• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Bunkry i schrony mogą być atrakcją turystyczną

Patryk Szczerba
25 marca 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Jednym ze schronów, który będzie można zwiedzać jest nadziemny schron przeciwlotniczy typu T-750 z czasów II wojny światowej. 
 Gdynia, ul. Polska (Rondo Karlskrona)   Jednym ze schronów, który będzie można zwiedzać jest nadziemny schron przeciwlotniczy typu T-750 z czasów II wojny światowej. 
 Gdynia, ul. Polska (Rondo Karlskrona)

Nowy szlak turystyczny "Fortyfikacje Gdyni i okolic" to odpowiedź miasta na rosnące zainteresowanie tematyką II wojny światowej. Do tej pory informacje o schronach i obiektach militarnych docierały głównie do pasjonatów. Teraz mają być łatwo dostępne dla mieszkańców i turystów, także tych z zagranicy.



Część schronów nie będzie udostępniona dla zwiedzających. Na zdjęciu wnętrze obiektu pod TOS-em w Leszczynkach przy okazji dnia otwartego. Część schronów nie będzie udostępniona dla zwiedzających. Na zdjęciu wnętrze obiektu pod TOS-em w Leszczynkach przy okazji dnia otwartego.

Czy podoba ci się pomysł, by promować gdyńskie obiekty militarne

Pomysł nowej trasy turystycznej w głowach gdyńskich eksploratorów tlił się od dawna. Wiele dobrze zachowanych obiektów wciąż pozostaje dla mieszkańców Gdyni nieznanych. Z kolei turyści często nawet nie wiedzą, że w mieście są obiekty z drugiej wojny światowej, którym można przyjrzeć się z bliska.

By odwiedzić wszystkie 13 punktów trzeba przygotować się na kilka godzin wędrówki. Każdy będzie można na pewno dokładnie obejrzeć z zewnątrz i sfotografować lub poczytać o jego historii. Do części, po uprzednim umówieniu, będzie można wejść.

Zobacz nasze materiały o schronach w Trójmieście

- Te najbardziej znane dokładnie opisaliśmy, prezentując ich historię oraz stan obecny. Razem na mapie znajduje się 75 obiektów z całego miasta, w tym także lotnisko w Babich Dołach, prezentując jego walory historyczne oraz Szpital im. PCK w Redłowie, który kiedyś był jednostką wojskową - mówi Jarosław Kłodziński, radny miasta oraz jednocześnie członek Gdyńskiego Klubu Eksploracji Podziemnej.

Początek 6,5-kilometrowej trasy zaplanowano w Orłowie, przy ul. Orłowskiej 1 zobacz na mapie Gdyni, gdzie znajduje się wyremontowany i odświeżony niedawno, choć już pomalowany przez grafficiarzy schron na urządzenia techniczne z czasów II wojny światowej. Końcówka wędrówki zaplanowana jest w Kapitanacie Portu zobacz na mapie Gdyni.

Polsko i anglojęzyczna mapa z fortyfikacjami jest rozdawana na uczelniach wyższych, w szkołach i jednostkach wojskowych. Część z dwutysięcznego nakładu trafi do informacji turystycznej, a także zagranicę, ponieważ stamtąd pochodzi coraz większe zainteresowanie obiektami militarnymi w Gdyni.

Czytaj też: Artyleria morska trójmiejskiego Wybrzeża

- To głównie Skandynawia i państwa Basenu Morza Bałtyckiego. Przychylnie na inicjatywę patrzą też Chińczycy z miasta siostrzanego Haikou. Całość promocji, czyli wydanie mapy oraz remont schronu w Orłowie, zamknęła się w kwocie kilkunastu tysięcy złotych - dodaje Kłodziński, podkreślając, że inicjatywa pochodzi od pasjonatów, dlatego praktycznie nie obciąży budżetu miasta.

W ambitnych planach przewiduje się zaproszenie do współpracy innych miast z Polski i Europy w ramach całościowej promocji obiektów fortyfikacyjnych basenu Morza Bałtyckiego.

Zobacz też: Działa do zwiedzania w Gdyni

Te najbliższe związane są z organizacją tzw. dnia z obiektami militarnymi znajdującymi się w pasie nadmorskim. Początek happeningu zaplanowanego na ostatni weekend kwietnia będzie miał miejsce przy ul. Orłowskiej. Później chętni podążą na Kępę Redłowską zobacz na mapie Gdyni do baterii artyleryjskiej, by zakończyć spacer na Polance Redłowskiej zobacz na mapie Gdyni.

