kalendarz historyczny

2000 Zmarł Tadeusz Link Umarł Tadeusz Link, wybitny gdyński fotograf teatralny, telewizyjny i filmowy.

1807 Wojska pruskie i rosyjskie opuszczają Gdańsk Oddziały francuskie ( napoleońskie ) marszałka Francois Lefebvre'a, w tym polska dywizja gen. Ignacego Giełguda, wkroczyły do Gdańska po kapitulacji miasta i opuszczeniu wojsk pruskich i rosyjskich.

1904 Otwarcie kanału portowego z nabrzeżami W miejscu dawnej tzw. Łachy Szkutniczej otworzono nowo wybudowany kanał portowy z nabrzeżami, placami składowymi i zakładami produkcyjnymi. Obecnie jest to część portu gdańskiego, który nosi nazwę Kanału Kaszubskiego.

Najczęściej czytane

Postać historyczna

Daniel Gabriel Fahrenheit

urodzony:
1686-05-21
zmarł:
1736-00-00

Urodził się 21 maja 1686 roku w Gdańsku. Naukę w Gimnazjum Akademickim przerwałamu śmierć rodziców w 1701 roku. Opiekunowie wysłali go jednak do szkoły do Amsterdamu. Zajmował się fizyką, głównie jednak pasjonował się termometrią. Ustalił nawet nazywaną dziś jego nazwiskiem skalę temperatur. Za 0 stopni przyjął najniższą znaną sobie temperaturę w Morzu Bałtyckim, a za 100 stopni temperaturę - choć nieco podwyższoną - ludzkiego ciała (ok. 37,5 stopni Celsjusza). Przede wszystkim wynalazł jednak termometr rtęciowy, a w 1721 roku odkrył zależność temperatury wrzenia wody od ciśnienia. Jego skali temperatur do dziś używa się m.in. w Stanach Zjednoczonych. Zmarł w 1736 roku.