- 1 Gdańsk bez rządowego dofinansowania (338 opinii)
- 2 Zdjęcia niedostępnych wnętrz Błyskawicy (55 opinii)
- 3 Batora ochrzczona wśród lodów (3 opinie)
- 4 Niemieccy żołnierze w mogile w Gdyni (203 opinie)
- 5 Czym był gdyński "tunel śmierci"? (23 opinie)
- 6 Okręt przejedzie przez skwer Kościuszki (152 opinie)
Balon nad Wałową. Rzadkie zdjęcie z 1914 r.
W starym albumie przedstawiający wilhelmiński Gdańsk znalazło się jedno zdjęcie, które szczególnie ucieszy pasjonatów historii Gdańska i lotnictwa jednocześnie.
Ostatnio wpadł w moje ręce album ze zdjęciami wilhelmińskiego Gdańska. Szczególną uwagę przykuła w nim jedna fotografia. Uwieczniono na niej start balonu "Gdańsk" ("Danzig"). To najprawdopodobniej dopiero drugie znane zdjęcie, który przedstawia ten wehikuł.
O balonach w historii Gdańska można przeczytać w artykule:

Skupmy się jednak na tym konkretnym zdjęciu, które prawdopodobnie zostało wykonane wiosną lub latem 1914 r.
Balon zawsze startował z terenu wojskowego przy Wallgasse (obecnej ul. Wałowej)
Dziś po całym wojskowym kompleksie w tej części Gdańska zachowały się tylko budynki dawnych stajen, w których dziś mieści się siedziba Gdańskich Wodociągów (do niedawna: SAUR Neptun Gdańsk).
Jeśli się dobrze przyjrzeć, to na zdjęciu - w tle - widać wieżę ciśnień z Przeróbki (Troyl), a nieco bliżej, za balonem, kominy (prawdopodobnie) przemysłowej piekarni Germania (Germania Brotfabrik AG). Miejsce startu dla balonu to tereny obecnie między ul. Podstoczną a Wałową. Prawdopodobnie to rejon numerów 39-41 na tej ostatniej ulicy.
Skąd wziął się balon "Gdańsk"?
27 listopada 1909 r. w sali hotelu "Danziger Hof" odbyło się spotkanie, którego uczestnicy powołali do życia Zachodniopruskie Towarzystwo Żeglugi Powietrznej w Gdańsku (Westpreuß. Verein für Luftschiffahrt in Danzig).
Jego pierwszym i najważniejszym celem było zebranie środków na zakup balonu. Uwinięto się z tym bardzo szybko. Balon został wyprodukowany w słynnej fabryce Augusta Riedingera w Augsburgu, "stolicy" baloniarstwa w ówczesnych Niemczech.
Pojemność gdańskiego balonu wynosiła 1680 m sześc.
Dziewiczy lot balonu "Gdańsk"
23 stycznia 1910 r. ciężkie, szare chmury wisiały nisko nad ziemią. Krótko po starcie balonu "Gdańsk" zaczął padać intensywnie śnieg. Balon skierował się na południe i szybko, przelatując nad Głównym Miastem, zniknął z oczu publiczności, kryjąc się w chmurach, co zapewne wielu rozczarowało.
Załoga "Gdańska" zaczęła więcej widzieć dopiero na wysokości małej wsi Piesienica (Pischnitz), gdzie przekroczyła linię kolejową Tczew-Chojnice. Baloniarze przelecieli też nad Starogardem Gdańskim.
Krótko przed godz. 16. podjęto decyzję o lądowaniu, aby nie zapuścić się w głąb Borów Tucholskich. Balon ostatecznie wylądował w powiecie starogardzkim, niedaleko Skórcza (Skurz).
Załoga "Gdańska" oraz balonu "Śląsk", który towarzyszył "Gdańskowi" w pierwszym locie, zostały przywiezione do Gdańska, gdzie o godz. 20:30 odbyła się z ich udziałem uroczysta kolacja w restauracji hotelu "Danziger Hof".
O autorze

Jan Daniluk
- doktor historii, adiunkt na Wydziale Historycznym UG, badacz historii Gdańska w XIX i XX w., oraz ziem polskich wcielonych do Rzeszy i Prus Wschodnich w latach 1933-1945
Opinie wybrane
-
2023-01-12 16:03
Historia Gdańska
Ciekawe informacje o historii Gdańska, ciągle coś nowego i zaskakującego. Dziękuję za tego typu artykuły.
- 24 3
-
2023-01-12 14:59
Przede wszystkim w tle widać charakterystyczny dom przy ulicy Wiosny Ludów 7
- 9 2
-
2023-01-12 13:43
W tle faktycznie wieża ciśnień, komin i charakterystyczny dach kotłowni Głównych Warsztatów Kolejowych EHW / po wojnie ZNTK na Przeróbce /.Komin nowiutki ,bo potem jasne paski znikły pod warstwą sadzy a w latach 90-tych został skrócony o tę część.
- 10 2
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.