirkiem Douglasem.

  • 12 3

  • w ramach seansu polecam obejrzec krótki film, ktory jest na youtubie "Esej gdański" z 2016 roku

   Mowa jest tam rowniez o wspomnianym w art. kinie. Moze wartoby go tu podczepic.
   youtube.com/watch?v=hUqpOX9QVHk Film zrealizowany przez Mirka Judkowiaka w 2016 roku.

   Udanego seansu. Przejdzie sie na spacer filmowy po naszym Gdańsku. Miescie z reszta magii budynków ponad 100 letnich.

   • 2 0

 • Delfin w Oliwie to było cudo - jak przejeżdżał tramwaj to trzęsły się wszystkie rzędy drewnianych krzeseł....Kto pamięta (4)

  Winetou?

  • 80 3

  • Pamiętam, chodziłem tam na poranki, (1)

   potem ze szkoły też czasem przychodziliśmy, ale zostało tylko wejście. Kto wie, jak wygląda wnętrze ? W kinie Piast nigdy nie byłem, w Kosmosie na Oruni też nie. Może raz w Drukarzu na Garncarskiej. A w Leningradzie byłem na "Miłość z Listy Przebojów", to był dramat.

   • 3 1

   • albo "duze zwierze". premiera z udzialem twórców.

    tego juz Gdansk nie ma szansy zaznac.

    • 4 0

  • Byłam w Delfinie

   na Colargol w Kosmosie. Do dzisiaj pamiętam te emocje.

   • 4 0

  • Winetu.

   Ja pamietam marek z gospody 13b

   • 2 0

 • Chodziłem tam do kina a nie na film (3)

  Moi drodzy i kochani fajne miejsce ,nie burzyć A odnowić i zrobić coś fajnego dla Gdańszczan.

  • 51 9

  • Czyli co zrobić? Browarnię? (2)

   • 3 2

   • i winiarnie. nigdy tak sie nie smialem na czlowieku z marmuru :)

    • 3 0

   • Biedronkę

    • 0 0

 • Byłem w Piaście jeden raz, na filmie (3)

  Gdzie się podziała 7 kompania

  • 19 6

  • I gdzie się podziała? (2)

   • 3 2

   • nie znaleźli ciemno było

    • 3 2

   • Wybacz, nie pamiętam gdzie się podziała, ponad 40 lat remu to było

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

D-DAY. Okręty Polskiej Marynarki Wojennej w operacji desantowej w Normandii

wystawa

Spacer z Przewodnikiem: Gdańsk - Droga Królewska i ciekawe zakamarki Głównego Miasta

47 zł
spotkanie, spacer

Spacer z Przewodnikiem: Gdańsk - Droga Królewska i ciekawe zakamarki Głównego Miasta

47 zł
spotkanie, spacer

Sprawdź się

Sprawdź się

Która uczelnia w Trójmieście ma najdłuższe tradycje?

 

Najczęściej czytane