wiadomości

stat

Babski Figiel - tajemniczy zakątek w Cisowej

artykuł historyczny

Relikty zabudowań przy ul. Owsianej w Gdyni Cisowej

Babski Figiel to niewielki zakątek położony tuż przy lesie, nieopodal cisowskiego cmentarza. Budynki położone w okolicach ul. Owsianej powstały prawdopodobnie w latach 20. Obecnie zamieszkane są częściowo, a historia miejsca do dziś owiana jest tajemnicą.zakończona Łącznie głosów: 1276
Domy na Babskim Figlu znajdują się u podnóża morenowych pagórków - Górki Bieszków i Górki Malinowskich - w Cisowej, czyli najdalej wysuniętej na północny-zachód dzielnicy Gdyni. Najprościej trafić w to miejsce idąc ul. Owsianą.

Jak można usłyszeć, nazwa zakątku pochodzi prawdopodobnie od zniekształcenia nazwy Babski Fyrtel (tzn. kwartał, część miasta zamieszkiwana przez kobiety). Miejsce związane jest z legendami o czarownicach, które spotykały się na pobliskiej Górce Bieszków (wtedy niezalesionej) albo Długiej Górze.

Na uboczu Cisowej w poszukiwaniu spokoju- Z Ćmirowa dochodziło się tam skrótem, przez pole Leona Lubnera. Latem szło się wydeptaną ścieżką przez łan żyta, a zimą omijając śnieżne zaspy - pisał Michał Sikora na swoim blogu "Gdynia - w której żyję".
Ulica Owsiana, przy której zlokalizowane są budynki, w latach budowy była nieutwardzoną, piaszczystą drogą, która do Babskiego Figla nie dochodziła. Wcześniej kończyła się w lesie.

Było to "na rękę" zamieszkującym teren robotnikom i ich rodzinom. Trzymali się z dala od najbliższych sąsiadów, żyjąc we własnej niewielkiej społeczności.

Domy rodoweJak można przeczytać na blogu nieżyjącego już miłośnika Gdyni, budynek odnowiony i przykuwający uwagę kolorową elewacją, to dawny dom Reinhardtów. Do nich należało nieco ziemi ornej na zapleczu budynku oraz niewielki sad.

Dom środkowy, to jak pisze badacz, dom Bieszków, mających tu kiedyś gospodarstwo i uhonorowanych poprzez nazwę sąsiedniej górki.

- Domek ten robi wrażenie rozsypującego się i stoi dlatego, że podpierają go domki sąsiednie - pisał w 2012 roku Michał Sikora.

Co dalej z reliktami Babskiego Figla?Obecnie dwie nieruchomości są nadal opuszczone i ogrodzone taśmą chroniącą przed niepożądanymi gośćmi. Na fasadzie budynków widnieje napis "Teren prywatny".

Potencjalnych wandali oraz miłośników alkoholi powinien również odstraszać znajdujący się w pobliżu komisariat policji.

Na razie nie wiadomo, jakie będzie ich najbliższy los.

Przy okazji pisania artykułu korzystałem z bloga Gdynia - w której żyję zmarłego w 2018 roku Michała Sikory.

Opinie (100) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

kalendarz historyczny

1947 Batory wyruszył w rejs do Nowego Jorku opis Polski transatlantyk M/s Batory wyruszył z kompletem pasażerów na pierwszy po II wojnie światowej rejs do Nowego Jorku. Była to pierwsza morska trasa pasażerska w powojennej Polsce.

1895 Nowe ujście Wisły opis W Gdańsku Świbnie otwarte zostało nowo zbudowane ujście Wisły. Śluza w Przegalinie połączyła Gdańsk z największą polską rzeką.

Polecane wydarzenia

Sprawdź się

Gdzie został pochowany twórca Gdyni Eugeniusz Kwiatkowski?