Po drodze będzie można się sprawdzić w fizycznych konkurencjach na stanowiskach sprawnościowych, posłuchać o historii zwiedzanych obiektów oraz wygrać drobne upominki.

Czytaj też: Studenci odwiedzili gdyńskie schrony

Pełna lista obiektów militarnych znajdujących się na szlaku turystycznym

1. Schron na urządzenie techniczne z czasów II wojny światowej (ul. Orłowska 1)
2. Zespół schronów Stanowiska Dowodzenia 32. Dywizjonu Artylerii Nadbrzeżnej (Kępa Redłowska)
3. Budynki koszarowe 2 Morskiego Pułku Strzelców z 1937 r. (obecnie, od 1957 r. Szpital Morski PCK w Redłowie)
4. Zespół fortyfikacji 11 Baterii Artylerii Stałej (Kępa Redłowska)
5. Schron tunelowy dla załogi Gestapo (zbocze Kamiennej Góry)
6. Muzeum Marynarki Wojennej
7. ORP Błyskawica
8. Budynek Dowództwa Marynarki Wojennej (obecnie Centrum Operacji Morskich)
9. Szczelina przeciwlotnicza na Placu Kaszubskim z wejściem przy pomniku Antoniego Abrahama
10. Schron przeciwlotniczy pod budynkiem mieszkalnym (ul. Chrzanowskiego 14)
11. Schron z dachem spadzistym (przy Urzędzie Morskim)
12. Schron typu T-750 (ul. Polska Rondo Karlskrona)
13. Kapitanat Portu - widok na Port Wojenny Oksywie, Baza 3 Flotylli MW


Schron na terenie dawnej Stoczni Gdynia.


Nietypowy schron na terenie jednostki Marynarki Wojennej.


Tajemniczy schron w Gdyni.


Szczelina przeciwlotnicza w Babich Dołach.

Opinie (80)

  • Polskie Podziemia, Gdyńskie Bunkry i Podziemia (3)

    B.trudno szukać takich obiektów w innych miastach Pomorza niż Gdynia, także większość mieszkańców nie zdaje sobie sprawy, że pod ziemią znajdują się schrony. Sam byłem dopiero chyba 3 lata temu na takiej specjalistycznej wycieczce prowadzonej m.in. przez dr Hirsza. A wczesniej a i owszem interesowałem się, ale bardziej wybiurczo pojedynczymi lub kilkoma. Obecnie widzę jaki to ogromny potencjał ma Gdynia do zagospodarowania i ciagle o tym piszę tu i ponaglam.

    Do właściwego zagospodarowania i wykorzystania trzeba by było wykorzystać znaczne środki finansowe. Do tego podzielić je i pogrupować część realizować jako PPP część jako we współpracy z Muzeum Marynarki Wojennej, część jako prywatne ciekawe miejsca np. powiązane z gastronomią, harcówki, itd, nie wykluczałby też ich gospodarczego wykorzystania choć z ograniczeniem do militariów, hosteli, ..., przede wszystkim aby sprzyjało to rozwojowi. Ważne aby były merytorycznie połączone programowo z częścią interakcyjnego muzeum . ...

    W pozostałych fortyfikacjach powinno mieścić się Muzeum Uzbrojenia z ekspozycją .różnego pochodzenia i przeznaczenia, z naciskiem na samoobronie , które w różnych formach przystosowano i udostępniono do ruchu turystycznego. Obiekty jak piszę wcześniej powinny zostać podzielone na grup tematycznych, a wcześniej należałoby je wyremontować i odpowiednio przystosować. Te obiekty pomilitarne a przecież w Gdyni istniały całe fabryki podziemne, schrony i bunkry z czasów II wojny światowej - mogłyby służyć jako część warsztatów edukacyjnych (szkoły ratownictwa,....). Natomiast zespoły schronów- piwnic przy Świętojańskiej czy na Kamiennej Górze jako wykwintne restauracje, bary i kawiarnie z tzw. duchem, cy inne kluby i składy miejskie.

    Każdy 3D wielki monitor na ścianach oraz opis powinien zawiera rys historyczny obiektu oraz informacje użyteczne, takie jak: położenie w terenie jaka rolę miał pełnić i pełnił, jego możliwości w tym logistyczne dojazdu, dane na temat zwiedzania pozostałych i dostępności danej trasy dla turystów - regulaminy i zagrożenia. Takie informacje pozwalałyby dokładnie zaplanować wycieczkę i przygotować się do zwiedzania obiektu zależnie od stopnia trudności i warunków panujących w poszczególnych trasach oczywiście możliwość sczytania QR i innych ogólnodostępnych środków informatycznych. Także dla osób wykluczonych z techn.cyfrowej każdy obiekt powinien posiadać ilustrowany kilkoma opisanymi zdjęciami i fragmentem mapy terenu i planu miasta, w którym się znajduje, a opisy obiektów w kilku językach okraszone dodatkowo ciekawą narracją i legendami.

