wiadomości

stat

Brukowane ulice w centrum Gdyni

artykuł historyczny

W zbudowanej w latach międzywojennych Gdyni jeżdżący po ulicach kierowcy wciąż mogą natrafić na bruk. Prezentujemy kilka miejsc, gdzie w centrum znajduje się kostka brukowa zamiast asfaltu.Ul. Starowiejska zobacz na mapie GdyniNajstarsza ulica w Gdyni, której losy zdecydują się po wyborach, jest wybrukowana w całości. Bruk jest jednym z charakterystycznych elementów, podkreślających nawiązanie do przeszłości. Konserwatorska ochrona nie pozwala, by kostka zniknęła, choć wielu kierowcom przeszkadza.

Czytaj więcej o historii Starowiejskiej


Ul. 10 Lutego zobacz na mapie GdyniBruk znajduje się także po bokach ul. 10 Lutego. Choć formalnie nie jest zabytkiem, to na jego usunięcie nie pozwalają zapisy w planie miejscowym z 2011 roku. Można jednak remontować ulicę i przełożyć kostkę, co ma się wydarzyć na części trasy w październiku, dzięki funduszom z Rady Dzielnicy.

Czytaj też: Bruk na 10 Lutego jest nie do ruszenia


Skwer Kościuszki i al. Jana Pawła II zobacz na mapie GdyniJedne z bardziej charakterystycznych i wiekowych ulic w Gdyni. Na obydwu znajduje się bruk. Warto wyjaśnić, że skwer Kościuszki to obszar między skrzyżowaniem 10 Lutego/Świętojańska a początkiem pirsu. Dalej jest aleja Jana Pawła II, dawniej aleja Zjednoczenia, jeszcze dawniej aleja Zjednoczenia Ziem Polskich. Znajduje się ona na Molo Południowym.


Ul. Partyzantów zobacz na mapie GdyniBruk znajduje się także na ul. Partyzantów. Zaczyna się na wysokości budowanego przez firmę AB Inwestor biurowca Sqaure. Szefostwo firmy zapowiada, że w trakcie prac budowlanych ulica na 100 metrach będzie remontowana. Z tej strony będzie odbywał się także wjazd do podziemnego parkingu.

Czytaj więcej o wjeździe do parkingu


Ul. Dworcowa zobacz na mapie GdyniKostka brukowa znajduje się też na fragmencie ul. Dworcowej, wzdłuż postoju taksówek naprzeciwko budynku dworca. W pobliżu tę samą nawierzchnię z kostki brukowej zastosowano przed dworcem PKP w Gdyni, na którą jednak narzekają i piesi i pasażerowie.

Opinie (182) 3 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

kalendarz historyczny

2002 Ks. Marian Górecki uhonorowany pomnikiem Ofiara hitlerowców, ks. Marian Górecki, doczekał się pomnika projektu Wawrzyńca Sampa, odsłoniętego przy ul. Wolności w gdańskim Nowym Porcie.

Czy wiesz...?

W którym wieku miał miejsce tzw. "złoty okres" Gdańska?