kalendarz historyczny

1858 Poświęcono kościół pod wezwanie św. Jadwigi Śląskiej W Nowym Porcie poświęcono nowo zbudowany kościół pod wezwanie św. Jadwigi Śląskiej. Cmentarz parafialny powstał przy ulicy Wolności.

1989 Nowe ekspozycje w spichlerzach Centralnego Muzeum Morskiego Na wyspie Ołowianka, dla zwiedzających otwarte zostały nowe ekspozycje w odbudowanych spichlerzach Centralnego Muzeum Morskiego.

Postać historyczna

Daniel Gabriel Fahrenheit

urodzony:
21 maja 1686
zmarł:
1736

Urodził się 21 maja 1686 roku w Gdańsku. Naukę w Gimnazjum Akademickim przerwałamu śmierć rodziców w 1701 roku. Opiekunowie wysłali go jednak do szkoły do Amsterdamu. Zajmował się fizyką, głównie jednak pasjonował się termometrią. Ustalił nawet nazywaną dziś jego nazwiskiem skalę temperatur. Za 0 stopni przyjął najniższą znaną sobie temperaturę w Morzu Bałtyckim, a za 100 stopni temperaturę - choć nieco podwyższoną - ludzkiego ciała (ok. 37,5 stopni Celsjusza). Przede wszystkim wynalazł jednak termometr rtęciowy, a w 1721 roku odkrył zależność temperatury wrzenia wody od ciśnienia. Jego skali temperatur do dziś używa się m.in. w Stanach Zjednoczonych. Zmarł w 1736 roku.