    • 5 2

    • Hehe - dobre - infobunkry w Gdyni (2)

      Wydział Propagandy UM po klęsce lotniskowej rusza do przodu.
      Kolejne cuda na kiju.
      Bunkier w Gdyni.
      Zdjęcie z Gdańska.

      • 1 3

      • oświeciłeś mnie, bo nie wiedziałem, że w Gdańsku jest cały świiat? (1)

        Żadnej klęski lotniskowej nie widzę, jeśli juz to tylko sukces i na pewno się przekonasz, choc będziesz tym samym wteptany w glebę jak i wszyscy ci którym się ono nie POdobało:))

        InfoBox jest "obserwatorem zachodzących zmian" w DYNAMICZNEJ GDYNI, natomiast InfoPodziemia powinny byc podane we właściwy nowoczesny sposób w przewodniku oraz najważniejsze winny sie tam znaleźć praktyczne rady dla mieszkańców i turystów chcących przygotować sie na stan zagrożenie, czy"W", zwiedzać podziemia oraz dokładna mapa podziemnej Gdyni z naniesionymi na nią podziemnymi trasami i skorowidzem pkt. specalizujących się w schronieniach czy przeprowadzanych w nich warsztatach i na to powinien Urząd Woj. zabezpieczyć stosowna kase(Interwencji Kryzysowej).

        Całość gdyńskich bunkrów wymaga usunięcia zawałów, zabezpieczenia, konserwacji i przygotowania programowego i wypromowania. I tak lekko liczę na ca 100 mln. zł. dofinansowania z Mechanizmu Norweskiego i wkład własny z 20% w niektórych wypadkach jak piszę wyżej. Co prawda nie jestem wielkim znawcą tej tematyki, bo raptem byłem w kilkunastu jaskiniach, Międzyrzeckich umocnieniach, Twierdzy Klodzkiej, Toruńskiej, Koniewicach k.Spały, Kętrzynie, no i w paru innych. Gdyńskie podziemia moim zdaniem mają wiekszy od ww.potencjał tylko należy do nich podejść strategicznie-zadaniowo i merytorycznie.

        • 0 3

        • Ta.Byles w Koniewicach.Raczej Konewki eksploratorze

          • 0 0

  • Hehe - sybaryta u koryta

    Ty pewno z Wydziału Propagandy UM.
    Zamiłowanie do próżniactwa i lenistwa.
    Grunt to pofolgować sobie w zbytkach i durnym luksusie.
    Oczywiście za kasę podatników.

    • 2 6

  • Na terenie Gdańskiej stoczni remontowej również jest taki schron byłem w środku i muszę przyznać że robi wrażenie

    • 1 1

  • graficiarzom powinni łapy ucinac szybko bysmy sie ich pozbyli

    • 5 0

  • Warto poznać. W razie nalotu - chodu do muzeumu.

    Z zapasem wody w plecaku.. i krótkofalówką.

    • 2 1

  • a na Bosmańskiej na Oksywiu można

    kupić działkę ze schronem

    • 2 0

  • A czy ten szlak jest jakoś oznakowany czy poruszać się nim trzeba na czuja

    • 1 1

  • w związku z napięciem ukraina/majdan/krym

    może się przydadzą!?bez najemcy będą toaletą...

    • 2 1

  • Muzeum Mamerki (1)

    Polecam muzeum w Mamerkach "Mieście Brygidy", kawał dobrej historii

    • 4 0

    • Wybieram się tam latem, bo wiem, że szykuje się bardzo dobra atrakcja :-)

      • 0 1

  • schrony (2)

    >>>>co ze schronami na Oksywiu,Babich Dołach,tunelami podziemnej kolejki wąskotorowej łączącej port na Oksywiu z lotniskiem????

    • 0 0

    • Jak to co renowacja przed ruska inwazją ;)

      • 0 0

    • mapa legend

      schrony pewnie są zaznaczone, ale podziemnego metra do lotniska, Berlina i Królewca to trzeba szukać na mapach legend z mchu i paproci

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Majówkowe zwiedzanie Stoczni vol.7

20 zł
spacer

Sprawdź się

Sprawdź się

Przy której ulicy kilka lat temu widniała tabliczka z dawną nazwą Sopot Bieruta?

 

Najczęściej czytane